שביל יזרעאל-קק״ל מקטע 30 : אנדרטת הטייסים – היוגב *

מגדל הגמל - עמדת שמירה ותצפית שנבנתה בשנים 1932–1935 בסגנון באוהאוס צורתה מזכירה גמל ומכאן שמה. המבנה שוקם ב-2003.

שביל יזרעאל-קק״ל מקטע 30 (לאופניים) מתוכנן לאפשר לרוכב בשביל יזרעאל-קק״ל להתחבר עם שבילי רכיבה שכנים.

  • מסלול שביל ישראל לאופניים עובר סמוך למחושב היוגב.
  • במושב היוגב ניתן לחבור לשביל רמת מנשה במשמר העמק.
  • שביל ירדן – ים חוצה את כביש 65 במעבר תחתי ועובר ליד מושב היוגב ומתחבר עם נחל קישון ליד אגם ברוך.

אנדרטת הטייסים – שביל יזרעאל-קק״ל מקטע 30

בכביש 73, מול הכניסה לקיבוץ גניגר, דרך העפר יוצאת דרומה מהכביש אל שדות עמק יזרעאל. לאחר כ-700 מ' הדרך חולפת ליד מאגר שבקצהו הדרומי צומחת חורשת איקליפטוס זעירה ובצלה שתי מצבות. [כ-500 מ׳ מדרום לאנדרטה זו בין האיקליפטוסים נמצאת אנדרטה תחת חעצי ברוש לזכר טייסים אחרים.] התמונה בכותרת: מגדל הגמל – עמדת שמירה ותצפית שנבנתה בשנים 1932–1935 בסגנון באוהאוס צורתה מזכירה גמל.

  • מצבה אחת מנציחה את הטייס יואל קוסטה, שנפל במקום הזה ב-19 באוגוסט 1951.

יואל נהרג כשמנוע מטוס הספיטפייר עלה באש. הטיסה היתה במסגרת העברת 8 מטוסים מבסיס חצור לרמת דוד .הטייסת היתה טייסת העקרב שנקראה הטייסת הראשונה. יואל בוגר קורס טיס ראשון הגיע כטייס מצ'כיה לאחר שהיה במספר גטאות בזמן השואה הצליח לשרוד להגיע ארצה בשנת 1949 לעבור קורס טייס ולהמנות למדריך בקורס טייס .יואל קוסטה, הוא היה הטייס שהבריח את הסורים בקרב מוטילה (אלמגור) והיה אמור לעמוד לדין על כך (אסור היה לירות בשטח המפורז), מותו הפסיק את ההליך המשפטי שהאו"ם דרש. בזמן ההעברה נדלק מנוע המטוס ובזמן הנטישה מיתר ממצנחו הסתבך בהגה הכוון והוא נהרג בהיתרסק מטוסו אותו ניסה להנחית בבסיס רמת דוד.

האנדרטה השנייה מנציחה את שני טייסי המסוקים שי דנור ויובל הולצמן, שמסוק הקוברה שלהם התרסק בשדות גניגר, לא הרחק מכאן, ב-10 בספטמבר 2008.

רב-סרן שי דנור (דדון), יליד באר שבע, נפל בעת מילוי תפקידו בפעילות מבצעית, ביום י' באלול תשס"ח (10.9.2008). בן שלושים וחמש היה בנפלו. שי נפל בהתרסקות מסוק ה"קוברה" בתאונת אימונים, כאשר תקלה נדירה ברוטור, הביאה להתרסקות המסוק בשדה חמניות לאור שקיעה בקיבוץ גניגר.

רב-סרן יובל הולצמן , בן קיבוץ גלאון, נפל בפעילות מבצעית ביום י"א באלול תשס"ח (10.9.2008), בתאונת טיסה בעמק יזרעאל. התאונה אירעה שלושה ימים אחרי שהחל שירות מילואים. יובל היה בן ארבעים בנפלו.

הטייס של ״פונטנלה״ – Fontanella של מאיר שלו

  • יש הטוענים שסיפור המעשה של יואל קוסטה שזור בספרו של מאיר שלו 'פונטנלה' – עם כי תושבי עמק יזרעאל חלוקים בדעה על איזו תאונה מבוססת הספר של שלו. [תודה לידידי דוד נוה.]
  • דעה אחרת טוענת שהטייס עליו מדבר מאיר שלו בספר פנטונלה הוא שלום רקיר שנהרג בהתרסקות מטוס המוסטנג שלו (רצה לעבור את מהירות הקול) ב 1951 מול קיבוץ משמר העמק. הוא התרסק לגמרי ולא היתה גופה לקבור. לשלום רקיר יש שני קברים: אחד במקום נפילתו של רקיר, מול הכניסה לקיבוץ משמר העמק, בצל קבוצת ברושים. קבר אחר על שמו נמצא בבית העלמין הצבאי קרית שאול. אזור 1 חלקה 11 שורה 2 קבר 12. זקני משמר העמק אומרים, ״...נכון לומר כי הוא קבור לא כאן ולא כאן".

מושב היוגב – שביל יזרעאל-קק״ל מקטע 30

מושב היוגב נוסד באוגוסט 1949 על אדמות חירבת ליד. שם היישוב נגזר מהמילה "יוגב" שפירושה חקלאי. בשנת 1941, גרעין המייסדים עבר הכשרה בכפר ויתקין ובאר טוביה ואיישו את בית אשל שליד באר שבע, משנת 1943 עד לאחר מלחמת העצמאות. לאחר שבית אשל נהרסה במלחמת העצמאות הם עברו לעמק יזרעאל והתמקמו באופן זמני במבנים של מנחת מגידו. משנות ה-50 המושב צבר חובות ובשנת 1963 עבר לטיפול ושיקום מחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית. מצב המושב לא שפר ובשנת 1976שועבדו מקרקעי המשבצת החקלאית של המושב לבנק החקלאות לישראל. משנת 1988 מצוי המושב בכינוס נכסים. בשנת 1992 הומרה כינוס הנכסים לטיפול משקם בעקבות הסדר חובות המושבים.

שביל יזרעאל-קק״ל מקטע 30
היוגב

שביל ישראל לאופניים

כל הכבוד ליוזמי הפרויקט הלאומי ״שביל ישראל לאופניים״. מטרתו של השביל החדש היא ליצור שביל רכיבה רציף לאופני הרים שיחצה את הארץ לאורכה בין אתרי נופים ואתרי מורשת. אורך התוואי המתוכנן של שביל ישראל לאופניים יהיה 1,200 ק"מ. המסלול מחולק ל-27 מקטעים. השביל מתוכנן להתאים לרוכבים מגילאי 14+. השביל יחבר בין החרמון בקצה האחד לבין אילת בקצה השני. מקטעי השביל תוכננו כך שהרכיבה בכל אחד מהם תארך עד יום (6-8 שעות), באורך של 40-45 ק"מ, ותסתיים במקום שבו שירותי לינה, ארוחות, מקומות למילוי מים, ועזרה טכנית באופניים. רמת הקושי של הסינגלים נשמרת אחידה לאורך כל השביל. מסלול של כ-400 ק״מ בנגב בין מצפה רמון לאילת כבר נפתח.

מפת מקטעי שביל ישראל לאופניים

שביל רמת מנשה

שביל רמת מנשה מתפצל משביל ישראל מדרום מערב למושב עופר ומסתיים בחיבור לשביל ישראל בירידה מחוטם הכרמל ליד בנימינה. העונה היפה ביותר לטיול בשביל מנשה היא ללא ספק האביב. אורכו של השביל כ-65 ק"מ.

  • מקטע ראשון: מיער עופר לרמות מנשה – אורך: 15 ק"מ
  • מקטע שני: מרמות מנשה למשמר העמק – אורך: 18 ק"מ.
  • מקטע שלישי: ממשמר העמק אל בקעת אלונה ונחל תנינים – אורך: 20 ק"מ
  • מקטע רביעי: ממי קדם לבנימינה – אורך: 8 ק"מ.

שביל ירדן – הים

שביל ירדן – ים הינו מסלול ארוך החוצה את הארץ לרוחבה, מהירדן במעלה נחל חרוד ובמורד נחל הקישון עד למעגן הקישון. רכיבה מישורית על דרכי עפר בין שדות עמקי הצפון.

[Arik Hendelsman Sadan שלח עדכון: צריך לדייק "אנדרטה לזכר הטייסים – ……." . אנדרטת הטייסים הרשמית הממלכתית הנה בהר הטייסים במעלה נחל שורק ויערות הרי יהודה בואכה ירושלים בדרך אשתאול – רמת רזיאל – צובה- עין כרם – ירושלים . יש אנדרטאות נוספות לטייסים . ביער מודיעין / בן שמן ולהבדיל לזכר הטייסים התורכים בעין גב / מורדות הרי הגולן.]

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן