תיירות זוועות בברלין *

המלון שלי בברלין שוכן ברחוב אנהאלטר. צד אחד פונה לחזית ששרד ממבנה ציבורי גדול שהוקם במאה ה-19. הצד השני פונה לצמחיה ספק גן ציבורי/ ספק יער. קשה היה לבחור חדר ואיזה תפנית נוף חלון לבקש. בבוקר יצאתי לטיול שחרית ולהפתעתי גיליתי שהמבנה עם פסלי אבץ של ״יום״ ו-״לילה״ של Ludwig Brunow היה פעם מוקד לגירוש יהודי ברלין. מאידך הגן הציבורי משמר חורבת משרדיו של יוזף גבלס. אוי ואוי! מה עשיתי? לכן פניתי לרחוב Schöneberger Straße אך שם מצאתי את עצמי עומד לפני הבונקר של היטלר ימח שמו וזכרו. מסתבר סביב למלון בכל הכיוונים משגשגת ״תיירות זוועות״. הגרמנים החדשים למדו לשווק את זוועות העבר. אם הקורא מתעניין בתולדות יהודי גרמניה תמצא כאן הצעת מסלול ״תיירות זוועות״. הזוועות מתחלקות לתקופת הנאצים, מזרח גרמניה, וחומת ברלין. שלא יהיה כל קודר צירפתי גם את החלום האופטימי של מינסטריון שיתוף הפעולה הגרמני. קריאה נעימה!

זוועות הנאצים

תיירות זוועות אנהאלטר בנהוף – The Anhalter Bahnhof

בתחילת חודש יוני 1942 החלו הנאצים לגרש את הקשישים מקרב תושביה היהודים של ברלין. הם נשלחו תחילה לגטו טרזיינשטט, כיום בצכיה, ומשם למחנות השמדה. "הסעות הזקנים", כפי שהם כונו, החלו כאן, בתחנת-הרכבת אנהאלטר, ונמשכו כמעט עד לסוף המלחמה – למען הדיוק עד 27 מרץ 1945. המשלוחים הופסקו ביום בו אני נולדתי – 27.03.1945 – עקב הפגזה של בנות הברית. עד לחדש מרץ 1945, למעלה מ-55,000 יהודים, גורשו באמצעות שלש תחנות הרכבת של ברלין. גם בשעות הגירוש, תחנת הרכבת אנהאלטר, הייתה התחנה הומה מנוסעים. בסך-הכל, 116 משלוחים, כל אחד מהם בן 50 עד 100 בני-אדם. בסך-הכל, גורשו דרך תחנה זו למעלה מ-9,600 בני אדם. רק השער שורד. כפי שאתם רואים בצילום, לא תם המכאוב בתחנת אנהאלטר – היום ישנים שם הומלסים ברלינאים.

Askanischer Platz 6,  Berlin

The Anhalter Bahnhof

The Berlin Story Bunker

הבונקר של תולדות ברלין הינו מקלט אמיתי, בעל חמש קומות, מתקופת מלחמת העולם השניה בלב ליבה של ברלין הנאצית – רק חמש דקות הליכה מכיכר פוטסדאמר פלאץ (מרכז מסחרי מודרני היום). המקלט יכול להכיל עד 12,000 נפשות. מוזיאון זה מציע שלש תצוגות של תיירות זוועות:

  • תערוכת הבונקר של היטלר מציגה את המקלט הפרטי של היטלר לקראת סוף הרייך השלישי.
  • תצוגה של תולדות 800 שנות היסטוריה של ברלין ב-60 דקות ב-10 שפות.
  • בונקר אנהלטר “Anhalter Bunker” הוקם צמוד לתחנת הרכבת ״אנהלטר״ בשנת 1942 על 6,500 מ״ר

Schöneberger Straße 23a, Berlin

פארק תיירות זוועות – Wilhelmstrasse 106

וילהלמשטרסה שימש כמרכז השלטוני המנהלתי של פרוסיה ולאחר מכן של גרמניה, מאז המחצית השנייה של המאה ה-19 ועד לסוף מלחמת העולם השנייה. בתקופת השלטון הנאצי נקבעו ברחוב גם משרד החוץ, משרד האוצר, משרד התעמולה, משרד החקלאות ומשרדי ממשלה נוספים. לאורך הרחוב, ליד הבתים, נקבעו שלטי זיכרון, אשר מתארים את המבנים ששכנו בהם לפני המלחמה. בתקופת השלטון הנאצי, בית מספר 106 שימש את יוזף גבלס, כוחות ה-SA Sturmabteilung, וכוחות ה- SS Schutzstaffel. המבנה הושמד בהפגזות בנות הברית ולא שוקם. במקום מוזיאון פתוח.

Wilhelmstrasse 106
Wilhelmstrasse 106

מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור  –  Topographie des Terrors

מוזיאון טופוגרפיה של הטרור הוא גם מוזיאון מקורה וגם מוזיאון פתוח. המוזיאון ממוקם ברחוב נידרקירכנר (Niederkirchnerstraße) במקום בו עמדה בעבר מפקדת הגסטפו וה-SS בין השנים 1933–1945, בתקופת השלטון הנאצי. שם היו המרתפים של הבניין בהם הוחזקו, עונו והוצאו להורג אסירים פוליטיים על ידי הגסטפו וה-SS. המבנה נהרס בהפצצות בעלות הברית בראשית 1945. כאן עבר הגבול בין הסקטור האמריקאי לסקטור הסובייטי של ברלין, ולימים הגבול בין ברלין המזרחית וברלין המערבית – ובסופו של דבר גם חומת ברלין ששרידיה עדיין ניצבים באתר. המוזיאון נפתח ב-2010 ובו צילומים והסברים על שלטון הטרור בגרמניה בשנים 1933–1945. השם מדבר בעד עצמו – תיירות זוועות. הכניסה למוזיאון חפשית.

Niederkirchnerstraße 8, Berlin

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

זוועות הרפובליקה הגרמנית הדמוקרטית – DDR

Deutsches Spionage Museum

מארגני תיירות אינם מדלגים על משטר רשע כלשהו. בסופו של יום, ריגול הינו המקצוע העתיקה השניה בעולם. מוזיאון הריגול של ברלין נפתח ב-19.09.2015 בלייפציגר פלאץ ליד תחנת הרכבת של פוטסאדמר פלאץ. המוזיאון מציג שיטות ריגול ואמצעי בטחון באמצעים אינטראקטיבים ומולטימדיה. ברלין היתה בירת הריגול. מי היה המרגל הראשון? האם ידעת שהשתמשו במטוסים לא מאויישים במלחמת העולם הראשונה? לאיזה שירות ההצפנה הטובה ביותר? מה ההבדל בין מלכודת דבש למלכודת רומיאו? איך הורגים מישהו עם מטריה? למי יש יותר מידע עליך- Stasi, NSA, Facebook? המוזיאון מציג מאות מוצרי ביון היסטוריים אמיתיים וכן דוגמאות של טכנולוגיות ביון מודרניות. דגש מיוחד מושם על ברלין בזמן המלחמה הקרה.

מזרח גרמניה כידוע לקבלה על עצמה אשמה כלשהי מתקופת הנאציזם. היא טענה שהיא היתה קרבן לשלטון הרייך השלישי. בכל זאת לא חסרות זוועות של השלטון ה״סוציאליסטי״ המזרח גרמני אותן ניתן לשווק לתיירים בנפרד.

Leipziger Platz 9, Berlin

מוזיאון הרפובליקה הגרמנית הדמוקרטית – DDR Museum

מוזיאון גרמניה המזרחית (DDR Museum) הוא מוזיאון במרכז ברלין, על גשר קרל ליבקנכט שעל גדת הנהר שפרה, מול קתדרלת ברלין. המוזיאון מציג את חיי היום-יום בגרמניה המזרחית בצורה מוחשית אינטראקטיבי. התצוגה מחולקת ל-17 מתחמים: גבול, ברלין, תחבורה, שטאזי, קניות, מוצרים, בנייה, מגורים, נשים ומשפחה, תקשורת, חינוך, צעירים, אופנה, תרבות, בידור ותיירות. מזרח גרמניה DDR הסוציאליסטית היתה מנותקת מן העולם. התערוכה מציגה מוצרים ביתיים שהיו בשימוש במזרח גרמניה. מותר לנגוע! המוזיאון הוסיף דירה מרוהטת מן התקופה של ה-DDR.ניתן ללבוש אופנת ה- DDR או לנהוג ברכב ״Trabi" בסימולציה.

Karl-Liebknecht-Str. 1, Berlin

ציורי קיר סוציאליסטים ששרדו מימי ה-DDR

הציורים הסוציאליסטים הללו שרדו על מבני שלטון ב-״Platz des Volksaufstandes von 1953״- כיכר ההתקוממות של 17 יוני 1953. ציור הקיר מראה את האושר ושפע תחת המשטר ה״סוציאליסטי״ של ה-DDR.

The Uprising of 17 June 1953 – התקוממות 17 ביוני 1953

ב- 17.06.1953 אירעה התקוממות הנפל של פועלי מזרח ברלין נגד שלטון מפלגת האחדות הסוציאליסטית הגרמנית (SED) ששלטה בחסות ברית המועצות. ההתקוממות התפשטה בכל מזרח גרמניה ודוכאה באלימות. השביתה והתקוממות הנפל של יוני 1953 מזכות את האוכלוסיה המזרח גרמנית בכמה נקודות אנושיות.

Platz des Volksaufstandes von 1953, Berlin

                                                    **********************************

זוועות חומת ברלין

תיירים יכולים לחוש את אימת החומה בלב ברלין בסימולציה, ברגל, הדוכן מזכרות, ובנסיעה ברכב אספנות מזרח גרמני.

פנורמה של החומה של אסיסי – The Asisi Wall Panorama

האמן יאדגר אסיסי Yadegar Asisi יצר מבנה עגול ״רוטונדה״ בצ׳ק פוינט צ׳רלי המציג תצפית פנורמית של ברלין החלוקה של שנות ה-80. שטח הציור 900 מ״ר. המבקרים ב- Asisi Wall Panorama עולים ארבע מטר למשטח התצפית המעניק תחושה אמיתית של תצפית על החומה. התערוכה משמיעה קולות מוקלטים של מנהיגים שונים ביחס לחומה:  ארנסט רויטר (ראש העיר הנבחר 1947 שלא הוכר על ידי הרוסים), ווילי ברמדט (ראש העיר של ברלין), וולטר אולבריכט (מדינאי מזרח גרמני), ג׳ון קנדי (נשיא ארה״ב), היינץ הופמן (שר הבטחון המזרח גרמני), אריק הוניקר (מזכיר המפלגה הסוציאליסטית המזרח גרמנית).

Friedrichstraße 205, (am Checkpoint Charlie), Berlin

IMG_20170626_105906

IMG_20170626_105756

IMG_20170626_105716

IMG_20170626_105659

IMG_20170626_105633


Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/hoshvilim.com/public_html/wp-content/plugins/slideshow-satellite/views/orbit/jsinit.php on line 17

 

קטע החומה ליד מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור

ציור הקומיקס למטה מתאר בריחה אמיתית מעל החומת ברלין.

Mauer Museum – Museum Haus Am Checkpoint Charlie – Checkpoint Charlie Museum

החומה הוקמה בלב ברלין ב-13.08.1961. בתגובה, ד״ר ריינר הילדברנדט מיד ייסד את מוזיאון צ׳קפוינט צ׳רלי באוקטובר, 1961. הוא האמין במאבק לא-אלים להשגת זכויות אדם. לכן הקים את המוזיאון כמה יותר קרוב לתופעה של אי-צדק – בצ׳ק פוינט צ׳רלי.התערוכות כוללות:

 • תולדות החומה מ-13 אוגוסט 1961 עד נפילתה
 • ברלין מעיר חזית לגשר אירופה
 • תולדות צ׳ק פוינט צ׳רלי
 • תולדות נאט״ו
 • הנשיא רונלד רייגן והחומה
 • תולדות התנגדות בלתי אלימה מגנדי ללך ואלנסה
 • ראול וולנברג
 • בריחות יצירתיות
 • החומה ואמנות

קיומו של המוזיאון סייע להפלת החומה. המוזיאון הזה מילא תפקיד חשוב בהיסטוריה.

Friedrichstraße 43-45 Berlin

 

The Wall Trail

תיירים אוהבים ללכת ברגל לאורך תוואי החומה משער ברנדנבורג (כיכר פריז) עד צ׳ק פוינט צ׳רלי – 1950 מ׳. השביל מסומן בכביש ומפות הועמדו לאורך המסלול לטובת המטיילים. ב״מקרה״ המסלול עובר ליד מרכזי הקניות בפרידריך סטרסה ו״  Berlin Mall – מול ברלין״.

 

 מרכז המלחמה הקרה – Zentrum Kalter Krieg

השפעת הסובייטים מורגשת בשווקים עד היום.

 

The Wall Ride

מורי דרך פיקחים פיתחו נישה של סיור ברכב אספנות של תקופת ה- DDR (מזרח גרמניה). טראבנט (Trabant) הורכב חברת VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau בגרמניה המזרחית החל מסוף שנות ה-50 של המאה ה-20. ״טראבי״ הייתה למכונית הנפוצה ביותר בגרמניה המזרחית (למעשה היחידה), ואף יוצאה למדינות קומונסטיות אחרות. לי זה מזכיר את הסוסיתא שלי.

The Wall Ride
The Wall Ride

                                                            ===============================

סקירה היסטורית

1914-2014 Eine Zeitreise durch hundert Jahre deutsche Geshichte    –   מאה שנות היסטוריה גרמנית 1914-2014

המצגת הזו מוצבת בתחנת אוטובוס מול משרדי האוצר הגרמני בברלין – כנראה במסגרת ״חינוך מחדש״. המצגות כוללות: מלחמת העולם הראשונה, רפובליקת ויימאר, עליית הנאצים ומלחמת העולם השניה, סיום המלחמה, מזרח גרמניה, מערב גרמניה, המאבק נגד חומת ברלין, ואיחוד גרמניה. לכל תקופה היסטורית סרטון הסברה. המצגת הוכנה על ידי הממשלה הפדראלית בסיסמה ״חופש, אחדות ודמוקרטיה״.

                                                  >>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<

ומאידך…….

Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

בחלונות משרד שיתוף פעולה כלכלי ופיתוח מציגים אוכלוסיית העולם הגדלה וכן 17 מטרות גלובליות לפיתוח.

World Population Growth

 

 

Global Goals


2 comments

 1. Amir Ovadia Steklov

  כמורה דרך בברלין אני מרגיש שהכתבה הנ"ל נכתבה בביקורת על תיירות שחורה / תיירות אפלה.
  באמת אפשר לראות זאת כך, אבל לדעתי (וכך זה גם בהדרכות שלי) מדובר במסע חינוכי ולימודי מעשיר ומחכים.
  הכתבה הנ"ל נכתבה, כך זה מרגיש, דרך מציאת מקורות באינטרנט ולא ע"י מישהו שחי ונושם את העיר.
  ישנם מספר דיסאינפורמציות ושגיאות מאוד ברורת. וחזרה על מקומות ואתרים בשמות חלופיים.

השאר תגובה

דילוג לתוכן