שביל סובב כנרת במקטע מגדל-חוף דקל וממצאי חפירות מגדל העתיקה

שביל סובב כנרת
שביל סובב כנרת

דף פרטים לטיול שלישי, שנה שלישית בחוג משוטטי הושעיה והגליל
ביום שישי, ז חשוון

[הפתעה (פירסום ראשון) ארכיאולוגית מצפה לכם בסרט המצ"ב: ממצא מדהים שנחשף רק השבוע של אבן (שולחן? ספריה?) ועליה סימנים יהודיים כגון כד שמן, עמודים, רוזטה וכן הכי חשוב מנורת שבעת הקנים. חפירות מגדל העתיקה (מגדלה/מגדלא/מגדל נוניה) חשפו בית הכנסת המוארך לסוף בית שני. הנוצרים עבדו עם מתנדבים קתוליים ממקסיקו ורוצים לשווק את בית הכנסת כמקום בו התפלל המשיח שלהם. מי שחרט את המנורה הזו ראה את המנורה בירושלים. מדהים!] בז חשוון שואלים על הגשמים לראשונה. עכשיו כששיירות עולי הרגל לירושלים כבר חזרו לביתם, תחזית לגשם היא תחזית מבורכת ומי אנחנו שנשנה? נקיים את הטיול כמתוכנן בשפת אגם הכנרת, נבקש שם על הגשם ונירטב – ברגליים בטוח על הראש זה תלוי באיזה סוג של מקומי יהיה הגשם.
שביל סובב כנרת הוא פרויקט חשוב, מעניין ובאופן מפתיע גם שביל הליכה לא רע. אנו נכיר אותו בשנים הקרובות, לפחות בצד הגלילי שבו. זהו הסיור הראשון.

תיאור הטיול: נתחיל בהליכה ממגדל העתיקה השוכנת בדרומה של בקעת גינוסר. דרומה מהבקעה לכיוון טבריה, הים נושק להר, ואנו נלך על תוואי תעלת המוביל המלוח אל בקעה קטנה וציורית היא בקעת רקת.
באזור זה ישנן נביעות קסומות רבות, כל אחת נראית אחרת ולכל אחת סיפור שונה. מדרום לבקעה נמשיך על עינות המים הפורצים מתחת למצוק אכסנית ימקא. הדרך יורדת אל המים ועולה מהם חליפות הכל לפי הסבך. בקטע ההליכה האחרון כמעט ואין מנוס מללכת על המים… במידה ונסיים מוקדם נעלה לבקר במחצבת ארבל המשוקמת ונתעניין בחידושים מחפירות מגדל.

אופי הטיול: הרוב על דרך עפר, הקטע המעניין הוא של הליכה איטית בינות לסבך, ולבולדרים ייתכן וגם בתוך מים רדודים בגובה הנעל, – 3ק"מ.

ציוד: מים, כובע ונעליים מתאימות להליכה במים, בגדי החלפה למקרי גשם, מטריות ואו מעלי גשם. תתיכן אפשרות שכשוך במים למעוניינים. אלה שלא מעוניינים לא נרטבים לעומק ורוב הסיכויים שלא נרטבים בכלל.

יש דף לחוג באתר הושעיה – קישור:
http://hoshaya.ishuv.co.il/matanya/
מי שמוסר לי תמונות לשם יבורך.

נושא ההשתלמויות השנתי הוא קהילה-סביבה, במסגרת זו אנו מכירים פינות ששופרו/טופלו/נלמדו על ידי קהילות מקומיות בסביבתם כחקרי מקרה של הנושא הכללי.
בסיור הפעם נתוודע לשביל סובב כנרת, באחד ממקטעיו היפים, בין מגדל לחוף דקל. מקטע זה הוא מיקרוקוסמוס של הסוגיות העיקריות בהן נתקלו השביל וסימונו.

שביל סובב כנרת החל כפרויקט של החברה להגנת הטבע, שמטרתו להנגיש את תושבי ישראל לאגם ששנים רבות גופים ואנשים פרטיים עשו בו כשלהם. להבדיל משבילי אורך אחרים, במקרה שלנו עמד למול עיניהם של מתכנני השביל הנושא הסביבתי והנגשת השטחים הפתוחים, כאשר הכשרת השביל שמשה רק כלי להשגת מטרה זו.

בסיורנו נכיר את השביל ונשווה אותו לשבילים ופעילויות אחרות. נלמד על גלגוליו של השביל מידי החברה להגנת הטבע לידי איגוד ערים כנרת, נכיר את תמ"א 13 ואת היתרונות הגלומים בנסיגת מי הים ביצירת זיקות הנאה למעבר, נשמע על בעלי קרקע ובעלי עניין אחרים שניסו להשפיע על הפעילות ובאיזה אופן, ונתוודע לפעילות הציבורית הענפה המלווה את השביל.
לא נתעלם מאתרים ונושאים לאורך השביל – מגדל העתיקה וחידושי החפירות והפיתוח, המוביל המלוח, דלתת נחל רקת ואתריה, אכסניית ימק"א ועוד.
בסיום ההשתלמות נקדיש זמן להיכרות עם שבילים נוספים באזור. ונצא עם ידע שאפשר להמירו למסלולי טיול שניתן להדריכם, אופרטיבית, הגם שלא היו מוכרים עד עתה.
המסלול מסומן בפאתי הכנרת – יש להביא בחשבון שהירטבות במים בגובה הנעליים היא הכרחית, רצוי להביא מזמרה ולהיות שותפים בהכשרתו של השביל.


בין השיטים Between the Limes
מתניה מיה Matania Maya
בית רימון Beit Rimon
054-4569795
matanesy(at)gmail.com

2 comments

  1. מתניה מיה מסר שיש מאמר אקמי של צבי אילן ויצחקי גל המתאר את האבן שצילמנו בקיר של בריכת ההרמה בנחל רקת. את הכתובת גילה יצחקי גל במסגרת פעולות בית ספר שדה כינרות. האבן נמצאת בקיר בשימוש משני וכנראה היה אבן הנצחה או זכרון בבית כנסת – אולי של חמת רקת מצפון לטבריה. הכתובת העברית (הפוכה בקיר) היא רק חלק מהכתובת השלמה. הם מפענחים את הכתובת כך:
    זכורים לטוב רבי עלא (או עולא) ואחיו
    שנתנו שלשה דינרים לבית הכנסת.

    רבי עלא הוא דמות מוכרת כאמורא ארץ ישראלי שחי בטבריהו – כן בר עולא שהיה חזן בית הכנסת של הבבלים בטבריה.

    מקום מציאת האבן והכתובת מסייע להבין אם איזכורים שונים בתלמוד של "חמת" מתיחסים לחמת טבריה או אולי לחמת רקת מצפון לטבריה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן