שוטטות בעיר צפת *

המכללה האקדמית צפת

צפת, כמו טבריה, היא עיר עם הרבה פוטנציאל תיירותי – ואפס מעש. כואב הלב לקרוא ב-Tripadvisor.com "העיר פשוט מטונפת ומוזנחת, חבל." לטעמי יש עדיין פינות יקרות ברובע היהודי של העיר העתיקה של צפת. צריך להתאמץ למצוא אותם.

הרובע היהודי בצפת לפני 48׳
הרובע היהודי בצפת לפני 48׳

רצוי להצפין את המפה על מנת להבין את מיקום השכונה היהודית והשכונות הערביות ערב מלחמת העצמאות. (תשוו את גן המצודה בשתי המפה.) הרובע היהודי שכן בצד הצפון-מערבי של העיר, לכיוון מירון, ואילו השכונות הערביות התרכזו בכיוון דרום-מזרח של העיר וצפו על טבריה.

צפת
צפת

היום אין רובע ערבי בצפת (חוץ מן הביוגרפיה של ״אבו מאזן״ הוא מחמוד עבאס). בתי הערבים מזמן מנמסרו לעולים חדשים. מפת התיירות של עירית צפת מציינת את הרובע היהודית בשם ״העיר העתיקה״ (צבע כחול – למטה).

מפת תיירות של צפת
מפת תיירות של צפת

סורקים את הגליל

משרד התיירות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל ועירית צפת הגו רעיון לספק הדרכה עצמית (ללא מורי דרך) באמצעות האינטרנט. מה לעשות? זה לא תקין!! תנסו בעצמכם.

סורקים את הגליל
סורקים את הגליל

צילום בצפת

כל חובבי צילום יכולים לבלות ימים ושבועות בצפת. הבלתי צפוי, המעניין, המדהים, והמקסים מחכים בכל פינה. למשל העץ הזה משך את עיני.

צמחייה צפתית
צמחייה צפתית

שבילים בצפת

יש דרכים שונים ומשונים בצפת: רחובות למכוניות, שבילים לחמורים, מעברים להולכי רגל, ושבילים שהם בכלל מדרגות. הדרכים התוופסו לישוב מלמטה-למעלה. היישוב התחיל בנחל ליד מקור מים. עם גידול האוכלוסיה עלו עוד קומה ועוד מדרגה. כל הדרכים הן אופקיות. אם נכנסים לרובע דרך שער הרובע שעמד ליד בית חולים הדסה כל הדרכים פרוסים מימין כלפי מטה: שמעון בר יוחאי, סמטת ב׳-החסידים, ישראל נג׳ארה, אלקבץ, סמטת אבוהב, ועבו.

יש הסבר רוחני לעובדה שהבתים צבועים בצבע כחל.

תכלת זה צבעה של הטלית. וחכמינו אמרו כי צבע זה רומז לדברים מאוד רוחניים וכך כתוב בגמרא במסכת סוטה דף י״ז א׳
היה רבי מאיר אומר: מה נשתנה תכלת מכל מיני צבעונין? מפני שהתכלת דומה לים. וים דומה לרקיע. ורקיע דומה לכסא הכבוד.
שנאמר ויראו את אלהי ישראל ותחת רגליו כמעשה לבנת הספיר וכעצם השמים לטהר (שמות כ״ד י׳) וכתיב "כמראה אבן ספיר דמות כסא (יחזקאל א, כו).

נקיון העיר

האוכלוסיה החרדית של העיר שואפת להנהיג לבוש צנוע בפרהסיא. ״ועד תושבי העיר העתיקה (האם מישהו יודע מי זה?) מפרסמת מודעות בשתי שפות ומדביקה אותן על כל קיר פנוי. כנראה גרפיטי הוא קדוש.

דרכים בצפת
דרכים בצפת

בתים בצפת

בעיר העתיקה מתגוררים היום משפחות רבות שהן מרובות ילדים כפי שניתן לראות לפי הכביסה התלויה לייבוש. הדלת שמובילה לאין-מרפסת מדאיגה אותי.

חנויות בצפת

סיכמתי עם אשתי שנקבע יום שלם לסייר בין החנויות היפות של צפת.

סמטת המשיח של צפת

סמטה המשיח היא הצרה ותלולה ברחוב רשב"י ליד בית 47. הסמטה יורדת בשורת מדרגות גובהות. המעבר בסמטה צר (כשישים סנטימטר בלבד) מאפשר למעבר רק לאדם אחד. סמטת המשיח פונה לכיוון קברו של הרשב״י. על פי ספר הזוהר, המשיח אמור להיכנס לעיר צפת מכיוון הקבר של רשב״י במירון רכוב על חמור לבן ומשם יפנה לביקור בירושלים.

הזקנה יוכבד רוזנטל נהגה לשבת בפתח הסמטה בכל יום ולחכות לבואו של המשיח עד בגיל מאה בשנת 1985. על פי האגדה, יוכבד חלמה חלום שבו נגלה אליה אליהו הנביא. אליהו כי סיפר לה שכיוון שהסמטה אשר בה היא דרה, פונה לכוון קבר הרשב"י, ועל יוכבד להתיישב בפתח הסמטה ולהמתין למשיח. סבתא יוכבד הניחה שתי כוסות תה ועוגיות על שולחן בראש הסמטה עבור המשיח על מנת להשיב את רוחו לאחר העלייה הקשה מבית הקברות.

מנהרות מן המאה ה-16 בצפת

בצפת עמלו במשך תקופה ארוכה בחפירות וגילוי מנהרות מתקופת המאה ה-16. המנהרות באורך של 100 מטר שוחזרו באופן המדמה מסע אל העבר עם מגוון תחנות וסיפורי מקום, המשלבים חוויה של מסע אישי לזהות ומשמעות. מנהרות תת קרקעיות שמציגות את ההיסטוריה של צפת ואת צפת שנקברה ברעידת האדמה הגדולה. המנהרות נמצאות ברח' האר"י בעיר העתיקה. יש שילוט באנגלית.

קרא גם: נרות צפת

בית כנסת האר״י האשכנזי

דוד פרידמן  – אמנות קבלה 

בית כנסת אבוהב

המסגד האדום בצפת *

בית עבו צפת *

נרות צפת – Safed Candles Gallery *

מצודת צפת *

מחפשים בית קפה ללא גלוטן בצפת?   *

השאר תגובה

דילוג לתוכן