שער אברהם תל דן

תל דן – מהפכה ארכיאולוגית

בתל דן כחצי קילומטר מצפון לקיבוץ דן בצפון הגליל מוצגים לראווה גילויים ארכיאולוגים ייחודיים ששינו את פני הארכיאולוגית. האם אברהם אבינו ביקר פה? איזה עם בנה את הקשת הארכיטקטונית המוקדמת ביותר? האם אחזיהו בן יהורם היה מבית דוד? האם התקיימה עבודה זרה בערים ישראליות? היכן עגל הזהב של ירבעם בן-נבט?

כאן, בתל דן, תראו את הממצאים ותוכלו לבחור אם אתם מקסימליסטים או מינימליסטים.

תכירו את העיר העתיקה דן

תל דן מהוה שרידיה של עיר קדומה בת כ- 5,000 שנה. תל זה הוא אחד מתלי העתיקות הגדולים בארץ.  גובהו 204 מטרים מעל פני הים, שטחו כ-200 דונם. העיר הגיעה לשיא התפתחותה בתקופה הכנענית ובתקופה הישראלית. לשיא מעמדה וחשיבותה הגיעה העיר בתקופה הכנענית ובתקופה הישראלית.

בתקופה הכנענית

 • נקראה העיר "לַיִש" או "לשם". העיר נזכרת בפעם הראשונה בכתבי המארות המצריים במאה ה-18 לפסה"נ.
 • בתעודות העיר מארי שבעיראק: הכתבים המיוחסים לתקופתו של סנוסרת השלישי שמלך במאה ה-19 לפנה"ס מזכירים 64 שמות ערים. בארץ ישראל מוזכרות ערים רבות משניתן לזחות כמו: ירושלים, שכם, רחוב, שמעון, גינה (ג'נין), עכו, אכשף, משאל, חצור וליש.

בתקופה הישראלית

 • העיר נזכרת במקרא כאשר אברם רודף אחרי ארבעת המלכים להציל את לוט. אם זיהוי המקום נכון אז אברם היה בדן.

"וַיִּשְׁמַע אַבְרָם, כִּי נִשְׁבָּה אָחִיו; וַיָּרֶק אֶת-חֲנִיכָיו יְלִידֵי בֵיתוֹ, שְׁמֹנָה עָשָׂר וּשְׁלֹשׁ מֵאוֹת, וַיִּרְדֹּף, עַד-דָּן." בראשית י"ד י״ד

 • בתנ״ך מסופר על כיבוש העיר בידי בני שבט דן, שהיגרו לכאן מנחלתם המקורית בשפלת יהודה, והסבו את שם העיר ל"דן", על שם דן אביהם. דן הייתה נקודת ציון מרכזית בממלכה המאוחדת – "מדן ועד באר שבע".

"וַיֵּלְכוּ חֲמֵשֶׁת הָאֲנָשִׁים, וַיָּבֹאוּ לָיְשָׁה; וַיִּרְאוּ אֶת-הָעָם אֲשֶׁר-בְּקִרְבָּהּ יוֹשֶׁבֶת-לָבֶטַח כְּמִשְׁפַּט צִדֹנִים שֹׁקֵט וּבֹטֵחַ, וְאֵין-מַכְלִים דָּבָר בָּאָרֶץ יוֹרֵשׁ עֶצֶר, וּרְחוֹקִים הֵמָּה מִצִּידֹנִים, וְדָבָר אֵין-לָהֶם עִם-אָדָם… וַיָּבֹאוּ עַל-לַיִשׁ עַל-עַם שֹׁקֵט וּבֹטֵחַ, וַיַּכּוּ אוֹתָם לְפִי-חָרֶב; וְאֶת-הָעִיר, שָׂרְפוּ בָאֵשׁ. וְאֵין מַצִּיל כִּי רְחוֹקָה-הִיא מִצִּידוֹן, וְדָבָר אֵין-לָהֶם עִם-אָדָם, וְהִיא, בָּעֵמֶק אֲשֶׁר לְבֵית-רְחוֹב; וַיִּבְנוּ אֶת-הָעִיר, וַיֵּשְׁבוּ בָהּ. וַיִּקְרְאוּ שֵׁם-הָעִיר, דָּן, בְּשֵׁם דָּן אֲבִיהֶם, אֲשֶׁר יוּלַּד לְיִשְׂרָאֵל; וְאוּלָם לַיִשׁ שֵׁם-הָעִיר, לָרִאשֹׁנָה."      ספר שופטים, פרק י"ח, פסוקים ז'-כ"ט

 • לאחר פיצול הממלכה המאוחדת הפך ירבעם בן נבט את דן לאחד משני מרכזי הפולחן של ממלכת ישראל, שבהם ניצבו עגלי הזהב.

"הִנֵּה שָׁלַחְתִּי לְךָ שֹׁחַד, כֶּסֶף וְזָהָב–לֵךְ הָפֵרָה אֶת-בְּרִיתְךָ אֶת-בַּעְשָׁא מֶלֶךְ-יִשְׂרָאֵל, וְיַעֲלֶה מֵעָלָי. וַיִּשְׁמַע בֶּן-הֲדַד אֶל-הַמֶּלֶךְ אָסָא, וַיִּשְׁלַח אֶת-שָׂרֵי הַחֲיָלִים אֲשֶׁר-לוֹ עַל-עָרֵי יִשְׂרָאֵל, וַיַּךְ אֶת-עִיּוֹן וְאֶת-דָּן…"

 • כאשר חזקיהו חידש את חגיגות הפסח לאחר חורבן ממלכת ישראל, נזכרת העיר דן.

״וַיַּעֲמִידוּ דָבָר, לְהַעֲבִיר קוֹל בְּכָל-יִשְׂרָאֵל מִבְּאֵר-שֶׁבַע וְעַד-דָּן–לָבוֹא לַעֲשׂוֹת פֶּסַח לַיהוָה אֱלֹהֵי-יִשְׂרָאֵל, בִּירוּשָׁלִָם״…ספר דברי הימים ב', פרק ל', פסוק ה'

נחשפו שברי כתובות (כתובת תל דן) המזכירות את בית דוד ואת שם העיר הקדומה. שבר כתובת שנמצא בתל מזכיר את כיבושה של העיר בידי חזאל מלך ארם, וזו העדות היחידה מחוץ למקרא לקיומו של "בית דוד".

בתקופה ההלניסטית

 • לאחר פיתוחה של העיר הסמוכה פניאס (כיום בניאס), ירדה דן מגדולתה והפכה מעיר גדולה ליישוב קטן.

בתקופה הערבית

 • תורגם שם היישוב תרגום מילולי ל"תל אל קאדי" (תל השופט –تل القاضي ).

בעת החדשה 

 • במהלך קביעת הגבול בין המנדט הבריטי למנדט הצרפתי בתחילת שנות ה-20, היה תל דן נקודה בגבולה הצפוני של המנדט הבריטי. בשנת 1939 חודש היישוב העברי במקום עם הקמתו של קיבוץ דן, סמוך לתל.
 • לאחר מלחמת העצמאות הוקם על התל מוצב צבאי גדול, כדי להגן על קיבוץ דן ועל מעיינות הדן. מוצב זה פעל עד לשנת 1967, ובאתר אפשר לראות שרידים של תעלות קשר ובונקרים. כמו כן הועבר לכאן טרקטור סורי ששימש את הסורים בעבודות הטיית מקורות הירדן בשנות השישים. כאשר סיירתי במקום במסגרת מדרשת הגולן, בהדרכת עודד פורת, התברר שאחד החברים בקבוצה שלנו שירת במילואים במוצב תל דן. אין מקרה!

שער אברהם – השער הכנעני

הממצא המרשים ביותר בחפירות תל דן הוא השער הכנעני הקדום. עצם החשיפה גרמה לבליה של גשם, בעלי חיים וצמחיה. כוסה השער בשנות התשעים כדי למנוע פגיעה של הגשמים. נחתם פתח השער בלבנים (שיהיה אפשר להסירן במקרה הצורך). החיבורים שבין הלבנים המרכיבות את הקשת הודגשו. עם סיום החפירה והשימור, הציבור נחשף לשער מתקופת אברהם אבינו. אולי אברהם צעד תחת קשת השער הזה? בכל מקרה השער זכה לכינוי ״שער אברהם״.

בעונת החפירות של 1979 עבודת הארכיאולוגים התמקדה במבנה מן התקופה הכנענית התיכונה (מתוארך ל-1800 לפני הספירה) להפתעת הצוות התגלה שער לבני בוץ עשוי מ-47 נדבכים גובהו שבעה מטרים, רוחבו 15.45 מטר ואורכו 13.5 מטר. שער תל דן הכנעני הוקם על גבי תלולית בגובה 10 מטרים. אמנם ארכיאולוגים מכירים טכנולוגיית הבנייה של הקשת בעמק האינדוס ובמזרח התיכון כבר באלף השלישי לפנה"ס. בדרך כלל הקשתות הללו היו מסוג corbel arches שאינם קשתות אמיתיות. הרומאים שכללו ופיתחו שערים לשימוש יעיל יותר. שער העיר דן, טוענים הארכיאולוגים, הוא שער עיר השלם הקדום ביותר שהתגלה בעולם – כי כוסה בעפר ושימש למעשה גרעין לסוללה שנבנתה עליו. השער העתיק של אשקלון מתחרה בשער תל דן על תואר הותק. מבחינה מדעית, ארכיאולוגית ואדריכלית זו מהפכה לכל דבר.

השער הישראלי

בשער הישראלי נמצאה בשנת 1993 חלק אחד כתובת תל דן ובשנת 1994 נמצאו עוד שני חלקים בריצוף של השער. הכתובת היא מצבת ניצחון ארמית, בשפה הארמית ובאלפבית פיניקי שהקים חזאל מלך ארם דמשק. הכתובת מזכירה את יהורם בן אחאב מלך ישראל וכנראה אף את אחזיהו בן יהורם מלך יהודה, המכונה ככל הנראה בכתובת "[מל]ך בית דוד". הכתובת היא הראייה הארכאולוגית המקובלת והאמינה היחידה המתוארכת לזמן הבית הראשון ובה מוזכר בית דוד. מלך מאוחר יותר שבר את המצבה ושילב את החלקים בריצוף השער כדי לבזות את ארם.

  ״…הרגתי את יהורם בן אחאב מלך ישראל והרגתי את אחזיהו בן יהורם מלך בית דוד."  תרגום חופשי לעברית (עם השלמות משוערות)

כתובת תל דן
כתובת תל דן
פסלי עבודה זרה בחוצות העיר ליד השער הישראלי
פסלי עבודה זרה בחוצות העיר ליד השער הישראלי

אתר הפולחן

בתקופת ממלכת ישראל הציב המלך ירבעם בן-נבט בדן את אחד מעגלי הזהב.

אתר הפולחן תל דן
אתר הפולחן תל דן
עודד פורת באתר הפולחן של דן - עודד היה המדריך שלי בקטע הראשון שלי בשביל ישראל. לעולם לא אשכח את הר כחל!
עודד פורת באתר הפולחן של דן – עודד היה המדריך שלי בקטע הראשון שלי בשביל ישראל. לעולם לא אשכח את הר כחל!

מודל שער אברהם בתל דן

התיירות הישראלית השכילה לכלול אמצעי המחשה במערך הסיור במקום. ה״מודל״ יכול לשמש נקודת הרחבה עבור המדריך או הזדמנות ל״סלפי״ עבור המטייל. כמוהו יש אחרים בארץ כגון גן לאומי צפורי ומצדה. המודל של שער אברהם הינו ייחודי בזה שהוא מפוסל מגוש אבן בזלת שלמה. מודל שער אברהם אמור לבטא בדיוק מרבי את הנתונים מתוך המחקר הארכיאולוגי הידוע. ״הידוע״ זאת מילת הקסם. מעניין יהיה לבקר בעוד עשרים שנה לבדוק אם לא חלו שינויים בתורת הארכיאולוגיה – כמו שהתגלו בדגם של הולילנד במוזיאון ישראל. מודל זה משלב את הקשר של השער והמקרא. עם הצבת המודל מול השער המקורי הוא הפך מוקד משיכה לתיירים הרבים המצלמים אותו מכול הזויות. המודל יותר פופולרי מן השער. מודל זה תורם רבות להבנה של מכלול השער והחומות של העיר דן העתיקה.

מצפור המוצב

סמוך לאתר הפולחן נמצא "מצפור המוצב" הניצב במקום שבו שכן מוצב צה"ל עד מלחמת ששת הימים, ומסביב נחפרו תעלות קשר.

 • מפת סימון שבילים: 1 – הגולן והחרמון

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן