מוחרקה

קרן כרמל

קרן כרמל (בערבית: דיר אל מוחרקה – מנזר מקום השרפה) – המקום השני בגובהו ברכס הכרמל – 497 מטרים מעל לפני הים. ניתן להגיע לפסגת קרן כרמל ברגל מיקנעם או ברכב דרך הכפרים הדרוזים. המנזר הכרמליתי, מנזר מוחרקה, בקצה שמורת קרן הכרמל, נושא את שמו של פטרונם – אליהו הנביא, נוסד בכרמל בתקופה הצלבנית ואימץ לעצמו את דמותו של אליהו הנביא הבודד, המתנזר, הלוחם בקנאות נגד הכופרים בני זמנו. מגג המנזר יש תצפית נפלאה על הכרמל והגליל. הכניסה בתשלום סמלי.

לפי המסורת המקובלת בקרב הנוצרים, המוסלמים, הדרוזים ואף היהודים, כאן על הפסגה התחולל המאבק הדרמטי בין אליהו לנביאי הבעל (מלאכים ב' י"ח 19-40) שהסתיים בצורה רבת רושם ונוראה  כאשר ה' הוריד אש שאכלה את קרבן העולה של אליהו.

 רבי בנימין מטולדה (1165) מזכיר בתולדות נסיעותיו את המזבח של אליהו על הר-הכרמל. ר' יעקב מפריס אף הוא ביקר במקום. שניהם מאשרים את קיומו של מבנה עתיק, בנוי 12 אבנים, לזכר מזבחו של אליהו, לפי גרסה אחת.

 נוצרים רבים, ביניהם נזירים כרמליים וכמו כן נוסעים אחרים, החל מהמאה ה – XVII מאשרים את העובדה. בין השנים 1770 – 1850 נעלמו אבני המזבח. בשטח בו נמצאת הכנסייה הנוכחית היה פעם בית תפילה מוסלמי קטן, ר' יעקב מפריס (1228) מסר כי תושבי הסביבה המוסלמים מרבים לבקר בו ולהדליק נרות לכבוד הנביא.

 המבנה אשר הוקם כפי הנראה, קודם לתקופה הצלבנית, במרוצת הזמן נהרס. אחרי שמסדר הכרמלים רכש את השטח, הוקם הבניין הנוכחי במקומו בשנת 1883. חדר התפילה שופץ בשנים האחרונות והוקם בו מזבח מ- 12 אבנים לזכר 12 שבטי ישראל כדברי המקרא. על קירותיו הוצבו כתובות קרמיקה המספרות על המאורע.

 בשביל הנחש המוליך אל הכביש חיפה – מגידו שני מקורות מים: ביר-אל-מוחרקה ומתחתיו ביר-אל-מנסורה, מקורות אפשריים של מי הקורבן. בחירבת-אד-דאוואב, הסמוך למקום החנייה, נגלו שרידים מהתקופה הביזנטית. הרחק יותר כ- 3 ק"מ מערבה, שרידים ביזנטיים המעידים על קיומו של ישוב יהודי גדול במקום, קרוי "סומקא" בערבית.

בעקבות הספור המקראי כינו בערבית את הר הכרמל כולו "ג'בל מר אליאס" – הר אליהו הקדוש, לפסגתו המזרחית קראו "אל מוחרקה"– מלשון חריכה, שריפה, ולקישון הזורם למרגלותיו – "אל מוקטע" מלשון קטיעה, כריתה. לפי המסורת הנוצרית נשחטו כהני הבעל ליד תל קטן שעל גדות הקישון, ולכן קראו לו תל קסיס – תל הכוהנים.

כיצד מגיעים:
אוטובוס 022 לכפר דליית אל כרמל ומשם במונית מיוחדת למקום.
שעות פתיחה:
בחורף – ספטמבר עד אפריל – יום א' סגור, ימים ב'- שבת 8:00-12:30 , 14:30-16:30
בקיץ – מאפריל ועד נובמבר – יום א' סגור,ימים ב-שבת 8:00-12:00 , 14:30-17:00

השאר תגובה

דילוג לתוכן