תל שלם

תל שלם = תל א-רדע'ה

שני ק״מ מדרום לקיבוץ הדתי טירת צבי נמצא תל שלם – במה לדרמה של היסטוריה וארכיאולוגיה של ארץ ישראל.

שלם נזכרת בספר יהודית ובכתבי אוסביוס. התל היה מיושב מתקופת הברונזה ועד התקופה הערבית הקדומה. בערבית התל מכונה "תל הבוץ" בעקבות ניסיונם של המוסלמים לפרוץ לארץ ישראל בשנת 638 לספירה דרך איזור זה. הביזנטים פתחו את סכרי ההשקיה כדי למנוע התקדמות הפרשים המוסלמים שקעו בבוץ. קרב זה מכונה יום א-רדע'ה (יום הבוץ). כמו שאומרים, ״״ביום של ראות טובה״ תזכו לתצפית מרשימה על כל העמק וביום בהיר מבט עד לחרמון. יתכן שהמעיין לרגלי תל שלם, עין אברהם, שימש לטבילה לנוצרים הראשונים. המעיין נקרא "מעין אברהם" על שמו של אברהם הבר שנהרג ערב ההפוגה הראשונה במלחמת השחרור. המעיין והתל מופיעים במפת מידבא. לרגלי התל בצפון-מערב נמצא ציון קבר שייח' סלים (שייח' רדע'ה).

 

מחנה צבאי רומאי

בשנת 1970 התגלו במקום שרידיו של מחנה צבאי רומאי. סמוך לתל נמצאה כתובת של הלגיון השישי פראטה (Legio VI Ferrata).

פסל הקיסר אדריאנוס

גילה תייר מניו יורק, בעזרת מגלה מתכות חלקים מפסל ברונזה. בעקבות גילוי פסל ברונזה מפואר של הקיסר אדריאנוס בשנת 1975, נערכו במקום חפירות בשנת 1978.

פסל של הקיסר אדריאנוס שנמצא בתל שלם, הפסל מסמל את חגיגת הניצחון על היהודים המורדים ודיכוי מרד בר כוכבא מוצג במוזיאון ישראל צילום: Yoav Dothan
פסל של הקיסר אדריאנוס שנמצא בתל שלם, הפסל מסמל את חגיגת הניצחון על היהודים המורדים ודיכוי מרד בר כוכבא מוצג במוזיאון ישראל
צילום: Yoav Dothan

 

כתובת מונומנטלית

כתובת מונומנטלית המוקדשת לקיסר אדריאנוס התגלה לא רחוק מן התל. בעת חפירת יסודות לסככת כלים במרחק של קילומטר וחצי מצפון מערב לתל שלם, ליד טירת צבי, נחשפו שני קברי ארגז בנויים מאבנים מסותתות. חלק מן האבנים היו שרידי כתובת מונומנטלית בלטינית. מניחים שהיא הייתה חלק מקשת ניצחון שהוקדשה לקיסר בידי הסנאט הרומי לכבוד הניצחון ודיכוי מרד בר כוכבא.

כתובת ההקדשה מתל שלם כפי שהיא מוצג במוזיאון ישראל צילום: אור פ׳
כתובת ההקדשה מתל שלם כפי שהיא מוצג במוזיאון ישראל
צילום: אור פ׳
שחזור סכמטי של קשת הניצחון מתל שלם שהקדיש הסנט והעם הרומאי לקיסר אדריאנוס לכבוד ניצחונו ודיכוי מרד בר כוכבא יוצר: אור פ׳
שחזור סכמטי של קשת הניצחון מתל שלם שהקדיש הסנט והעם הרומאי לקיסר אדריאנוס לכבוד ניצחונו ודיכוי מרד בר כוכבא
יוצר: אור פ׳

תל שלם במלחמת העצמאות

לאחר שפלש חיל המשלוח העיראקי לעמק בית שאן, השתלט על מספר תלים שולטים. בכא' תמוז תש"ח, ביום השנה העשירי לעלייתה של טירת צבי על הקרקע, נתפסו ללא קרב שלושה תִּלִּים בדרום בקעת בית שאן: תל רדרה (היום תל שלם) מדרום לטירת-צבי, תל א-תום (תל תאומים) קרוב לשדה-אליהו (היום ליד היישוב תל תאומים) ותל מג'דע (תל מגדה) דרומית מערבית למאגר רשפים היום. נוכח מצוקת כוח האדם במשקים, הוחזרו למשקיהם הכוחות ששהו על התלים תוך ידיעה, שכאשר יגיעו משקיפי האו"ם, ייתפסו התלים מחדש. בניסיון לשוב ולהשתלט על תל שלם ב-27 בספטמבר 1948, על מנת להוכיח למשקיפי האו"ם שליטה בשטח נהרג אברהם הבר, חייל בגדוד 13.

בסרטון ניתן להעריך את החשיבות האסטרטגית של התל כתצפית לכל הכיוונים.

הסיור שלי בתל שלם הודרך עלך ידי אחיה כהן-תבור.

לגילוי נאות אני מודה שלטירת צבי מקום חם בלבי. שם קלטו אותי בביתי הראשון בארץ ושם נוסדה משפחתי. כמה נוסטלגי צפות בצילומי שחור-לבן של הוותיקים בצעירותם בסיפור הקרבות על התלים באתר של הקיבוץ. 

טיול מטירת צבי לתל תאומים (דרך תל שלם)

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן