ראמז בושנאק

רחוב השהיד ראמז בושנאק, כפר מנדא *

אין מקרה בחיים. בעקבות פגיעה קטנה ברכב שלי ליד הבית, הזדמן לי לבקר אצל פחח בכפר מנדא. בכניסה לכפר הופתעתי לראות פסל ענק של מפת מדינת ישראל. כאן נחשפתי לסיפורו של ראמז בושנאק. איני משבח ואיני מתרץ – רק מציג סיפור מן החיים.

הפגנות אוקטובר 2000

אירועי אוקטובר 2000 היו גל של מהומות והפגנות אלימות של ערביי ישראל, אשר פרצו ב-1 באוקטובר 2000, שהיה היום השני של ראש השנה ה'תשס"א, ובסמיכות לפרוץ האינתיפאדה השנייה, לאחר עלייתו של ראש האופוזיציה, אריאל שרון להר הבית. במהלך האירועים נהרגו מבין המפגינים 12 ערבים אזרחי ישראל ופלסטיני שאינו אזרח ישראלי, וכן נהרג יהודי ישראלי אחד מיידוי אבנים. לא מצאה ועדת אור ומח״ש עילה להאשים מי מהשוטרים שהיו מעורבים בפיזור ההפגנות.

באירועי הדמים בכפר מנדא נהרג ראמז בושנאק, בן 25, ונפצעו עאלם נידאל ומחמוד הושאם . מפקד משטרת משגב, רפ"ק גיא רייף פיקד על כוחות המשטרה בעת ההפגנות בכפר מנדא.

כיכר ראמז בושנאק, כפר מנדא

הרחוב הראשי של כפר מנדא נקרא "רחוב הקדוש ראמז בושנאק". בכיכר הראשונה בכפר עומד פסל לזכרו של ראמז בושנאק. צורת הפסל מפת מדינת ישראל – אבל עם חור בלב. לפי דעתי הפסל מסמל שהכדור שפגע בראמז כאילו פגע גם בכל מדינת ישראל.

כיכר ראמז בושנאק
כיכר ראמז בושנאק

ראמז בושנאק

ראמז בושנאק, בן 24 מכפר-מנדא, נורה ב-3 באוקטובר. הוא נפגע בראשו מת באותו היום. מקור שם משפחתו ״בושנאק״ מאזור מבוסניה לפני כשבעה דורות, אולי יותר, והתיישבו בין השאר בשפרעם, בעראבה, בוואדי סלמה וכפר מנדא. בכפר מנדא הוצב גלעד לזכרו ראמז במקום שנהרג, בתחנת הדלק שעל הכביש הראשי. פולחן זיכרון התפתח סביב זכרו. ילדים שנולדו אחרי מותו נושאים את שמו. דודו של ראמז, איברהים הוא אחד ממנהלי בני סכנין. על דלת ביתו, בין תמונותיהם של 13 ההרוגים, כתב בערבית: "לכל איש יש שם". תחשבו על זה.

כיכר ראמז בושנאק
כיכר ראמז בושנאק

ועדת אור קבעה כי מכלול העובדות מראה שבושנאק נורה בראשו בעת ששוטרים ירו לעבר מתפרעים. הוועדה קבעה שבושנאק לא היווה איום שהצדיק את השימוש בנשק קטלני נגדו, והמליצה למח"ש לפתוח בחקירה פלילית בניסיון לאתר את השוטר שירה בו.

חוקרי מח"ש החליטו כי יש לסגור את תיק החקירה במקרה של בושנאק. "במהלך האירוע פעלו במקום כ-40 שוטרים", כתבו החוקרים. "כולם הכחישו כי ביצעו ירי חי אל המתפרעים, כך שלא ניתן לדעת מי מהשוטרים גרם לפציעתם של האזרחים ולהריגתו של בושנאק". גם במקרה זה ציינו במח"ש כי סירוב המשפחה לנתיחת הגופה מנע אפשרות לקבל ראייה חותכת.

תכירו את כפר מנדא

כפר מנדא ( كفر مندا) הוא כפר מוסלמי  בשולי בקעת בית נטופה, למרגלות הר עצמון. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1964.

במקום התקיים יישוב יהודי בתקופת המשנה, ותקופת התלמוד בשם כפר מנדי, המוזכר במקורות מהתקופה הרומית והביזנטית. בתקופת התלמוד פעלו בכפר מנדא, ביו השאר, האמוראים רבי יששכר דכפר מנדי, שקברו זוהה בכפר, ורבי יוסי מדאה. התושבים סבורים שהקבר המזוהה עם יששכר דכפר מנדי שייך למצביא צלאח א-דין – למרות שמקובל שקבר צלאח א-דין נמצא בדמשק. לפי מסורות יהודיות מהמאה ה-16, קבורים במקום גם התנאים רבן שמעון בן גמליאל הזקן ועקביא בן מהללאל – אך מקום קבורתם אינו ידוע.

לאחר הכיבוש הערבי בשנת 640, תושבי הכפר הם מוסלמים. בשנת 1230 ביקר בכפר הגיאוגראף האסלאמי הידוע יאקות אל-חמאווי, ורשם בספרו כי על פי התושבים, כפר מנדא הוא כפר שועייב (שמו הערבי של יתרו, כוהן מדין וחותנו של משה), והביא לכך סימנים, כמו שמה של ציפורי הסמוכה, כשמה של ציפורה בתו של יתרו ואשת משה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן