רמת רחל **

הגן הארכיאולוגי רמת רחל

הגן הארכיאולוגי הנמצא בסמיכות למלון רמת רחל בירושלים הוא אתר ארכיאולוגי מרתק. האתר ברמת רחל הוא מהמפוארים והחשובים שהתגלו בארץ ישראל. הגן הארכיאולוגי ברמת רחל מעניק חוויה היסטורית ותיירותית מעשירה לכל המשפחה. הגן ארכיאולוגי שוכן על קרקע פורייה אשר אוכלסה בקביעות במהלך לפחות 3000 שנים וכיום מכילה שרידים ועדויות החל מתקופת בית ראשון ועד לתקופה הביזנטית. בין הממצאים באתר תוכלו לראות את שרידיה של כנסייה מהתקופה הביזנטית, מחנה צבאי רומי, מקוואות מקוריות מתקופת בית שני. האתר נפתח מחדש בשנת 2002 במסגרת פרויקט השימור "שימור יוצר" של האמן רן מורין (שעיצב גם את פסל עמודי הזית בפארק הזיתים שברמת רחל). האתר פתוח להגעה בכל שעות היממה והכניסה היא חופשית וללא תשלום.

ב-1954, כאשר חברי קיבוץ רמת רחל רצו להקים בריכת מים, הם ודאי לא העלו בדעתם את חשיבות המקום בו הם יושבים. פרופסור יוחנן אהרוני, שערך את חפירות ההצלה במקום בו רצו חברי הקיבוץ להקים את הבריכה, חשף כמה מבנים גדולים ומרשימים. כאשר חזר לאתר לארבע עונות חפירה ממושכות בשנים 1962-1959, גילה כי מדובר במצודה ובארמון מפואר.

בשלהי המאה השמינית לפנה"ס (ימי מלכותו של המלך חזקיהו) הוקם במקום מרכז מנהלתי באיכות ובפאר שאין להם מקבילה אחרת ביהודה. מסיקים החוקרים שייעודו של המבנה שנחשף היה לשמש כמרכז המנהלתי של הממלכה, ולאחר מכן – של פחוות יהודה ('יהוד מדינתא'), שאליו רוכזו קנקני יין ושמן, בצד מוצרי חקלאות אחרים שאותם העלתה יהודה כמס לאימפריות ששלטו עליה.
ככל הנראה הארמון לא אכלס כוח צבאי אלא שימש דווקא כמרכז מינהלי. 250 טביעות חותם שנמצאו במקום מעידות על כך. הטביעות, שהתנוססו על ידיות של קנקנים, נשאו את המלה "יהוד" – כינויה של הפחווה הפרסית בפי השליטים. המלה נטבעה בכתב עברי קדום או בארמית. נחשפו טביעות חותם אשר על ידיות קנקנים עם המלה "למלך", המעידה כי הכלי שייך למלכות או הוקדש לה.

Hypothetical Ruins – השערה על הריסות

"Creative Preservation" in Ramat Rachels Archaeological Garden by Ran Morin: In 1996, this was a forgotten archaeological site. The site had been neglected since the cessation of excavations in the 1960s. Creative Preservation" was introduced to attempt to establish a contemporary dialogue between the site and the public while at the same time dealing critically with cultural and ethical issues that relate to the preservation of historical memory. The "Hypothetical Ruins" are sculptural elements that interact with theories about the Iron Age citadel. The sculptures stand at the alleged corners of the casemate wall that surrounded the late Iron Age palace (seventh-sixth centuries B.C.E.), with the artificial stones rising—seemingly counter to the laws of gravity—to the presumed height of the ancient wall. The sculptures evoke the memory of the wall's construction and, at the same time, relate to its destruction and to the hypothetical nature of the archaeological theories concerning its existence. The impossibility of certainty inherent in archaeological investigation allows for artistic interpretation that can (unlike stylistic restoration) communicate the proposed theories while maintaining respect for the beauty and mystery time endows ancient places. The Renewed Excavations created dilemmas concerning the relationship between the Hypothetical Ruins, which were positioned according to Aharoni's proposed plan, and the new thoughts and theories that have more recently emerged.

Caves, Baths, and Columbarium

מצפה יאיר – רמת רחל

מצפה יאיר ברמת רהל הוקם כאתר חי להנצחתו של יאיר אנגל ז"ל, דור שלישי בקיבוץ ונכד של שניים ממייסדי הקיבוץ, שנהרג במהלך שירותי הצבאי ב-1996. בעיצובו של האמן רן מורין, המצפה בנוי מאבנים מסותתות המקיפות עץ אלון. מהתצפית נשקף נוף עוצר נשימה – הנפרס מירושלים העתיקה ועד בית לחם. מדרגות עתיקות מובילות מן המצפה אל הגן הארכיאולוגי הסמוך.  שירותים נלווים (מזנון, מסעדה, שירותים וכו') נמצאים במלון רמת רחל הסמוך.

קרב רמת רחל

למרחב הדרומי הגיעו כ-800 חיילים מצריים סדירים, שנוספו ל-500 חיילי הלגיון הערבי ול900 חיילים בלתי סדירים. ב-19 למאי 1948 החלו ההפגזות על קיבוץ רמת רחל, והן נמשכו שלושה ימים. ההפגזות גרמו אבדות בנפש ונזקים רבים למבנים ולתכולתם וכן למשק החי. על הקיבוץ הגנו בהתחלה רק הגברים חברי הקיבוץ, לאחר שהנשים והילדים פונו ממנו קודם לכן. ב-22 למאי 1948, לאחר הפגזה קשה ושריפות שפרצו במשק , נכבש הקיבוץ על ידי הערבים. מגיני הקיבוץ שנפגעו התפנו לעיר ירושלים. הערבים החלו להתקדם לעבר שכונת ארנונה היהודית.

קצין ההסברה הוותיק והמפורסם , בני מהרשקת אמר שאנשי ״רמת רחל נטשו משק ונשק״.

קרב רמת רחל
קרב רמת רחל

מא"ז היישוב עזב את רמת רחל למפקדת החבל בתלפיות על מנת לבקש תיגבורת. מפקד הגזרה הירושלמית הדרומית מינה את מנחם ריצמן מפקד העתודה החבלית למפקד רמת רחל, ושלח עימו מחלקה מוקטנת. הכוח יצא לרמת רחל בשיירה, ומשוריין סנדביץ בראשה. השיירה ספגה אש, המשוריין נפגע ישירות מפגז נ"ט והחיילים בו נפגעו. בין ההרוגים היה המפקד מנחם ריצ'מן.

 

ספרות מומלצת:מי אתה ליאון ברז'ה?  סיפורו של קאפו באושוויץ מאת טוביה פרילינג, הוצאת רסלינג, בשנת 2009.

"ליאון ברז'ה" (על שמו של עוזר-תליין מימי המהפכה הצרפתית) היה שם הקרב שאימץ לעצמו אליעזר גרינבוים, בנו של שר הפנים יצחק גרינבוים, (עו״ד, קומוניסט, פולני, קרח), מי שלחם במלחמת האזרחים בספרד, מי שהיה קומוניסט ואנטי-ציוני מובהק שהתגלגל, לאסונו ולאסונה של משפחתו, להיות קאפו באושוויץ-בירקנאו במשך 30 חודש, מי שקנה לו כבר בשלהי המלחמה שם של אדם המוקצה מחמת מיאוס. אליעזר נהרג במלחמת העצמאות ב-22 במאי יחד עם כל התגבורת בפיקוד סרן מנחם ריצמן ליד בית בויקו ברמת רחל.

השאר תגובה

דילוג לתוכן