שמורת בני ציון – שמורת חרוצים*

אדמת כורכר מחורצת צילום: Ori~

שְׁמוּרַת בְּנֵי צִיּוֹן, הידועה גם כִּשְׁמוּרַת חָרוּצִים, היא שמורת טבע באזור השרון. השמורה נמצאת מערבית למושב בני ציון ובקרבת היישוב חרוצים, בדרום השרון. היא הוכרזה כשמורה ב-21 במרץ 1968 ושטחה 108 דונם. הכניסה לשמורה היא ללא תשלום, אך הכניסה לכלי רכב ואופניים אסורה, כדי לא לרמוס את הצמחייה, לחרוץ את הקרקע ולשנות את משטר הניקוז בשמורה.

פריחות בשמורת בני ציון שמורת טבע קטנה עם מיגוון של פרחים צילום: udi Steinwell
בני ציון צילום: Ori~ 
פריחות בשמורת בני ציון שמורת טבע קטנה עם מיגוון של פרחים צילום: Ori~ 

השמורה משתרעת בשטחו המחורץ של רכס הכורכר השני. גדלה בה צמחייה נמוכה (בתה וגריגה) על אדמות חמרה וחוסמס. מעריכים שבשמורה גדלים כ-300 מיני צמחים, חלקם נדירים. בין הפרחים הבולטים בשמורה: כלנית מצויה, סביון אביבי, נעצוצית סבוכה, לשון-אפעה קטנה, רומוליאה סגלולית, חיננית הבתה, חבצלת קטנת-פרחים, סתוונית היורה, צבעוני השרון, חצב מצוי, צנון מצוי ועוד. רובם פורחים בחורף ובאביב. בשנים האחרונות פלש לשמורה גם חמציץ נטוי, המתחרה עם הצומח המקומי.

פריחות בשמורת בני ציון שמורת טבע קטנה עם מיגוון של פרחים צילום: Ori~ Gundelia inflorescence in Israel

השמורה נמצאת כיום בשיקום ולכן עובר בה שביל קצרצר של 400 מ'. לאורך השביל תמצאו שילוט המסביר על החי והצומח בשמורה. כדאי לעצור עם הילדים וללמוד דבר או שניים. בסוף השביל פנו שמאלה והמשיכו עד לשביל עפר רחב. שם תפנו שמאלה בחזרה לרכב. הטיול נגיש לעגלות (עם קצת עזרה).

נוף בשמורת בני ציון צילום: udi Steinwell

טיפ חשוב: ממש בסמוך נמצא מתחם שפיים ושמורת חוף השרון.

שדה חיטה צילום: udi Steinwell
חרצית ואורח צילום: udi Steinwell
  • עונות ביקור:חורף ואביב
  • רמת קושי:לכל המשפחה
  • נגישות לנכים:לא נגיש
  • כניסה:חינם
  • מצב תכנוני:מוכרזת
  • שטח:101 דונם

מושב בני ציון

בְּנֵי צִיּוֹן הוא מושב שהוקם בשנת 1947 באזור השרון כ-4.5 ק"מ מצפון לרעננה. המושב בני ציון עלה על הקרקע ב-27 במרץ 1947 (במקרה יום הולדת של ״הושבילים״). הוא הוקם על ידי מחלקת המעמד הבינוני של הסוכנות היהודית ומועצת החקלאות הפרטית – איגוד שריכז חקלאים פרטיים שעד אז עבדו אדמות חכורות ובקשו נקודת קבע משלהם.

בית ברטשניידר ב-1947 מושב בני ציון נחלת הכלל
Public Domain Bnei Zion 27 March 1947

בשנת 1949 הוקמה בסמוך מעברת עולים, שנקראה לאחר מכן כפר חרוצים. העולים החדשים עבדו בפרדסי הסביבה וגם במשקי המושב.

חרוצים

חָרוּצִים הוא יישוב קהילתי באזור השרון, מצפון לעיר רעננה. היישוב הוקם בשנת 1951. במקור נקרא "גן חנה לאה רוז", על שם תורמת אמריקאית, אך הוא הוחלף בהמשך ל"חרוצים". בעבר התפרנסו תושבי המקום בעיקר מעבודה חקלאית. כיום רובם בעלי מקצועות חופשיים.

צילום אוויר של חרוצים, מימין (מצפון) לבני ציון צילום: Hanay 
צילום: Harutzim Ori

השאר תגובה

דילוג לתוכן