טיולי אופניים בקרבת קיבוץ איילת השחר

טיולי אופניים בקרבת קיבוץ איילת השחר

באזור הגליל העליון יש מסלולי אופניים בכל רמות קושי, החל ממסלולי רכיבה לאלה שמוציאים את האופניים מהמחסן בערך פעם בשנה ועד למסלולים לרוכבי אופניים מקצוענים המטיילים ומדוושים בכל הזדמנות.

רצינו להמליץ לכם על טיולי אופניים בקרבת קיבוץ איילת השחר לרוכבים מקצועיים באזור קיבוץ איילת השחר, אז אם אתם לא בכושר, ראו הוזהרתם!

 תל-חצור, חורבת מרות, נחל דישון

אורך המסלול כ-30 ק”מ

עונה מומלצת: פברואר – אפריל

המסלול עובר בשטח אש פעיל. מעבר בשטח האש אפשרי רק בשבת !

המסלול:

הגעה לכניסה לקיבוץ איילת השחר, אפשר לחנות ברחבת הכניסה לקיבוץ או במתחם התיירותי שליד הפיינטבול. המסלול מתחיל בנסיעה דרומה על כביש 90. מכיוון שנוסעים על שולי הכביש, מומלץ להיזהר ממכוניות חולפות ולנסוע בטור. ממשיכים בנסיעה עד שמגיעים לגן הלאומי חצור. זו הזדמנות מצוינת לרדת מהאופניים ולהתרשם מהגן הלאומי כמה דקות. אחרי סיור קצר במקום ממשיכים לרכב, עוקפים את התל מדרום, ומתחילים בעליה על שביל סימון שחור. למרות העלייה הקשה יחסית, בה אתם רק רוצים להגיע למעלה, מומלץ מאוד לעצור לרגע ולהביט לאחור, על מנת ליהנות מנופיו של עמק החולה.

נמשיך הלאה בשביל השחור עד לכמה עצי זית עתיקים, ונבחר בשביל היורד לחורבת מרות (כיוון צפון-מזרח). כאן תוכלו "להשתגע" מירידה מהירה שתביא אתכם לבית-הכנסת העתיק. זה מקום נהדר לעצירה קצרה נוספת, בה תוכלו להסתובב ולהתרשם מהפסיפסים המשוחזרים, העמודים ומקווה טהרה שנשארו מהישוב העתיק מרות. אם יתמזל מזלכם, ותגיעו לכאן ביום בהיר תוכלו לראות מכאן גם את החרמון.

נחתם? התרשמתם? הגיע הזמן להמשיך! חוזרים לצומת וממשיכים עם השביל השחור צפון מערבה. כשתגיעו לצומת עם סימון אדום אפשר לפנות או ימינה או שמאלה, המטרה היא להגיע לכביש ריחניה עלמה.

ועתה הגיע הזמן לבחירה הגורלית – אם לא בא לכם להתאמץ, ניתן לרדת לנחל דישון בכביש היורד דרומה לכיוון ריחניה. אך אם הגעתם היום לרכיבה אמיתית בשטח, אז בואו נמשיך צפונה עד עלמה, ונשבור שמאלה בשביל הצפוני לעלמה. בדרך תחלפו על פני רפת נטושה ומטע תפוחים. פנינו מועדות לוואדי הסמוך למטע, וכאן מתחיל הסינגל האתגרי שלנו להיום, שבסופו נגיע לנחל דישון. בהגעה לחורשה קטנה תוכלו לעצור למנוחה קצרה ולנשנוש קל ואולי גם לקצת שכשוך במים.

נמשיך הלאה ונגיע לסדרה של חציות נחל. ואם אתם מגיעים למקום אחרי חורף גשום, המים יכולים להגיע כאן הרבה מעל הקרסוליים, אז קחו את הזמן וחצו את הנחל לאט, זו הזדמנות מצוינת להתרענן, ורבים יגידו בסיום המסלול שזה היה אחד הקטעים היותר מוצלחים שלו.

נמשך במורד הנחל, שמסומן בסימון שביל-ישראל, ואח"כ נעקוב אחרי הסימון אדום שיוביל אותנו חזרה לכביש 90. משם נפנה ימינה (לכיוון דרום) וניסע בזהירות על כביש 90 לסיום המסלול שלנו בחניה בקיבוץ איילת השחר.

על פני מה נחלוף בדרך?

גן לאומי תל חצור – חצור הייתה עיר משגשגת בתקופה הכנענית התיכונה (כ-1750 לפני הספירה) הישראלית (המאה ה-9 לספירה), שקיימה קשרי מסחר ענפים על ערי הסביבה. כיום, לאחר חפירות ארכאולוגיות רבות, ניתן להתרשם בה מביצורים מהתקופה הכנענית, משרידי ”ארמון” מתקופת הברונזה המאוחרת, מחומה ושער מימי שלמה, מבמת פולחן מהתקופה הישראלית ומחסנים ומפעל המים מימיו של המלך אחאב. הכניסה בתשלום.

עמק החולה- עמק זה הינו חלק מהשבר הסורי אפריקני, והוא עמק מישורי באצבע הגליל, השופע מים ומהווה אזור מנוחה לציפורים נודדות רבות שעוברות בארצנו בדרכם לארצות החמות.

חורבת מרות – מֵרוֹת היה יישוב יהודי קדום שהיה קיים מימיו של אלכסנדר ינאי החשמונאי עד לשלטון הצלבנים. מומלץ לעצור ליד בית הכנסת העתיק של מרות שהתגלה בחפירות ארכאולוגיות לפני כ-30 שנה ומתוארך לתקופת התלמוד. בחפירות התגלתה פסיפס יפיפה, הראשון שהתגלה בבית כנסת בגליל, וכדאי לעצור ולהסתובב כאן מעט, לקרוא את ההסברים ולהתרשם מהממצאים הארכיאולוגיים.

נחל דישון – נחל יפיפה, שעד 1948 היה נחת איתן, שמימיו זרמו בכל ימות השנה. כיום הוא נחל אכזב, שזורם בעיקר בימי החורף והאביב, ואשר מימיו נשאבים לטובת החקלאות האזורית. לאחרונה נעשים מאמצים להפוך את הנחל לנחל איתן שוב, באמצעות שחרור ששת המעיינות המזינים את הנחל.

אטרקציות איילת השחר | טיולים בצפון

השאר תגובה

דילוג לתוכן