תל אסור *

תל אסור צילום: Rimon98

תל אסור – תל אסוויר

תל אסור – עיר מתקופת האבות – הוא אתר ארכאולוגי קדום בוואדי ערה (נחל עירון) ליד כפר פינס וסמוך לאתר ההנצחה לחללי משמר הגבול (ידידי דוד נוה מזכיר שאיאפשר להגיע מצד מזרח או דרום). בימי קדם הוא שכן סמוך לדרך הים קרוב למעיינות עין ארבות. שטחו כ-40 דונם והוא מתנשא לגובה של 11-7 מטר מעל פני הים. השם העברי נלקח מן השם בערבית – תל אסוויר, "תל הפנינים".

עין ארובות

המעיין של שמורת עין ארובות נובע בשתי נקודות עונתיות. באחת מהן נאגרת בבריכה גדולה בעלת 7 צלעות, בעלת מים צלולים מאוד. בבריכה מתפתחים צמחי מים וטריטונים נדירים. מקור שמה באחד מניסיונות הזיהוי השגויים של תל אסור עם ארובות המקראית, מקום מושבו של נציב המחוז השלישי של שלמה. בֶּן-חֶסֶד, בָּאֲרֻבּוֹת; לוֹ שֹׂכֹה, וְכָל-אֶרֶץ חֵפֶר. (מלכים א, ד, י). אעפ"כ לא שונה שמה של השמורה. השמורה נמצאת כ- 200 מ' צפונית-מערבית לצומת משמר הגבול. הגישה לבריכה זו נחסמה בידי רשות הטבע והגנים. העיר המקראית ארובות, מזוהה כיום בקרבת חרמש בצפון מערב השומרון.

מבט כללי על השמורה מתל אסור. ברקע - קיבוץ ברקאי צילום: Hanay
מבט כללי על השמורה מתל אסור. ברקע – קיבוץ ברקאי
צילום: Hanay

מודל תלת מימדי – תל אסור

חפירות תל אסור

סקר הר מנשה בראשותו של פרופ' אדם זרטל נמצאו ממצאים ארכאולוגים מתקופת הברונזה התיכונה, מתקופת הברזל, ומהתקופה הפרסית. זרטל חשף חומה בגובה של 3.5 מטר ובבסיסה ריצוף מרשים. בניגוד למערכות הביצור מתקופה זו שנמצאו בחוף א"י שהיו בנויות לבני טין, ורק בתל אסור יש בנויה אבן.

בחפירות בשנים 2013-2010, בראשותו של ד"ר שי בר מאוניברסיטת חיפה נמצאו ממצאים מתקופת הברונזה התיכונה, הברונזה המאוחרת, הברזל וההלנסטית. באיזור בו נסלל כביש 6 נתגלה בית הקברות של האתר ובו שלדים רבים, כלי מנחה שונים.

ד״ר שי בר החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה על חפירות תל אסור

חפירה קהילתית-חינוכית

החל משנת 2010, כל שנה בחודשי הסתיו מתקיימת חפירה קהילתית – חינוכית לזכרו של איציק דורי, אשר נהרג בפיגוע בקיבוץ מצר בשנת 2002. המארגנים הם המכון לארכאולוגיה ע"ש זינמן אוניברסיטת חיפה, עמותת סקר השומרון ובקעת הירדן ומועצה אזורית מנשה. החפירות כוללות את תלמידי כיתות ט' מבתי הספר באזור: מבואות עירון, גוונים, אולפנת כפר פינס, מייסר ורמות חפר.

צילום הכותרת: Rimon98

השאר תגובה

דילוג לתוכן