גליל עליון מרכזי

סיור 34:  גליל עליון מרכזי (סובב הר מירון)

סיורי שנה ב' של קורס מורי דרך (חופים) של בית הספר לתיירות חיפה קמפוס הנמל יוצאים לדרך. המסלול הראשון השנה לגליל עליון מרכזי מפגיש אותנו עם פעילות פיזית במסלול מעגלי-משפחתי עם תצפיות נוף בהר מירון. נבקר במקומות קדושים ליהודים מתקופת המשנה והתלמוד במירון. אחד מהם, קבר רבי שמעון בר יוחאי מהווה האתר היהודי השני בפופולריות אחרי הכותל. בנוסף נסייר גם במקום קדוש לדרוזים בחורפיש ונוכל להשוות מנהגי מקומות קדושים בדתות השונות. נכיר את התרבות הדרוזית בפקיעין ונבחן את אפשרויות הדו-קיום עם התושבים היהודים. לפני שנים כשלמדתי ערבית באולפן עקיבא המורה שלנו לקח אותנו לסיור מודרך בערבית מדוברת בכפרו, פקיעין. זאת היתה חוויה! 

המסלול: הר מירון -הליכה בשביל הפסגה, מירון: קבר רשב"י, בית הכנסת העתיק, נבי סבלאן, פקיעין. כל האתרים במסלול מתאימים למשפחות ולרכב פרטי

Galilee
Galilee

הר מירון

המסלול המעגלי סביב הר מירון הוא "must" ומתאים במיוחד לקבוצות נוער ומשפחות. עשיתי אותו כמה פעמים כהורה מלווה וגם טיפסתי להר מירון בשביל ישראל. הנוף פנטסטי. הצמחייה אדירה.

 

קבר רשב"י, מירון

ל"ג בעומר זה יום ההילולה ליד קבר רשב"י במירון. חסידים וסתם חוגגים מקימים מאהל כפר שבוע מראש. השתתפות בהילולה היא חוויה יוצאת דופן כפי שאתם יכולים לראות.

 

בית הכנסת העתיק מירון

קבוצת "בתי הכנסת הגליליים" מיוחדים במבנה בסיליקה גדול ומפואר ובפנים צנוע יחסית. בדרך כלל יהיה המבנה בעל שלשה פתחי כניסה מרכזיים. מבנה כזה קיים במירון, ברעם, גוש חלב וחורבת שמע.

בית הכנסת העתיק במירון
צילום: שמואל פישר

בית הכנסת העתיק במירון

 

נבי סבלאן

ביקרתי את קברו של נבי סבלן בחורפיש. המקום נקי ומסודר להפליא. יש להגיע בלבוש צנוע בכדי שתוכלו להיכנס לנבי סבלאן (מכנס ארוך וחולצה עם שרוולים ארוכים). בביקור במקום קדוש לדרוזים חייבים ללבוש שרוולים ארוכים ומכנסיים ארוכים וכן מורידים נעליים בכניסה לקבר. אם באת במכנסיים קצרים השומר יכול לתת לך חתיכת בד כמו חצאית לכסות את הרגליים. מזכיר את הכותל? אותו שומר אדיב גם הזהיר אותי: אל תדרוך על במפתן ברגליים יחפות או בגרביים  – כי הדרוזים מנשקים את המפתן כאשר הם נכנסים.

פקיעין

אם במירון מצאנו את קברו של רשב"י, בפקיעין נמצא את מערת רשב"י.

 

ציוד:              נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

הערה:  לבוש צנוע . מכנסיים ארוכים וחולצות הכוללות  כיסוי מרפקים בכניסה לנבי סבלאן!!

 ביבליוגרפיה:

  1. ארנון סופר ואחרים (עורכים) ארצות הגליל (2 כרכים), הוצאת משרד הבטחון, 1983.
  2. מאיירס א', "חורבת שמע", קדמוניות 18, 1972.
  3. יצחק בן צבי, שאר ישוב,  הוצאת יד בן צבי, 1968.
  4. מנחם מרקוס, סקר נוף הר מרון, רשות שמורות הטבע.
  5. בתי כנסת קדומים בגליל ובגולן, אריאל 52
  6. אביבי שמעון, הדרוזים בישראל ומקומותיהם הקדושים, אריאל 142, 2000.
  7. אביבי שמעון,  טס הנחושת, יד בן צבי, 2007.
  8. דנה נסים, (עורך) , הדרוזים, אונ' בר אילן,1998.
  9. פלאח סלמאן (עורך) , הדרוזים במזרח התיכון, הוצאת משרד הבטחון, תל אביב, 2000.

המדריך: ערן סער

השאר תגובה

דילוג לתוכן