שביל סובב משגב *

Deir Hanna צילום: Ori~

במשגב הוכשרו מערכת שבילי הליכה ורכיבת אופניים. שביל סובב משגב מסומן בשטח ובמפה, ומוסדרים שבילים נוספים. בפוסט הזה נתיחס למקטע דמיידה – הררית – דיר חנא.

שביל סובב משגב – מקטע דמיידה – הררית – דיר חנא

אתרים היסטוריים בסביבה:  מעיינות אבליים,

תצפיות: מצפור כמון, מצפור חרשים, הר אחים, הר כמון, הר עצמון, הר גילון, והר שכניה, מצפור  לזכרו של דני מלמד, מצפור מיכל

אנדרטאות זיכרון: אנדרטת אבן לזכר הנופלים ממשגב,  אנדרטת השומר ישראל בן זאב,  הדרך של בן, גבעת ארבל רייך, עין בלה,  אהוד גרמן – עצמון, אנדרטת זיכרון – אשל בן משה, אנדרטה לזכרו של עדי ברבסטר, אנדרטה לזכר חללי הר דוב – כפר סלאמה,  אנדרטה לחללי המגזר הבדואי במשגב

שבילים: שבילי יואב, שביל ניצן, שביל סובב מכמנים – שביל יונתן, פינת זיכרון לזכרו של אמנון גברט

חורבות : חורבת מסלחית, חורבת קנה, חורבת בזע, חורבת ראש זית, חורבת פאחירה, חורבת מחוז, חורבת תפן

ארכיאולוגיה: יודפת העתיקהמעיינות אבלייםבור שגב, מבדד נטופה, דיר חנא – מצודת דהאר אל עומאר, טחנות הקמח נחל צלמון, מערת חילזון, זיתים עתיקים דיר חנא, נבי חאלד, בית המוכתר סלאמה מריסאת

 גן לאומי ויציאה לטבע: יער שגב דרום, יער שגב צפון, גן לאומי נחל צלמון

מעיינות: מעיין כמון

דמיידה – ضميدة

דמיידה – ضميدة, יישוב בדואי בגליל (במועצה אזורית משגב), סמוך לכפר מנדא הוקם במאה ה-17. בתקופת המנדט התישבו במקום בדואים בני חמולת אבו דועוף, ולאחר מלחמת העצמאות התיישבו בו פליטים מא-דהרה. מדינת ישראל העניקה מעמד חוקי לכפר בשנת 1995. דמיידה נמצאת ליד דרך המוביל לעכו. בכפר היה מעיין שמימיו ריפאו את פצעי הסוחרים. מן היישוב וסביבתו נשקף נוף מרהיב, הכולל את מפרץ חיפה, ראש הנקרה, חיפה והרי נצרת. תושבי דמיידה מונים כ- 500 נפש, מחציתם ילדים ונוער. חלק ניכר מהצעירים משרת בצה"ל.

דמיידה הוא יישוב בדואי בגליל, בתחומי המועצה האזורית משגב, סמוך לכפר מנדא. מבט כללי צילום: צור אבלס
דמיידה הוא יישוב בדואי בגליל, בתחומי המועצה האזורית משגב, סמוך לכפר מנדא. מבט כללי
צילום: צור אבלס

הררית

הררית הוקם כמצפה ומתנהל כיישוב קהילתי על הר נטופה בקצהו המזרחי של רכס יוטבת, בסמוך ליישובים עראבה ואבטליון.

הררית, מבט מצפון מזרח צילום:בפש
הררית, מבט מצפון מזרח
צילום:בפש

הישוב נוסד על ידי גרעין מודטים אשר עסקו במדיטציה טרנסצנדנטלית לפי מהרישי מהש יוגי.

מהרישי מהש יוגי ייסד את תנועת המדיטציה הטרנסצנדנטלית בשנת 1955. הוא החל להפיץ את טכניקת המדיטציה הטרנסצנדנטלית, תחילה בהודו, ובשנת 1958 החל במסע עולמי להפיץ את הטכניקות שלו של התפתחות אישית.

מהרישי מהש יוגי צילום:Global Good News
מהרישי מהש יוגי – 2007
צילום:Global Good News

קיבוץ יחד

בשנת 1981 הוקם קיבוץ יחד על ידי גרעין של חברים העוסקים במדיטציה טרנסצנדנטלית שהחל את דרכו בהכשרה בקיבוץ עין דור. מאז עבר הקיבוץ מקום מספר פעמים (פלך, מחנה יבור שליד צומת אחיהוד ולבסוף במחנה קרוואנים בהררית). קיבוץ יחד עלה לקרקע סופית במקומו בהררית בשנת 1992. קיבוץ יחד והררית נחשבים כישוב מוניציפלי אחד. הם מנוהלים באמצעות ועד מקומי משותף ובנוסף, מנוהלים החיים הקהילתיים באמצעות שתי אגודות שיתופיות נפרדות.

1280px-Yachad

 

תצפית על ״אגם״ בקעת בית נטופה

מועצה אזורית משגב

מועצה אזורית משגב שוכנת בלב הגליל, ליד סכנין וכרמיאל, במסגר תתוכנית המצפים בגליל. בסוף 1982 נוסדה המועצה האזורית משגב. המועצה מורכבת מ-35 יישובים, חלקם יישובים קהילתיים (חלקם "קיבוצים מתחדשים") ו-6 מהם יישובי ערבים בדואיים. רוב הכפרים הערביים בשטח אינם שייכים למשגב אלא הם מועצות מקומיות נפרדות. העיר כרמיאל נמצאת במרכז הגיאוגרפי של משגב אך היא עיר נפרדת. אוכלוסייתה פי שנים מאוכלוסיית משגב. המושב שגב ומושב יודפת שהוקמו כבר בשנות ה-60. מספר תושבים (נכון לדצמבר 2018) 30,000 תושבים. משגב גובלת עם 30 רשויות שכנות. היישובים החדשים הוקמו בשלושה "גושים": גוש שגב (שכלל את המושבים שגב ויודפת שהוקמו כבר בשנות ה-60), גוש צלמון, ו-גוש תפן.

מפת ישראל - מועצה אזורית משגב מפה:Meronim
מפת ישראל – מועצה אזורית משגב
מפה:Meronim

הישובים היהודים של משגב כוללים 5 קיבוצים, ישוב רפורמי, ישוב קונסרבטיבי, ישוב מעורב דתי-חילוני, וישוב דתי.

תוכנית המצפים בגליל

מטרת ״תוכנית המצפים בגליל״, בשנים 1979‏-1980, היתה הקמת יישובים יהודיים בגליל ההררי – כלומר"ייהוד הגליל". במסגרת התוכנית הוקמו בפרק זמן קצר מספר גדול של יישובים יהודיים קטנים, אשר כונו מצפים. אושרה הקמת 30 מצפים בטווח של 6–8 חודשים. בשלב ראשון אויש כל מצפה על ידי 7–15 משפחות שהתגוררו במבנים זמניים. חלק מהיישובים תוכננו עבור אוכלוסייה שחיפשה מסגרת מסוימת של איכות חיים. בפועל עד 1981 אוכלסו 26 מצפים.

המצפים שהוקמו בגליל במסגרת התוכנית מפה: NiD123
המצפים שהוקמו בגליל במסגרת התוכנית
מפה: NiD123

מקור השם משגב

  • שגב: השנת 1953 הוקם היאחזות נח"ל (כפר עבודה לעולי שנות ה-50) בשם שגב על אדמות הכפר הערבי הנטוש מיעאר על כביש 805. האתר נמצא סמוך למבני מועצה אזורית משגב. היאחזות שגב אוזרחה בשנת 1957 כמושב עובדים. שגב היה הישוב היהודי היחיד באזור עד הקמת הישוב יודפת בשנת 1960. לאורך כל שנות קיומו התקשה הישוב לתפקד כמושב. בסוף שנות ה-60 הוא נקלע לקשיים כלכליים ורוב תושביו עזבו אותו.
  • עצמון: בשנת 1975 עצמון נוסד על ידי קבוצה של עובדי רפא"ל מאזור חיפה והקריות כישוב קהילתי. הישוב עלה לקרקע בשנת 1978 באתר הקרוונים יבור. לאחר מכן עלה לאתר הקבוע בשגב בשנת 1983. מקור השם הוא הר עצמון הסמוך ליודפת.

מועצה אזורית משגב נוסדה בסוף 1982. נוח היה להמיר את השם של ״שגב״ ל״עצמון״ כאשר עלו לאתר הקבוע בשנת 1983. זה גם מנע בילבול בין הישוב שגב ובין המועצה האזורית החדש משגב.

היום מועצה אזורית משגב מפרסמת שמקור השם משגב נובע מתוך ספרו של יוסף בן מתיתיהו – "…כי המקום הוא משגב חזק לבני הגליל" ('תולדות מלחמת היהודים', פרק 7 – כיבוש יודפת).

השאר תגובה

דילוג לתוכן