מצפה השלושה על תל שוכה

תל שוכה

 

תל שוכה בעמק המעיינות

תל שוכה הוא תל עתיק הנמצא בקצה הדרומי של קיבוץ ניר דוד (תל עמל) ונחל הקיבוצים בעמק המעיינות (עמק בית שאן). התל עדיין לא נחפר ואין זיהוי לאיזה יישוב עתיק היה במקום. השם העברי של התל ניתן לפי שמו הערבי – תל א-שוך ("תל הקוצים"). הבעמק האלה נמצא תל נוסף המכונה גם הוא ״תל שוכה״.

מצפה השלושה על תל שוכה- צילום: שאולי
מצפה השלושה על תל שוכה- צילום: שאולי

רצח שלושה שומרים יהודים

כל יום היו עולים לשמירה על תל שוכה ארבעה בחורים מתל עמל, שניים היו נשארים לשמור ושני מלווים היו חוזרים חזרה לקיבוץ הסמוך- תל עמל. ביום 3/12/1938 יצאו ארבעה בחורים לשמירה על התל, בעודם הולכים לכיוון התל נפתחה עליהם אש ממארב שהוכן להם מראש מתוך הצמחייה הסבוכה של הביצה על ידי כנופיית אבו דורה, שלושה נהרגו: יהודה פפו בן 25 מקיבוץ מסילות, מאקס הלר בן 25 ובנימין מלצקי בן 24 שניהם מקיבוץ ניר דוד (תל עמל). הרביעי הצליח לרוץ ולהזעיק עזרה. במצוד שנערך בהנהגת הבריטים הגיעו עקבות המרצחים עד מרגלות הגלבוע, שם בקרב יריות נהרגו חלק מחברי החוליה המפגעת.

 

הקמת מגדל השמירה על תל שוכה

שלטונות המנדט הבריטי התירו הקמת מגדל שמירה מבטון על תל שוכה לאחר ששלושה שומרים יהודים. הבריטים הסכימו לדרישה של היהודים להקמת מגדל שמירה שיאפשר לינת השומרים במגדל ולא יהיה צורך כל יום לעבור ולחצות את אזור הביצות הסבוך והמסוכן. האישור לבניה ניתן בתנאי אחד כאשר יבוא השלום צריך יהיה לפרק את המגדל.

המגדל עדיין עומד במקום ….

 

מצפה השלושה

לזכרם של שלושת ההרוגים בתקרית חבריהם קראו על שמם את התל, שאליו יצאו באותו בוקר, "מצפה השלושה". (להבדיל מ"גן השלושה", מנציח את זכרם של חיים שטורמן, אהרון אתקין ודויד מוסינזון, שנהרגו ב-15.9.1938 – י"ח באלול תרצ"ח – בעת שעלו עם המכונית בה נסעו על מוקש, כ-6 קילומטרים מדרום לבית שאן, כאשר יצאו לעמק בית שאן למצוא מקום מתאים לקיבוץ חדש.)

דווח בעמוד ענן שלאחרונה רכבי 4X4 שעלו עליו פתחו שבילים וכך הסבו נזק בלתי הפיך לתל. המטיילים מתבקשים לשמור עליו. מסיבה זו גודר השביל העוקף אותו מדרום, נא לשמור על הגדר במקום ולא לנסות להתחכם לה.

השבילים משלושת צידיו האחרים עבירים לכל רכב.

השלט הזה נמצא בראשו של מגדל השמירה.

מצפה השלושה - צילום: ארץ זוכרת יושביה - פרויקט לזכר של אסף צור ז״ל
מצפה השלושה – צילום: ארץ זוכרת יושביה – פרויקט לזכר של אסף צור ז״ל

כיום מצפה נמצא בתוך שטח פארק המעיינות: נחל הקיבוצים, עין שוקק ועין מודע. ראה סימון של תל שוכה במפה בפינה השמאלית התחתונה.

מפה: פארק המעיינות
מפה: פארק המעיינות

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן