תל סאקי

אתר מורשת קרב של מלחמת יום הכיפורים בדרום רמת הגולן על כביש מספר 98 עומד על תל געשי קטן (494 מ' מעל לפני הים) המכונה תל סאקי (תל אֶ-סַקי), שפירושו "התל המושקה", או "תל המשקה". בסביבות התל היו בעבר תעלות מים להשקיה. למרגלות היו דולמנים ועל התל היתה חורבה.

מורשת קרב של מלחמת יום הכיפורים

המוצב בתל סאקי כמו מוצבים רבים אחרים היה בלתי מאויש. התל שימש תצפית אסטרטגית על הגבול הסורי. בשישי ביוני נשלחו לתל לוחמי הנח״ל המוצנח מגדוד 50 של חטיבת הנח"ל, חטיבה 35, בפיקוד סגן מנחם אנסבכר. הסורים פתחן בהרעשה ארטילרית כבדה, הפגזה אווירית וקידמו כוחות שריון וחי״ר. בלילה הגיעו לתל טנקים משתי פלוגות שונות של חטיבות השריון הסדירות: חטיבה 7 וחטיבה 188. הלוחמים על התל כותר על ידי חיילי קומנדו סורים. כוח צה״ל שנשלח לחלץ את החיילים המכותרים במוצב עלה על מארב ונפגע. בלילה הגיעו למוצב 28 לוחמי שריון מחטיבה 188 ומחטיבה 7, שרידי הקרבות באזור. דמעות יורדות מעיני כשאני רק כותב על מה שעבר על הכוח המכותר. כאשר אזלו המים, חייל פצוע וחירש קרא בקול שהוא רוצה מים. רק היוזמה והמקוריות של חייל בשם אביטל הצילו את חייו של הפצוע, שייקה. חייל בודד, יצחק נגרקר, יצא אל הסורים וסיפר להם שכולם נהרגו ורק הוא שרד. הוא היה לבוש סרבל שריון והסורים טעו וזה גרם לסורים ולחשב שהוא טייס. הוא נלקח בשבי וחבריו שרדו בבונקר. ביום השלישי של המלחמה חולצו המכותרים.

הקרב כאן נחשב לאחד מסיפורי הגבורה בחזית הצפונית ביום הכיפורים. הם אמרו לעצמם, ״חיל האוויר לא יכול לבוא לעזרה ואין מי שיעזור. זה אנחנו ואין עוד, זהו.״ בקרב זה נהרגו 32 לוחמים. 28 לוחמי שריון מחטיבה 188 ומחטיבה 7 הצליחו לשרוד בבונקר ללא אספקה וללא תחמושת משמעותית לאחר ששהו במשך כ-30 שעות.

תצפית מתל לכיוון סוריה

המוצב והבונקרים

מוצב תל סאקי
המוצב בתל

 

הקרב במלחמת יום הכיפורים

 

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן