מעיינות אלונים*

Nahalal Police Station, originally a Teggart Fortress צילום: Aviad2001
גבעת אלונים

שביל יזרעאל-קק״ל מקטע 12 מעיינות אלונים: צומת השומרים, באר טבעון, עין שרקרק, באר אבא, חרבת חזין – עין אורן, עין חזין, נחל נהלל, תל באר טבעון, בית שטוק

מעיינות אלונים

 • צבע הסימון: כתום
 • מפת סימון שבילים: מספר 4 – הכרמל
 • נקודת מוצא: קניון אלונים
 • נקודת סיום: משטרת נהלל
 • רמת קושי: קלה-בינונית
 • אופי ההליכה: הליכה על דרכי עפר חשופות ועצירה במעיין אחד. (המים עמוקים בחלקם והכניסה אסורה.)
 • אורך המסלול: 9 ק״מ
 • משך הטיול: 5 שעות
 • עונת השנה:
  • קיץ מעיינות
  • חורף להליכה בלבד

ניתן לטייל בכל מעיין בנפרד.

שים לב: לא להתקרב ללולים של אלונים (העברת מחלות). אין לחצות גדרות ושדות.

צומת השומרים

צומת אלונים הצטלבות בקילומטר ה-16 של כביש 75 (הכביש מחיפה לנצרת) עם כביש 722 ליד קרית טבעון.  הצומת מנציח את אגודת השומרים בראשות אלכסנדר זייד. מגילת הייסוד של אגודת השומרים נכתבה ונחתמה בשייח אבריק ליד קרית טבעון. בית העלמין של אגודת השומרים צופה על הצומת מלמעלה.

עין שרקרק – מקווה רבי יהודה הנשיא – באר טבעון

עין שרקרק הוא מעיין משפחתי סמוך לצומת אלונים. המעיין הנובע בתוך מבנה אבן קטן העשוי אבני בזלת שחורות. סולם מתכת מסודר יורד אל המים. אפשר לטפס על גג המבנה ולהשקיף על נוף. מסביב למבנה ספסל ושולחן. ניתן לבקר במקום ולטבול במים בכל עונות השנה. המעיין סמוך לחניה. הכניסה בחינם ואין הגבלת שעות. אין נגישות לנכים. אין שמירה. יתכן עומס בימי שיש. המעיין אינו מסומן במפת סימון שבילים: 4 – הכרמל. בעבר היו שם שתי נביעות ונראה שאחת מהן התייבשה.

איך מגיעים לעין שרקרק? בכביש 75, בצומת אלונים, פונים לכיוון קניון אלונים (כביש 7513). נוסעים כ-חצי קילומטר עד לחורשת עצי ברוש הנמצאת ממערב (שמאל) לכביש. חונים בסמוך לחורשה. המעיין נמצא כ- 100 מטרים דרום-מערבית לחורשה, בתוך מבנה.

תל באר טבעון

חפירות שנערכו בתל באר טבעון, הסמוך לעין שרקרק, חשפו סימנים שהתל היה מיושב לאורך ארבעת אלפים שנה, מתקופת האבות ועד לסוף ימי הבינים.

נחל נהלל

נַחַל נַהֲלָל הוא נחל אכזב. אל תצפו לזרימה בקיץ. ראשיתו של הנחל במספר מעיינות קטנים בסמוך לבית לחם הגלילית. אפיקו של הנחל הוא בכיוון דרום. בין נהלל ובין מושב בית שערים נחל שימרון חובר אל נחל נהלל. סופו בחיבור לנחל קישון. שמו של הנחל הוא כשם העיר המקראית נהלל.

עין חזין -עין אורן – עין שורשים

זו בריכת מים תת קרקעית, מלאה מים במשך כל השנה, בחלקה מתחת לאדמה ובחלקה פתוחה. הבריכה בגודל 2X5מ' ועומקו נע בין 2מ' בסוף הקיץ לקצת מעל 3מ' בסוף החורף. המעיין ממוקם בצד הדרום-מזרחי של חורבת קשט, צפונית מזרחית לצומת ישי. בבריכה אין נביעה, והיא בעצם בור המתמלא מהגשמים. מתחת לפני המים, ישנו מעבר לבריכה תת קרקעית נוספת, אך מכיוון שהמעבר מלא במים, המעבר מסוכן ואסור להיכנס אליו. לצורך ירידה לבריכה יש צורך במאמץ ידיים ניכר, לא מומלץ למשפחות. הכניסה ללא תשלום וללא הגבלת שעות.

הבריכה והמעיין שופצו טופחו לזכרו של חייל צה"ל אורן נח, בן הושעיה, שנהרג במבצע צוק איתן. דק מעץ ושלט הנצחה הוצבו בשטח על ידי חבריו של אורן, חיילי סיירת גולני. המטיילים מתבקשים לשמור על נקיון המקום וטיפחו ולהנציח את זכרו של אורן.

איך מגיעים לעין אורן? מצומת אלונים, נוסעים לכיוון בית לחם הגלילית. אחרי כשני קילומטר מבחינים בפנייה ימינה לשביל עפר רחב שיורד ללולים. הבריכה נמצאת צפונית ללולים.

חרבת חזין/קשט

חרבת קשט/חזין היא תל שנמצאו עליו ביצורים באבן גזית בשלושה שלבי בנייה. במאות הראשונה והשניה לספירה בתל קשט היה ישוב יהודי. לצערי כבר אין שרידים רבים של מה שהיה כאן פעם. חורבת קשט שזהו תל ביצורים. התל נמצא בקצה הדרומי של רכס קשט ומגיע ל- 226 מטר מעל פני הים.

באר אבא – ביר א-סמנדורה

באר אבא נמצאת על הדרך שקישרה את תושביה הגרמנים של אלוני אבא עם העיירה היהודית הסמוכה – רמת ישי. באר זו נחפרה ודופנה על ידי הטמפלרים בתחילת המאה ה- 20. הבאר שוכנת בצילו של אקליפטוס ענק. עומק הבאר כ-15 מטרים. בדופן הבאר מחובר סולם ברזל. המרווח בין שלבי הסולם גדול יחסית ומחייב זהירות בשימוש בו. הבאר מכוסה רשת ברזל המונעת נפילה ומעידה. שימו לב: בימי קיץ גובה המים נמוך והמרחק מפי הבאר גבוה. האתר אינו נגיש לנכים. הכניסה בחינם ואין הגבלת שעות. השם העברי ניתן בעקבות שם מושב אלוני אבא, ע"ש הצנחן אבא ברדיצ'ב ז"ל, משבעת הצנחנים הארץ-ישראליים שהוצאו להורג ע"י הנאצים במלחמת העולם השנייה. במקום אין פינוי פסולת ויש לקחת את האשפה.

הרחבות: סמוך לשביל יזרעאל-קק״ל מקטע 12 מומלץ לבקר בשמורת טבע אלוני אבא, חוות דרך התבלינים, ועם קצת מאמץ בית לחם הגלילית.

איך מגיעים לבאר אבא? מקניון אלונים נוסעים בכביש 7513 עד הישוב אלוני אבא. בכיכר פונים ימינה. ממשיכים ישר בשבילי היישוב עד אשר הכביש פונה בחדות ימינה. בנקודה זו פונים שמאלה לשביל עפר, ממשיכים עוד כ- 100 ממטרים ומחנים את הרכב בצד הדרך. עוברים את שער הברזל הנעול רגלית מצידו השמאלי. מתחילים לצעוד כמעט ק"מ על דרך העפר. ברקע ניתן לראות את כביש 77 ומאחוריו אזור התעשייה של רמת ישי. השביל עובר בין השדות ואחרי הגשם הוא עלול להיות בוצי. בתחילה הולכים על הגדה השמאלית של נחל בית לחם, אך ברגע שמתאפשר – יש לעבור לגדתו השנייה. ממשיכים ישר עד לעץ אקליפטוס גדול אשר לרגליו באר אבא.

סולם ברזל יורד אל תוך הבור. המים מסתירים את עומקו האמיתי. הירידה מותרת ליודעי שחיה בלבד.

בית שטוק – מאגרי המים (הכניסה אסורה)

בשביל יזרעאל-קק״ל מקטע 12, בין באר אבא ומשטרת נהלל, מומלץ לעשות מעקף קטן ולהגיע לחוות שטוק בתוך נווה יער לביקור בבית שטוק ליד המסלול.

משטרת נהלל

לפוסט על נקודת הסיום של מקטע 12, ״משטרת נהלל״  ראו שביל יזרעאל-קק״ל מקטע 13 – שביל נהלל וסביבותיו.

[צילום כותרת – Nahalal Police Station, originally a Teggart Fortress – צילום: Aviad2001]

למפה של שביל יזרעאל-קק"ל לחצו כאן

השאר תגובה

דילוג לתוכן