פלמירה, תדמור

תדמור, סוריה

פלמירה היא תדמור

נעצבתי למשמע הדיווח אודות כיבושה של העיר הסורית תדמור על ידי כוחות דאע״ש. בין יתר הזוועות שהם מתכננים לבצע נמצא גם הרס כל זכר לתרבויות מלפני עלית האסלאם – ובמקרה זה עתיקות תדמור – היא פלמירה של המלכה זנוביה. פלמירה היתה עיר ארמית חשובה במרכז סוריה בנווה מדבר כ-215 ק״מ צפונית-מזרחית לדמשק וכ- 120 ק״מ דרומית-מערבית מנהר הפרת. עקב מיקומה ומקורות המים בנוה המדבר היא היתה תחנה חיונית למעבר קרוואנים היא אף כונתה ״כלת המדבר״. שמה היווני של העיר פלמירה הוא תרגום שמה בארמית – תדמור – כלומר תמר.

בין עתיקותיה של תדמור נמצאו שרידים החל מן התקופה הניאוליתית והתישבות רצופה עד חורבנה בידי רומי. בשנים 270–273 מרדה תדמור והקימה בתמיכת הפרסים הססנים אימפריה בפרובינציות הרומיות המזרחיות: סוריה פלסטיה, ערביה פטרה, מצרים וחלקים של אנטוליה.

הקיסר הרומי אורליאנוס חיסל את האיום של האימפריה הססנית ממזרח ובת בריתה בפלמירה. לבסוף, נכבשה האימפריה של פלמירה ותדמור נחרבה כליל.

המלכה זנוביה

לא ידוע עד היום אם המלכה זנוביה נהרגה או שמא מחמת יופיה זכתה לסיים את חייה בשלווה בוילה בטיבולי. זה משאיר הרבה מקום לדמיון. מורי דרך סורים בוודאי היו בוחרים לעשות הרחבה על חייה של זנוביה בסיורים במדבר הסורי היבש והלוהט.

Zenobia מלכת תדמור
Zenobia מלכת תדמור – Herbert Schmalz – Edward Poynter
פלמירה, תדמור
פלמירה, תדמור – Agence France-Presse

במצב השביתת הנשק בין ישראל וסוריה מצב מלחמת האזרחים הסורי והפלישה של דאע״ש לא נראה לי שנוכל בעתיד הקרוב להצטרף לטיול מאורגן לבירתה של זנוביה – אם יישרד משהו. כאוהב ידיעת הארץ וטיולים אוכל רק להשתתף בצערה של בירה מקסימה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן