שביל My

סיום שביל ישראל-הר שחורת
סיום שביל ישראל-הר שחורת

הידד! אני מתפוצץ מאושר! לאחר שנתיים וחצי של מאמץ השלימה קבוצת צועדים בשביל ישראל שהתארגנה בסיוע העתון מקור ראשון הליכה לכל אורך שביל ישראל מקיבוץ דן ועד טאבא. כמה מאות מטרים לפני הסיום נאספו כולם וצעדו עם תחושת הישג עצומה לחוף הים ליד מלון הנסיכה. שם רקדו המסיימים, ברכו שהחיינו ושתו לחיים. אחד נישק את הכביש ואחרים קפצו לים.

הקבוצה מונה כ- 40 עקשנים, פלוס/מינוס, בדיוק כמות מספקת כדי למלא אוטובוס אחד. (השנה מחזור ב' התחיל בחודש שעבר בשני אוטובוסים.) במשך התקופה הצטרפו ופרשו חברים/חברות. אמנם הגיל הממוצע נטה כלפי מעלה, אך לעתים הופתעו המדריכים המקצועיים מכושרם ונחישותם של הצועדים. כמובן שתמיד היו 3-4 קלי רגליים שאצו קדימה וכן קבוצה מכובדת של מאסף. לא פעם קרה שהמאסף הגיע למקום ההפסקה בדיוק בזמן לשמוע "חברי נברך". למזלם תפילת מנחה ולימוד דף יומי האריכו את זמן המנוחה. ההליכה בוצעה בקטעים לפי עונות השנה ולא ברצף, בימי רביעי-חמישי במתכונת של יומיים לחודש. ראה מאמר של עודד פורת במקור ראשון מיום 20.11.09 .

למי שאינו יודע שביל ישראל אינו כולל את הגולן ואינו כולל את ירושלים. לכן כקבוצה עם "אמירה" הוסיפו ל"שביל" והלכו גם את הקטע מהר חרמון ועד דן, בחודש הבא ביום 24.12.09 תהיה כניסה חגיגית לירושלים ותפילת הודיה בכותל.

כקבוצה דתית בכל יום טיול נלמד דף יומי ונערכה תפילה בציבור. המדריכים שילבו את פסוקי התנ"ך בהסברים על הגיאולוגיה, החי והצומח. בחלק מן הלילות היתה לינה בשטח (כמה טעים מרק חם לאחר הליכה של 20 ק"מ בנגב בחורף!) ובחלק בבתי הארחה. בכל ערב בין רביעי לחמישי הוזמן מרצה מבחוץ ולפעמים מתוך הקבוצה. רכב ליווי צמוד דאג להקפיץ לקבוצה את ציוד הלילה החיוני ובמקרה הצורך גם מים.

כל אחד בקבוצה, מסיבה שלו, עשה פסק זמן להתמודד באתגר, להגשים חלום ולהתרגש מנופי ארץ ישראל בחוויה בלתי אמצעית. זה אינו "כי מן אגד תראה את הארץ". הקבוצה יצרה אווירה מיוחדת משותפת: מי שלא היה בהר כחל…, מעלה עלי…, ומעלה פלמ"ח… והכרבולת…! כל אתר בדרך הוא אוצר של זכרונות אישיים וקבוצתיים. הקבוצה גם למדה איך לשתף פעולה אחד עם השני ואיך לעזור לאחרונים. כל משתתף למד להוציא מעצמו מקסימום מאמץ. יש בזה סוג של "תרפיה בטרק". המסיים את השביל אינו אותו בן אדם שהיה בהתחלה.

ההליכה הרגלית היא המפתח למטמון של נופי ארץ ישראל. אין אפשרות אחרת להגיע – לא ברכב – אפילו 4X4 – לפינות החמד של ארצנו. תאמינו לי, המאמץ היה כדאי.

ניתן לצפות בצילומי כל הקטעים בשביל באתר של ידידי ברוך גלבשטיין http://www.shvilisrael.info/HomePage.aspx . ברוך מילא את התפקיד של חובש צמוד בקבוצת "צועדים בשביל ישראל" ולא מעט הודות לעידוד שלו הגעתי לקו הסיום. התמונות הן אסופה של מיטב הצילומים של כל חברי הקבוצה.

רבים מבוגרי "צועדים בשביל ישראל" ימשיכו ללכת בצורה מאורגנת בשנה הבאה בשביל הגולן ושביל יו"ש.

 • בהליכה בשביל הגולן (ינואר, מרץ ויוני 2010 )
 • ההליכה בשביל יו"ש (אפריל, מאי 2010). זו תהיה הליכה ראשונה לאורך שביל יו"ש אשר נמצא בשלבי סימון בימים אלה.

ניתן עדיין להירשם לקבוצת שביל הגולן-שביל יו"ש וכן למחזור ב' של "צועדים בשביל ישראל". המעויינים יפנו ל:-

מרכז סיור ולימוד סוסיא

מדרשת הגולן

בית ספר שדה כפר עציון

הירשמו ל-RSS של בלוג הושבילים על ידי "קליק" בכפתור Feedburner בצד ימין למטה של עמוד הבית.

סיסמת הנשיא O'Bama משפיע על שביל ישראל
סיסמת הנשיא O'Bama משפיע על שביל ישראל
תמיכה משפחתית מעודדת הישגים
תמיכה משפחתית מעודדת הישגים

4 comments

 1. גאים בך
  ואוהבים אותך
  בעזרת השם נצעד אחריך כולנו
  דרומים

 2. מיכאל אשר

  לצבי ולמשפחתו שלום רב ושבוע טוב,

  הכתבה שלך מאד מוצלחת וקולעת.

  היא ממחישה בדיוק את המאמצים ואת הביחד שלווה אותנו במשך

  השנתיים וחצי.

  כל הכבוד וד"ש חם לכולם מהצעיר שבחבורה

  מיכאל

 3. פועה נשרי

  שלום צבי!אני פשוט גאה בכם ומה זה מצטערת על הפספוס שלי.ובינתיים, עלו והצליחו בהמשך… פועה

 4. שלמה וולברג

  צבי יישר כוחך על הכתבה הנחמדה אין ספק שהקבוצה יש בה ייחודיות נהדרת ודיבוק חברים נדיר .מבחינתי ניתן להמשיך ולטייל עוד הרבה שנים בכל רחבי הארץ.

  כל טוב נתראה בירושלים, בשבת בבית שאן ,ובהמשך הטיולים ברגל בארצנו היפה
  שלמה וולברג
  050-9833040

השאר תגובה

דילוג לתוכן