רכבת העמק והפתעות נוספות בין גשר לבית שאן

IMG_3330 יצאנו ביום שישי (04.01.13) לסיור בעקבות רכבת העמק והפתעות נוספות בין גשר לבית שאן. מפגש רכבים ב-08:00 בצומת הכניסה הראשית לירדנה-בית יוסף (זה מה שרשום על שלט הכניסה)שם השמטנו חלק מהרכבים בנקודת הסיום. נסיעה לנקודת תחילת המסלול הרגלי במשטרת גשר והשמטת רכב שם.  בדרך חזרה הביתה אספנו את הרכבים מגשר דרך הכביש הראשי. יש די חניה גם בהתחלה וגם בסיום. המסלול הזה אינו מעגלי אבל הוא ברמה קלה ומתאים לילדים (לא לעגלות). אורך המסלול כשבעה ק"מ. משך הטיול כשלש עד ארבע שעות כולל הדרכה והפסקות לאוכל, פי-פי וצילום. העונות המתאימות לטיול הן חורף בימים לא גשומים ואביב. בקיץ וסתו חם מדי והכל יבש. http://youtu.be/N6T3x3mS5_8 המסלול מוביל את המטייל באזורים  אזורי הגליל התחתון ועמק המעיינות המאפשר תצפיות לכוכב הירדן במערב והגלעד במזרח, צמחיה, ציפורים ותצורות גיאולוגיות ייחודיות. אין מקורות מים לאורך המסלול. ציוד נדרש: פנס, כובע, מים, משקפי שמש, שמן שיזוף לפי הצורך, נעלי הליכה/ספורט מפת טיולים וסימון שבילים מספר 3 "הגליל התחתון, העמקים והגלבוע. IMG_3386 IMG_3389 IMG_3394

 מסלול רגלי על תוואי שביל עמק המעיינות (כ7 ק"מ במישור). שביל עמק המעיינות מהווה אתגר יפה לטיולים באזור. שביל באורך כ- 140 ק"מ המקיף את עמק המעיינות מכל עבריו, תוך שהוא עובר באתרי טבע, נוף, היסטוריה ומורשת רבים, הפזורים בכל רחבי עמק המעיינות. השביל סומן על ידי הועדה לשבילי ישראל בשיתוף עם המועצה האזורית עמק המעיינות. השביל סומן בצבעים לבן-כתום-לבן. במקומות שהשביל הולך על תוואי של שביל קיים הסימון הוא של נקודה כתומה ליד סימון השביל.

נקודות ענין במסלול

אחת שיאי הטיול היה בנקודת ההתחלה במוצב צה"ל נטוש במושב ירדנה. ,תסעו בעקבות השילוט "שולמית". ירדנה נוסדה על ידי עולים מכורדיסטאן שבצפון עיראק בשנת 1952. בימי המתח לאורך הגבול עם ירדן נבנו מספר מוצבי הגנה של צה"ל. לאחר חתימת הסכם השלום הופנו כוחות צה"ל לחזיתות אחרות. לילדים ולמטייל הצעיר של הכיר עדין מוצב כזה כדאי להכין פנס ולטייל בתוך הבונקר. המחנה הקטן סביב המוצב נטוש לגמרי והמוצב עצמו פתוח למבקרים.  מגדל השמירה של המוצב מאפשר תצפית מרשימה על הירדן, עמק הירדן, מוצבים ירדניים, הגלעד וכפר ח'ירבת א-שונה במחוז אירביד בירדן.

IMG_3323 IMG_3324 IMG_3326 IMG_3338 IMG_3352

ציפורים בדרך: בדרך ראינו שפע של צפורים: עופות דורסים כגון דיות, וצפורים נודדות כגון עגורים.

IMG_3336 IMG_3353 IMG_3354 IMG_3355

משטרת גשר: ב-משטרת גשר ואנדרטת גח"ל חייבים להסביר על קרב קיבוץ גשר של מלחמת העצמאות. ליד הקיר של בנין המשטרה קיים מצגת של כתבי הלוחמים שורגמו משפות האם השונות שלהם.

משטרת גשר
משטרת גשר
משטרת גשר
משטרת גשר

גשר נחל תבור ורכבת העמק: מסלולנו נמשך לאורך המסילות של רכבת העמק. גשרים שונים נבנו עבור הרכבת החיג'אזית מעל הנחלים בעמק הירדן מסלולנו עבר על גשר הרכבת מעל נחל תבור. לא רחוק נמצא ג'סר אל מג'מע, הגשר הרומי "גשר הפגישה" – על שום מפגש הנהרות הירדן והירמוך בסמוך. לאחר מכן טיפסנו עם המסילה דרומה בתוך קטע מרשים ויפה חצוב בחוואר הלשון, שכוסה סבך עצי אשל. עצרנו להפסקת פיקניק בחלקת וסקה. ברקע צפינו על תל שושן ותל זן.

חלקת וסקה
חלקת וסקה
גשר הרכבת החיג'אזית מעל נחל תבור
גשר הרכבת החיג'אזית מעל נחל תבור
תצפית לכוכב הירדן
תצפית לכוכב הירדן
תל שושן
תל שושן
תל זן
תל זן

בוסתן נווה אור הינו פרויקט של נוער נוה אור. הקיבוץ נוסד בשנת 1949 על ידי הכשרה מעיראק ונקרא על שם אור כשדים. הבוסתן נשמר ומטופח ומתאים לשעה מנוחה בדרך. עזבנו את שביל עמק המעיינות ופנינו מזרחה, תוך שאנו פוגשים חקלאי מקומי שהתיר לנו לחצות בקו צינור המים ולנשנש גזר.

בוסתן נוה אור
בוסתן נוה אור
בוסתן נוה אור
בוסתן נוה אור
בוסתן נוה אור
בוסתן נוה אור

גבעות החוואר ליד מושב נוה אור: חתך לרוחב הבקע מציג מבנה כללי של שתי מדרגות: התחתונה היא מישור ההצפה של הירדן הנקרא "גאון הירדן" (זור בערבית) שרוחבו הממוצע הוא 1,200 מטר אך במקומות רבים הוא מצטמצם ל-500 מטר ואף פחות. והעליונה היא "ככר הירדן" (ע'ור) בה ממוקמים היישובים ושטחי החקלאות, ובה עובר כביש הבקעה (מס' 90). בין הע'ור לזור ישנם מדרונות תלולים שגובהן 15-25 מ' בצפון ועד 40 מטר ויותר בדרום. כדאי להתאמץ ולרדת בגבעות החוואר ליד המושב. צוקי החוואר הלשון מציגים מליוני שנים של שכבות שנוצרו בימת הלשון ( גם אגם הלשון, ימת הירדן) הקדמון שכיסה את כל בקעת הירדן. על כל ירידה משלמים – אחרי שעה קלה, חצינו את ציר מגדל העמק – שהוא הגבול הרשמי בין נווה אור לירדנה ובמקום לטפס מעדנות מתניה בחר איזה וואדי חביב שראשיתו בגאון הירדן וסופו מי ישורנו…

גבעות החוואר
גבעות החוואר
משוטטי הושעיה והגליל במשטרת גשר
משוטטי הושעיה והגליל במשטרת גשר

המדריך: בין השיטים   Between the Limes

מתניה מיה       Matania Maya בית רימון          Beit rimon טל': 054-4569795 matanesy@gmail.com

5 comments

 1. בוסתן נווה אור הינו שטח פרטי, מגודר וסגור. לא כדאי לשלוח לשם מטיילים.

  • תודה רבה ינאי. אמנם מגודר אבל לא היה סגור כשביקרתי שם.

  • להלן תגובתו של מורה הדרך, מתניה מיה:
   "כמדריך חוג משוטטי הגליל אני מחלק את תגובתי למספר רבדים. ראשית בכל מקום בו אנו הולכים אנו נתקלים באנשי הגליל המדהימים. כך אירע בבוקר הטיול לנווה אור. היכן שפגשנו אנשי המקום הציעו לנו צל ומי באר. אני מניח על כן, ולאור היכרות מוקדמת, שדעת הכותב לעיל איננה דעתם של בעלי המקום ולא מיצגת אותם. שנית ובלי להתייחס לפרטי הטענה העולה אני מוצא לנכון לציין שלא עברנו חוק או הסגנו גבול בשום צורה, גם לא בסיור זה: שטח המסילה שייך לרכבת, בכל מקרה גם אם מדובר בשטח השייך לנווה אור, תנאי החכירה מאפשרים שימוש בדרכים קיימות. שלישית, ובלי לגרוע מהאמור לעיל, אני מזמין את כל מי שרואה עצמו נפגע מפעילותו של חוג משוטטי הושעיה והגליל ליצור קשר איתי או עם צבי (hoshvilim) ויקבל הזמנה זוגית חינם לאחד הסיורים הבאים, כפיצוי.

 2. בני ירון

  עדיין זה שטח פרטי וכול אחד שנכנס מסתכן בכך שתוזמן משטרה.
  לאור האמור לעיל מומלץ מאוד לא להגיע ולא להסתכן בעימות לא נעים עם אנשי נווה אור.

השאר תגובה

דילוג לתוכן