ירושלים ונצרות 1 *

המסלול: ירושלים ונצרות

ירושלים ונצרות – הר ציון, כנסיית הדורמיציון, חדר הסעודה האחרונה, קבר דוד, כנסיית סנט פיטר אינגליקנטו, כנסיית סנט ג'יימס ברובע הארמני, תצפית הר הזיתים, כנסיות הר הזיתים. מבוא בסיסי למורשת הנוצרית בירושלים.

הר ציון – כנסיית הדורמיציון

כנסיית הדומיציון היא המבנה הגדול והבולט ביותר בהר ציון. שם הכנסיה השם נובע מהמילה הלטינית דורמיציון (dormitio) שפירושו “שינה” או “תרדמה”, המסורת הנוצרית גורסת כי במקום הזה הלכה לעולמה מרים אם ישוע – כלומר שקעה בתרדמת עולמים.

הר ציון

הר ציון הוא הר השוכן בדרום-מערב העיר העתיקה של ירושלים. ההר מיושב מתחילה כבר בתקופה הכנענית והיבוסית עד ימינו. על ההר שוכנים אתרים חשובים ליהדות, לנצרות ולאסלאם. כן קיימים בו אתרי מורשת קרב, מוזיאונים ובתי קברות. על פי מסורות של שלוש הדתות, אחד המבנים שעל ההר, הוא מקום קבורתו של דוד המלך.

Mount Zion

חדר הסעודה האחרונה

חדר הסעודה האחרונה הוא כנסייה קטנה (15 על 12 מטרים), הנקראת גם 'סינקולום' או 'קנקולום', שפירושו 'חדר אוכל'. הכנסייה מציינת את המקום בו על פי המסורת הנוצרית סעד ישו את סעודתו האחרונה לפני שנצלב.

קבר דוד

לפי המסורת היהודית ונוצרית המשיח שיגיע באחרית הימים הוא צאצא של דוד המלך. הבשורה עפ”י לוקס מזכירה שמשפחתו של ישו המשיח הנוצרי היא מצאצאי דוד המלך. משפחת דג’אני, משפחה פלסטינית ירושלמית מכובדת קבלה לשלטונות על התנהגות בלתי הולמת של הנזירים בחדר הסעודה האחרונה וטענה שהם משליכים זבל מהקומה העליונה לכיוון קבר דוד. תלונות אילו הביאו לכך שבמאה ה-16 המבנה על שתי קומותיו הפך למסגד. בשנים בהם שלטו המוסלמים במקום הכניסה ליהודים ולנוצרים היתה מוגבלת ביותר. במהלך התקופה הבריטית בעקבות הסדר של המחלקה לענייני דתות בממשלת המנדט עם משפחת דג’אני הותר ליהודים ולנוצרים לבקר בציון קבר דוד.

Mount Zion

כנסיית סנט פיטר אינגליקנטו

כנסיית פטרוס אין גליקנטו הוקמה בין השנים 1924-1931, והיא כנסייה ומנזר מודרניים בהר ציון השייכים למסדר האסומפסיוניסטים הקתולי. היא אחת הכנסיות היפות והבולטות בירושלים.

Church of Saint Peter in Gallicantu

כנסיית סנט ג'יימס (קתדרלת יעקב הקדוש) ברובע הארמני

כנסיית סנט ג'יימס נמצאת ברובע הארמני. היא נקראת על שם יעקב בן-זבדי המכונה "יעקב הגדול", אחד משנים עשר השליחים. על פי המסורת טמון ראשו הערוף בכנסייה זו בקפלה שבקיר הצפוני (משמאל לכניסה), ושאר גופו בסנטיאגו דה קומפוסטלה שבספרד. הכנסייה נבנתה במאה ה-12 על בסיס שרידים ביזנטיים מן המאה ה-6, כשהאישור לבנייתה נתקבל מצלאח א-דין, הכובש המוסלמי בכבודו ובעצמו. הכניסה אל מתחם כנסיית סנט ג'יימס אפשרית תמיד, אך הכניסה לכנסייה עצמה מותרת רק בין השעות 15:00 עד 15:30 מדי יום. זהו זמן התפילה של הנזירים והכמרים, וחשוב שלא לפספס אותו.

תצפית הר הזיתים

אזור שעליו בנוי כיום מלון שבע הקשתות, על פי המסורת הנוצרית,ישבה מרים לנוח כשעשתה את דרכה אל הר הזיתים ובית עניה. אזור זה, המכונה "האצטבה" או "אל קעדה" (מקום הישיבה). הסרטון למטה מצולם ממקום זה – הנקרא היום תצפית רחבעם זאבי.

Highlights of the Old City of Jerusalem

כנסיות הר הזיתים

הר הזיתים קדוש ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים, ומסורות רבות קשורות בו. הר הזיתים ואתרים שנקשרו להר הזיתים במסורת הנוצרית מוזכרים בברית החדשה: לבית עניה, בית פגי, גת שמנים, מקום קבורתה של מריה. להלן רשימת כנסיות על הר הזיתים:

  • כנסיית אבינו שבשמים (פאטר נוסטר) המצויה בידי הכרמליתים ובתוכה כנסיית האלאונה הביזנטית
  • כנסיית העלייה הרוסית
  • כנסיית העלייה – כנסייה המשמרת את זיכרון עלייתו של ישו לשמים; כיום בידי המוסלמים
  • כנסיית דומינוס פלויט ("בכי האדון") – כנסייה פרנציסקנית המשמרת את זיכרון קינתו של ישו על ירושלים ובית המקדש
  • כנסיית מריה מגדלנה – כנסייה רוסית שהוקמה במאה ה-19
  • כנסיית גת שמנים המצויה בידי הפרנציסקנים והמשמרת את זיכרון סבלו ומאסרו של ישו
  • קבר מרים, לרגלי הר הזיתים בתוך הוואדי; מצוי כיום בידי היוונים-אורתודוקסים והארמנים
  • המנזר והכנסייה בבית פגי
  • כנסיית לזרוס וקברו בבית עניה
  • מנזר אברהם הקדוש על הר המשחית.

Mount of Olives

ירושלים בבולי ישראל

מפת מדבא

ציוד: נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

ביבליוגרפיה:

1. מדריך לאתרים נוצרים בא"י/אריאל.

2. ירושלים לאחר תקופת בית שני ועד לתקופה העותמאנית / אריאל.

3. אטלס כרטא לתולדות ירושלים / דן בהט.

4. ירושלים וכל נתיבותיה / יד בן צבי.

השאר תגובה

דילוג לתוכן