שמורת טבע חורבת קרתא *

Le Destroit fortress צילום: Bukvoed

חורבת קרתה שוכנת ליד המושבה עתלית (היום ישוב עירוני במועצה אזורית חוף הכרמל) בתחומי שמורת טבע חורבת קרתא. בשמורה רכס כוכר ובתי גידול האופיינים, האתר הארכיאולוגי מבצר דטרוא, תצפית ברכת המים (מבנה מרובע מבטון עם תצפית פנורמית על האזור), המעבר הצר, אורוות הסוסים, החפיר, והכתובת העתיקה.

מבצר דטרוא

שרידי מבצר דטרוא, מבט מדרום מערב
נחלת הכלל
איור סכמטי של מבצר דטרוא שליד עתלית.
נחלת הכלל

מבצר דטרוא – Le Destroit – Districtum

מבצר לה דטרוא הוא אתר ארכאולוגי בתחום שמורת טבע חורבת קרתא בסמוך למושבה עתלית. המבצר הוקם על מעבר צר בדרך הים. בשנת 1103 הותקפה במקום שיירתו של המלך בלדווין הראשון, ובעקבות כך ניתנה ההוראה להקמת המבצר. המסדר הצבאי של הטמפלרים בנה את המבצר על ידי כריית יסודותיו באבן החול-כורכר והפריד בין המגדל לשלוחה על ידי כריית כל האבן מסביב. מצידו המזרחי והפגיע נחצב חפיר. במשך עשרות שנים שימש המבצר כמצודת דרכים שאיבטחה את השיירות שנעו לאורך דרך הים. עם תחילת בנייתו של מבצר עתלית – Castrum Perigrinorum העצום בשנת 1228, צורף המבצר לקו ההגנה הראשון של המבצר החדשה. המבצר פורק על ידי הצלבנים כהכנה לפעולות מצור מוסלמיות בתקופת מסע הצלב החמישי הצבא המוסלמי השלים את הריסתו וכל שנותר ממנו היום הוא הבסיס החצוב.

שרידי המבצר, מבט מתצפית ברכת המים שמצפון. ברקע נראים בתי עתלית
צילום: Ori
מפה סכמטית של אזור ההתיישבות הצלבנית בעתלית
נחלת הכלל
תצפית בריכת המים
נחלת הכלל
החפיר המזרחי
נחלת הכלל

אורוות הסוסים

אורוות הסוסים. ניתן לראות את החומה הבנויה מעל הסלע החצוב ואת השקעים לקשירת הסוסים
נחלת הכלל

המעבר הצר

בדרום השמורה נמצא "המעבר הצר" המאפשר מעבר אנשים ונוסעים לכיוון חוף הים. 

המעבר הצר
צילום: Hanay 

הכתובת העתיקה

כמה מאות מטרים מדרום למבצר, על קיר חצוב בצידו המזרחי של קיר הכורכר, התגלו זוג סימנים חצובים בסלע. הסימנים שגובה כל אחד מהם כמחצית המטר, זוהו כאותיות ע'ו-ת' בכתב הכנעני הקדום, כתב דומה לכתב העברי הקדום. על פי זיהוי זה מניחים החוקרים כי מדובר בתחילתה של כתובת שחציבתה לא נשלמה מעולם, וכי האותיות הן האותיות הראשונות של המילה "עתלית". החוקרים מניחים כי כתובת זו באה לסמן את גבולה המזרחי של העיר עתלית הפיניקית.

האותיות החצובות על הקיר המזרחי של רכס הכורכר
נחלת הכלל

מבצר עתלית

מבצר עתלית – מבצר פרגרינורום (Castellum peregrinorum) או טירת פֶּלֶרֶן (Château Pèlerin): המבצר הוקם במהלך שנת 1218 על ידי אבירי המסדר הטבטוני והאבירים הטמפלרים. הוא נבנה במספר שלבים, וסביר להניח כי בתחילה תפס שטח המבצר לא יותר משליש לשון היבשה והתל שעליה. השינויים בשטח ממלכת ירושלים לאחר קרב הירביה, ולאחר מכן כיבושיו של הצבא הממלוכי, הצריכו את הגדלת המקום כדי לשכן בו ולהגן על אוכלוסייה שנדחקה ונזקקה לביטחון. בליל 14 באוגוסט 1291, לאחר נפילת העיר עכו בידי הצבא הממלוכי, ננטש המבצר והמוסלמים מוטטו את מגדלי המבצר ואת שעריו.

מבצר עתלית
צילום: Avi1111 
המבצר הצלבני
צילום: אסף.צ 
Plan of chateau pelerin
נחלת הכלל

כתבתו של מנחם הדר, שודר בערוץ 1 בתאריך 22.6.07 ,על מאבקה של עמותת כחול וירוק לשחרור מבצר עתלית ופתיחתו לציבור.

מפת האזור משנות ה-70 של המאה ה-19
נחלת הכלל

המלצה למסלול: מחנה המעפילים בעתלית

השאר תגובה

דילוג לתוכן