תל פר או תל אל פאר

תל פר

הלוואי והיה לי שקל על כל כל שעברתי ליד ״תל פר״ בשנים הרבות שהתגוררנו בכפר אתא. כן, אני יודע שצריך לכתוב קרית אתא אבל אנחנו הותיקים מרשים לעצמינו להשתמש בשם הישן.

*********

תל פר –  تل فار- Tel Far הוא אתר ארכאולוגי בעמק זבולון, השוכן בסמוך לצומת זבולון מצפון לכביש 70 וממזרח לכביש 780 המוביל לקריית אתא. התל הקטן הסגלגלה מתנשא לגובה 9 מטר מעל פני סביבתו, ולגובה 22 מטר מעל פני הים. גודל כתשעה דונמים. בשנות הקמת המדינה התל נקרא גם "גבעת העץ הבודד" בשנת 48. מאוחר יותר ניצבו שם שני עצי שיזף (דומים) ודרומית להם שרידי מבנים ופזורת אבני בנייה.

מחלוקת המיקום של העיר המקראית בטן

מיקום בטן ליד קרית אתא

תל פר מזוהה על ידי החוקרים עם העיר המקראית בטן השוכנת על גבול נחלת שבט אשר:

"וַיֵּצֵא הַגּוֹרָל הַחֲמִישִׁי לְמַטֵּה בְנֵי-אָשֵׁר לְמִשְׁפְּחוֹתָם, וַיְהִי גְּבוּלָם חֶלְקַת וַחֲלִי וָבֶטֶן וְאַכְשָׁף" (יהושע יט, כה).

יש חיזוק לאלה התומכים במיקום ״בטן״ ליד קרית אתא עקב דמיון השם "ח'רבת אבטין" השוכנת מדרום-מזרח לתל.

אודות אבטין

ח׳רבת אבטין נזכרת עוד במפת הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל). היישוב הבדואי אבטין – إبطن, ואפשר שהשם הקדום נשתמר במקום. אבטין (אחוזת קרמאן או אחוזת אבטין) היתה חווה חקלאית שהוקמה על ידי חאג' טאהר קרמאן בשיתוף פעולה עם גורמים יהודיים. במלחמת העצמאות התרכזו בני משפחת קרמאן בחווה באבטין ובעצת דוד הכהן לא ברחו מארץ ישראל. לאחר מכן מנע דוד בן-גוריון, על פי בקשת דוד הכהן את גירושם. בשנות ה-60 היה המקום לכפר בדווי.

מיקום בטן ליד עכו

וסביוס באונומסטיקון בתחילת המאה ה-4 לספירה זיהה את בטן המקראית עם יישוב בן זמנו בשם "בית בטן", השוכן 8 מיל ממזרח לעכו.

מחלוקת על השם העברי של תל פר – תל פאר

בערבית התל נקרא תל פאר – تل فار – Tel Far, שמשמעותו תל עכבר. הגיוני שתושבי אבטין (גובה ממוצע 49 מ׳) יסתכל על התל הקטן (22 מטר מעל פני הים) מלמעלה ויקראו אותו תל עכבר. ועדת השמות הממשלתית העדיפה ״לגייר״ את העכבר ולהפוך אותו לפר. [תודה לד״ר מוטי אביעם על הרעיון.]

חפירות תל פר

  • התל נחפר בחפירת בדיקה בשנת 1993 על ידי צבי גל ונמצאו שרידים משבע שכבות ארכאולוגיות מתקופת הברונזה התיכונה עד התקופה הפרסית. בכל התקופות נמצאו שרידי עיר מבוצרת. מן התקופה הביזנטית נמצאו שרידי מבנים הנראים כבית חווה.
  • בחודש פברואר 2014 נערכה חפירת הצלה ממזרח לתל פר, התגלו קברי ארגז, מבנים, שרידי דרך, חציבות ומתקנים חקלאיים.
  • בחודש נובמבר 2014 נערכה חפירת בדיקה ממזרח לתל פר התגלו קיר שדה, מערת קבורה וקבר ארגז, המתוארכים לתקופה הרומית הקדומה.

צילום תמונה ראשית: Hanay

השאר תגובה

דילוג לתוכן