שמורת אלוני יצחק *

שמורת אלוני יצחק צילום: דר' אבישי טייכר

שְׁמוּרַת אַלּוֹנֵי יִצְחָק היא שמורת טבע השוכנת בדרומה של רמות מנשה, בין גבעת עדה מצפון לכפר גליקסון מדרום. השמורה שהוכרזה ב-18 בדצמבר 1969, משתרעת על-פני שטח של 157.3 דונם, מהם 124 דונם מוכרזים והיתר מאושרים.

ליד גבעת עדה -בנימינה ישנה שמורה קטנה שאנחנו נוהגים לכנות "שמורת עציץ". הכוונה היא לשמורה שמוקפת מכל עבריה בבנייה או שטחים חקלאיים דבר המשפיע על בעלי החיים הנמצאים בה. ולכן היא כמו עציץ ולא כמו גינה, חורשה או יער…

שמורת אלוני יצחק  צילום: דר' אבישי טייכר

רמת מנשה

רָמות מְנַשֶּׁה (נקרא בעבר "רמת מנשה") הוא חבל ארץ בדרום הכרמל. גבולו הדרום מזרחי הוא ואדי עארה, גבולו הצפון מזרחי הוא עמק יזרעאל, הגבול הצפון מערבי הוא ואדי מילק ובמערב רכס הכרמל. הגובה הממוצע של הרמה הוא כ-250 מטר מעל פני הים ופסגותיו הגבוהות מתנשאות לגובה של כ-400 מטר.

גבעת עדה

גבעת עדה נקראת על שם אדלהייד (עדה) רוטשילד, אשתו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד. היא הוקמה בשנת 1903 על ידי שמונה משפחות, ארבעה בני משפחת בלנק, אוורבוך, קרופיק וקוניצר. שמה הקודם של המושבה היה מראח, שזה מנוחה בערבית.

כפר גליקסון

כְּפַר גְּלִיקְסוֹן הוא קיבוץ במישור החוף ליד המושבה פרדס חנה כרכור וליד בנימינה. הקיבוץ נוסד בשנת 1939 כיישוב חומה ומגדל על ידי עולים מהונגריה ומרומניה. בשנת 1944 הונחה אבן הפינה לנקודת הקבע של הקיבוץ. הקיבוץ נקרא על שמו של משה יוסף גליקסון שהיה מנהיג ציוני ועיתונאי בארץ ישראל. גליקסון עמד בראש תנועת הנוער הנוער הציוני והיה עורך עיתון הארץ במשך 15 שנה.

שמורת אלוני יצחק – צמחיה

השמורה עשירה בעצי אלון התבור שנותרו מיער השרון שכיסה עד מלחמת העולם הראשונה את מרבית שטחו של השרון, ולצידם עצי לבנה רפואי, עוזרר קוצני ואשחר ארץ ישראלי. לצד העצים צומחים בשמורה צמחים מטפסים דוגמת שרביטן, פואה מצויה ואספרג החורש, והיא עשירה בפריחת רקפות בעונה. בסתיו ובחורף פורחים בשמורה רקפת מצויה, כרכום חורפי, כלנית מצויה, עירית גדולה ועוד.

למעט מסלול מעגלי משולט בדרום השמורה, שלאורכו שלטי מידע אודות הצומח, אין בשמורה שירותים למטיילים, דוגמת ברזיות או פינות פיקניק.

הנצחות

בקצה הדרום-מערבי של השמורה הוקמה בשנת 2003 פינת זיכרון לרויטל אוחיון ושני בניה, שנרצחו בפיגוע בקיבוץ מצר ב-10 בנובמבר 2002.

שמורת אלוני יצחק  צילום: דר' אבישי טייכר
שמורת אלוני יצחק  צילום: דר' אבישי טייכר

בשמורה נמצאת גם אנדרטה לרצח השלושה מגבעת עדה בשנת 1938.

שמורת אלוני יצחק  צילום: דר' אבישי טייכר

השמורה: על שם מי?

כמו כפר הנוער הסמוך לה ממזרח, השמורה קרויה על-שם יצחק גרינבוים שהיה ממנהיגי התנועה הציונית בפולין, חבר הסיים הפולני, חבר מינהלת העם ושר הפנים הראשון של מדינת ישראל.

מראה בשמורה צילום: Aloney Yitzhak NR

איך מגיעים?

נוסעים לגבעת עדה דרך כביש 653 ובכיכר של גבעת עדה פונים ימינה לכיוון כפר גליקסון.
מגיעים לצומת T ופונים ימינה ומיד שמאלה. רואים משמאלנו את הכניסה לפנימיית "אלוני יצחק". אפשר להשאיר רכב כאן, בחנייה זו וללכת קצת. או להמשיך ולקוות שבסמוך לכניסה לשמורה (שלט בהמשך מימין) יהיה מקום. בכניסה לשמורה יש מקום חניה לרכבים ספורים בלבד. עונות ביקור:כל השנה. רמת קושי:לכל המשפחה. נגישות לנכים:לא נגיש. כניסה:חינם.

השאר תגובה

דילוג לתוכן