שביל מפלי פרוד

שביל מפלי פרוד

גישה לשביל מפלי פרוד: שביל מפלי פרוד נמצא על גבול הגליל העליון והגליל התחתון למרגלות הרי מירון. מצומת חלפתא נוסעים כקילומטר מערבה לצומת חנניה שבכביש עכו-צפת (כביש 866). בצומת חנניה פונים ימינה ונוסעים כ-3 ק"מ לכביש הגישה לקיבוץ פרוד. פונים בכביש ועוצרים מיד ברחבת החניה הקטנה שמימין.

המסלול ( אפשר מעגלי): שלט אבן גדול מכריז על שביל טיולים חדש – שביל "מפל פרוד". השביל, יצירתה של רשות ניקוז כנרת, מלווה את נחל צלמון לאורך כ-800 מ'. השביל יורד למערת קבר רבי ישמעאל ולציון קברו של רבי נחמיה העמסוני, הסמוך אליו. לידם נמצאת פינת ישיבה בצל עץ חרוב. מכאן השביל ממשיך ויורד אל "מפל פרוד" ואל שרידי טחנת קמח קדומה. מעט הלאה משם מתנשאת מצפון לנחל חורבת באר שבע הגלילית.
לאורך השביל נמצאים קטעי קירות של אמת מים עתיקה [אשד הטחנות], שהזרימה מים לטחנות קמח אחדות. עצי זית ומשוכות צבר נותרו מבוסתני הכפר פראדייה, ששכן כנראה על מקומה של פרוד הקדומה – יישוב יהודי שנזכר בתלמוד הבבלי. עצי אלון מצוי וחרוב הם הנציגים הנפוצים של עצי החורש הים-תיכוני.
מפל פרוד ניזון ממי עין רמיאל במושב שפר , הנובע במעלה נחל צלמון. זהו מעיין עונתי. לאחר הגשמים פורצים ממנו מים רבים, אך כבר בראשית הקיץ המעיין מתייבש.
בתום הביקור יש לשוב בשביל חזרה ולהתגבר על הפרש גובה של כ-80 מ'. השביל יפה ומאורגן. חבל שידם של קוזקים של ריבונו של עולם השחירו את שלט ההסבר על ציון קבריהם של רבי שמואל (שגיאת כתיב במצבה – צריך להיות רבי ישמעאל) ושל רבי נחמיה העמסוני. [מתוך אתר של קק"ל.]

אני טיילתי כאן בכיף עם משוטטי הושעיה בהדרכת מתניה מיה.

מפת סימון שבילים: 2 – הגליל העליון
גישה:רגלית
שבילי טיול:כחול 2339, לא מסומן
עונות ביקור:חורף ואביב
שמורת טבע:כן
רמת קושי:רגיל
סוג מסלול:קווי קצר
כניסה: בחינם

באמצע במסלול נמצאים קברי רבי ישמעאל בעל הברייתות ורבי נחמיה העמסוני.

 ח'ירבת ענן

ח'ירבת ענן או חורבת ענן על שם היישוב הקדום 'כפר חנניא', המוזכר במשנה בגבול בין הגליל העליון והגליל התחתון. לא רחוק מן היישוב נמצא קבר, המיוחס לתנא רבי חנניה בן עקשיא.

כפר חנניה הקדום, כמו כפר שיחין ליד הושעיה, היו ידועים  באיכות כדי חימר שלהם. רבי יוסי אומר: אף כלי כפר שיחין וכלי כפר חנניה אין דרכן להשתבר! (בבלי, שבת קכ ע). מכאן השם "קדרים" ליישוב השכן. ליד חורבת ענן נמצא חאן, גם הוא מתחרז עם בשם חנניה.

 

hoshvilim.com
חורבות החאן ליד כפר חנניה

השאר תגובה

דילוג לתוכן