רמת ישי

מה משך את תשומת ליבי לרמת ישי?

המבנה הבולט הקיים ביישוב הינו ה"חאן", בניין עתיק מוקף חומה שנבנה בתקופת הטורקים בארץ ישראל. מבנה זה, ועץ הדקל הניצב לצידו, מהווים את סמל היישוב. החאן ההיסטורי הבולט בנוף – הוקם ע"י שיח' ערבי מקומי ב – 1904 ועבר תמורות רבות בתולדות ההתיישבות בעמק.
גרו בו חלוצים בני העלייה השלישית, שעסקו בסלילת הכביש חיפה – נצרת, בייבוש ביצות העמק ובהכשרת קרקע. החאן, ששכן בסמוך לכפר הערבי ג'דה, היווה מחנה לחלוצים – פועלים אלה בתוך סביבה לא מיושבת, ושימש כאכסניה זמנית לחלוצי "השומר הצעיר", ולפני עלייתם לקרקע בבית אלפא. בשנות השלושים השתכנה בו תחנת נוטרים. בעבר פעלה בשטח החאן משחטת עוף העמק.

2013-12-16_11-25-16_642

על שם מי רמת ישי

 רמת ישי קרויה על שמו של יש”י אדלר (ישראל יהודה אדלר) . ישי אדלר היה פעיל גם בארגון קרן היסוד, שפעל להקמת יישובים בארץ ישראל. הוא מכר את ביתו ותרם את הכסף, 10,000 לירות א"י, לקרן היסוד, כדי להקים, בשנת 1944, את עשרת הבתים הראשונים לפועלים אשר עבדו בכפר ג'דה (שלימים נקרא על שמו, רמת ישי) בתנאי שהמתיישבים ישמרו על מסורת ישראל,  ובשנת 1944 הוחל בהקמת עשרה בתים ביישוב.‏ לאות תודה על תרומתו הגדולה, קראו לכפר על שמו – רמת ישי (יש"י = ישראל יהודה).

250px-Adler-couple

קיצור תולדות רמת ישי

המקום בו שוכנת רמת ישי היה מיושב עוד בתקופת בית שני, נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים מהתקופות ההלניסטית והרומית ביזנטית כולל מבצר ביזנטי גדול.

רמת ישי הוקמה בשנת 1925 על אדמות הכפר ג’דה, שאותן רכשה בשנות העשרים חברת קהילת ציון אמריקאית. בין מקימי היישוב היו כ-50 משפחות מלודז’ ומביאליסטוק, שהקימו מפעל טקסטיל ביישוב, זאת כחלק מניסיון מעניין, ראשוני מסוגו, להקים יישוב תעשייתי בא”י, בראשית העלייה הרביעית. לניסיון התיישבותי זה, שנקרא אז "מנור" אוטופיה של יישוב אורגים קואופרטיבי, המשלב תעשייה וחקלאות.

בשנות ה-50 הגיעו לישוב גם משפחות יהודיות מסין. ביוני 1950 הוקמה ממול לרמת ישי מעברה שבה התגוררו 500 משפחות באוהלים‏. המעברה חוסלה בשנת 1953 עם מעבר 200 משפחות למגדל העמק‏.

 

 

 

תיאור הישוב

קהילתה של רמת-ישי מגוונת באוכלוסייה הטרוגנית בחתך סוציו אקונומי גבוה, רמת ישי נמצאת בדירוג משרד הפנים בחתך סוציו אקונומי 8, היישוב ברובו הגדול חילוני.

התפתחותו הארגונית של היישוב שלא במסגרת של תנועה התיישבותית מוגדרת, יצר ייצוג של מגוון רחב מאוד של עדות מאירופה, אסיה, צפון אמריקה ובשני העשורים האחרונים הצטרפו לקהילה ילדי הארץ אשר עזבו ערים לטובת חיים איכותיים יותר ביישוב קטן וירוק, והיא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1958..

אוכלוסייתה החדשה של רמת-ישי מאופיינת ברמת השכלתה הגבוהה ורבים מהם עוסקים במקצועות חופשיים. אוכלוסייה זו הביאה לירידה משמעותית בגיל הממוצע ולעלייה במספר הילדים ביישוב. 6000 התושבים ברמת-ישי גרים בבתים צמודי קרקע בסגנון כפרי ושומרים על איכות חיים גבוהה.


View Larger Map

מיקום: בצד כביש חיפה-נצרת, כ- 4 ק”מ ממזרח לקריית טבעון.
גובה: 90 מטר מעל פני הים.
נוף: שדות עמק יזרעאל .

 

ביבליוגרפיה:

http://www.gilihaskin.com/Article.Asp?ArticleNum=468

http://www.ramat-yishay.com/BRPortal/br/P102.jsp?arc=23180

http://www.gilihaskin.com/Article.Asp?ArticleNum=197

השאר תגובה

דילוג לתוכן