בית ביאליק

רחוב ביאליק תל אביב *

 קריאת שמו של רחוב ביאליק

חיים נחמן ביאליק, המשורר הלאומי, זכה בעודו בחיים שיקרא על שמו רחוב היכן שהתגורר בביתו הפרטי במרכז תל אביב. רחוב ביאליק נמשך מרחוב אלנבי בדרום, ועד כיכר ביאליק בצפון. ב-1924 כשר הגיע ביאליק לתל אביב, התקיים טקס לכבודו. בדברי הברכה של ראש העיר דיזנגוף נאמר:

"בשם עיריית תל אביב אני מוסר לך את הרחוב שעל שמך. תבנה לך בית… ותהיה אזרח שלנו".

רחוב ביאליק הוא רחוב מקסים ללא מוצא. ברחוב הקצר ניצבות כמה דוגמאות נפלאות של עיצוב בסגנון הבאוהאוס. רחובות אחרים בתל אביב נקראו על שם יצירותיו: "אלוף בצלות" על שם יצירתו "אלוף בצלות ואלוף שום", ו"החצוצרה נתבישה" שקוצר ל"החצוצרה". על שמו של ביאליק נקראו העיר קריית ביאליק, המושב גבעת ח"ן והיישוב השיתופי כפר ביאליק.

 רחוב ביאליק Bialik Square
Bialik Square

מה יש לראות ברחוב ביאליק?

בחור ביאליק נמצאים נקודות ענין הברות:

  • בבית העירייה הישן שוכן מוזיאון בית העיר, מוזיאון ומרכז מידע לתולדות העיר תל אביב, בית מס' 27. הבנין תוכנן על ידי האדריכל משה צרנר בשנת 1924 בסגנון אקלקטי בהשפעה קלאסית.
  • בית ביאליק נמצא בסמוך לכיכר.
  • בית ראובן, בביתו הפרטי, בבית מס' 14, וכיום מוזיאון המציג את עבודותיו של הצייר. תוכנן על ידי אדריכל פנחס ביז'ונסקי בשנת 1931 בסגנון בינלאומי.
  • בבית מס' 21 שוכן מוזיאון באוהאוס תל אביב. בית מגוריו של שלמה יפה שנרכש על יד רון לאודר. המוזיאון הקטן יפעל בקומת הקרקע ברחוב ביאליק מס' 21 – בעצמו בניין באוהאוס. תוכנן על ידי האדריכל שלמה גפשטיין בשנת 1935 בסגנון בינלאומי. מוזיאון זה, ששטחו כ-120 מ"ר,מציג רהיטים וכלים בעיצובם של מיס וון דר רוהה, מרסל ברויאר ואחרים.
  • מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה בבית מס' 26. נבנה בשנת 1996. תוכנן על ידי נילי פורטוגלי (תפיסה הוליסטית לאדריכלות).

לאחר מותו של ביאליק העירייה החליטה להנציח את ביאליק ברחוב מרכזי יותר, ועל שמו נקראו שדרות ח"ן (ראשי התיבות חיים נחמן)

מי היה חיים נחמן ביאליק?

חיים נחמן ביאליק נולד ב-י' בטבת תרל"ג, 9 בינואר 1873 ברוסיה הצארית ונפטר בווינה מסרטן ב-כ"א בתמוז תרצ"ד, 4 ביולי 1934. תחנות חיו החלו בישיבת וולוז'ין בפלך מינסק ברוסיה הלבנה [שם השורשים שלי]. בשנת 1892 הגיע ביאליק לאודסה. בשנת 1921 עזב את אודסה ועבר לברלין וסוף סוף ב-1924 עלה ביאליק לארץ ישראל. כתלמיד של אחד העם, ביאליק הפריד בין אמונות דתיות לבין המשכיות התרבות היהודית. תרומתו לשפה העברית כללה: חידושי מילים, פניני-לשון והברקות. ביאליק הוא אחד המשוררים הגדולים ששיריו מולחנים ביותר בזמר העברי. הנה שתי דוגמאות:

תחזקנה (ברכת עם)

הכניסיני תחת כנפך

לא לחינם ביאליק זכה לתואר "המשורר הלאומי".

לביאליק היה קשר מיוחד לעיר תל אביב. שנתיים אחרי שהוא קבע את ביתו עיריית תל אביב החלה לפעול יפעל באותו רחוב. במלאות לעיר תל אביב רבע יובל ב-1934, זמן-מה לפני מותו, חיבר ביאליק לרגל האירוע את השיר "עַל שִלֵּשִים":

עֲל יַד סָבוֹ הַנֶּכֶד,
הַבֶּן לְיַד אָבִיו –
יַחְדָּו אָרֶגוּ מַסֶּכֶת
פְּלָאַיִךְ, תֵּל אָבִיב.              — עַל שִלֵּשִים, ט"ז באייר תרצ"ד

אלמנתו מאניה החליטה בשנת 1937 לתרום את הבית לעירייה. "אגודת בית ביאליק" משמרת את הבית כמוזיאון לפועלו של המשורר.

השאר תגובה

דילוג לתוכן