שביל אלי כהן – רמת הגולן

 

שביל אלי כהן – בעקבות אלי כהן ברמת הגולן

מורה הדרך גיל ברנר שחקר את סיפורו של המרגל מדמשק, יזם את הקמת השביל וגם היה אחראי על הביצוע. שביל אלי כהן מנציח את פועלו של אלי כהן ברמת הגולן בין חמת גדר עד פאתי קוניטרה בשנים 1962 – 1965. אמנם קוראים לזה שביל אבל שביל אלי כהן אינו שביל אלא סדרת תחנות לאורך כביש מספר 98. בכל תחנה אנדרטה, לוחיות זיכרון,  פסלים של יובל לופן מקיבוץ גינוסר והדרכה מוקלטת. ב-18 בינואר 2013 נחנך השביל.

תחנות שביל אלי כהן

  1. חמת גדר, ליד מלון אל-חמה
  2. נקודת הביקורת ליד חמת גדר
  3. מחסום נ"ט על כביש 98 בסוף העלייה לרמת הגולן
  4. מועדון הקצינים במחנה פיק, כיום קיבוץ אפיק
  5. צומת אל-על (כיום, אליעד)
  6. ליד רמת מגשימים במקום המפגש בין הכביש הסורי הישן וכביש 98
  7. מפקדת הצבא הסורי בפאתי קוניטרה, ליד קיבוץ עין זיוון
  8. למרגלות הר אביטל

אלי כהן הי”ד – האיש שלנו בדמשק

כיצד עולה ממצרים הפך להיות האיש שלנו בדמשק בין 1962 ל-1965?

אלי כהן נולד אלכסנדריה שבמצרים בשנת 1924, שם פעל במסגרת התנועה הציונית. אביו, שאול, הגיע למצרים בהיותו בן שבע, מחלב שבסוריה. הוא התחיל בלימודי הנדסה באוניברסיטת אלכסנדריה אבל נאלץ לפרוש מלימודיו בשל התגברות האיבה כלפי היהודים במצרים לאחר מלחמת השחרור ועלה לישראל בשנת 1957 והתגורר בבת ים. ב-31 באוגוסט 1959 נשא לאשה את נדיה, עולה מעיראק.

אלי כהן גויס למודיעין בשנת 1960.פעולתו הראשונה היתה לשכור בשמו דירה במצרים שתשמש את חברי חוליית "עסק הביש". חברי החוליה נאסרו, אולם נוקה מחשד של ריגול כנגד מצרים. ה"מוסד" בנה לאלי כהן זהות חדשה בזהירות ובקפדנות.

"מעתה", אמר לו הממונה עליו,"שמך יהיה כאמל, שם אביך ט'אבת, אמך סעידה איברהים.״

כדי לאמץ זהות חדשה (كامل أمين ثابت) למד אלי כהן את עיקרי דת האיסלם ואת עיקרי הדברים שעליו לדעת כאיש עסקים הבא מבואנוס איירס.

בראשית שנת 1962 עבר אלי לדמשק בזהות חדשה של איש עסקים, שחי בבואנוס איירס אלי כהן חזר לסוריה כבן אובד השב למולדתו.  הוא שכר דירה בסמוך למטכ"ל הסורי על מנת לנטר את פעילותו ביתר קלות. אלי בנה לו שם של איש עסקים נדיב ופטריוט לאומני, והתיידד עם אנשי צבא ועם אישים בכירים מהצמרת הסורית, שאיתם טייל ברחבי סוריה. באמצעות קשרים אלה אסף כהן מידע רב, על-פי הנחיות מפעיליו במודיעין הישראלי אודות הצבא הסורי וההנהגה הסורית והקשרים של סוריה לארגוני החבלה הפלסטינים. אחת לחצי שנה יצא לנסיעת עסקים לאירופה, שאפשרה לו מפגש עם מפעיליו, וביקור אצל משפחתו בבת ים.

בעקבות תקרית קטנה, בנובמבר 1964 הסורים הבינו שיש מרגל שמעביר מידע. אמצעי החבלה שלהם במוביל הארצי נהרסו זמן קצר אחרי קליטתם, וזאת הודות למידע שכהן העביר כהן. הוחלט להטיל דממת אלחוט במערכות הקשר של הצבא הסורי לעשרים וארבע שעות. אלי כהן, שלא ידע על דממת האלחוט, המשיך לשדר כהרגלו למפעיליו. ב-הוצא להורג ב-18 במאי 1965, ט"ז באייר ה'תשכ"ה הועלה אלי כהן לגרדום בדמשק.

בקשתו האחרונה של אלי כהן הייתה לכתוב מכתב פרידה למשפחתו, לאשתו ולילדיו אותו מסר לידיו של הרב ניסים אנדיבו-כהן, רבה הראשי של הקהילה היהודי בדמשק:

"נאדיה יקירתי, משפחתי היקרה! אני כותב אליכם מילים אחרונות אלו בתקווה שתישארו תמיד מאוחדים אני מבקש מאשתי שתסלח לי, שתדאג לעצמה ושתעניק השכלה טובה לילדינו… יום יבוא וילדי יהיו גאים בי. ולך נאדיה יקירתי, את רשאית להינשא לגבר אחר למען יהיה אב לילדינו. בנושא זה את חופשיה לגמרי. אני מבקש ממך לא להתאבל על מה שקרה, אלא להסתכל על העתיד. אני שולח לכם נשיקות אחרונות. התפללו לעילוי נשמתי"

 

לכידתו של אלי כהן

הסורים הטילו דממת אלחוט לעשרים וארבע שעות. אלי כהן לא ידע על דממת האלחוט והמשיך לשדר כהרגלו למפעיליו. אלי נחשב כהן לאחד המרגלים הגדולים של ישראל. יש הטוענים שמפעיליו סיכנו אותו לשווא, כאשר דרשו ממנו לשדר בכל יום, וגם שהגיחה האחרונה שלו לסוריה הייתה מיותרת. בקשת המשפחה תוך ציפייה להחזרת עצמותיו לקבורה בישראל, בקשה שנדחתה שוב ושוב על ידי סוריה.

אלי כהן האיש שלנו בדמשק – חלק א

אלי כהן האיש שלנו בדמשק – חלק ב

השאר תגובה

דילוג לתוכן