קמפוס מדבר יהודה יום שני **

עין בוקק י.ש. at Hebrew Wikipedia

מסלול מומלץ

קמפוס מדבר יהודה יום שני מוביל לגבול מדבר יהודה לאורך ים המלח. אטרקציות: הר סדום, עין בוקק ואיזור המלונות, מצד זוהר, נחל פרצים, שביל הדגים, מפעלי ים המלח (תצפית).

עין בוקק

נחל בוקק יוצר במצוק ההעתקים מפל ענק וקניון עמוק ומרשים. בקניון נובעת עין בוקק ויוצרת נאת מדבר ירוקה ויפה. נאת המדבר מקיימת מגוון גדול של בעלי חיים וצמחים שצריכים מים מתוקים לקיומם, ומי המעיין מושכים אליו עופות ויונקים גדולים ממרחבי המדבר. הנחל קרוב למלונות עין בוקק והגישה אליו נוחה. בנאת המדבר נחשפו שרידים ארכאולוגיים המעידים על יישוב שהתקיים במקום מאז התקופה החשמונאית (מאה 1 לפסה"נ) עד התקופה הערבית הקדומה (מאה 7 לסה"נ). בימי הורדוס גידלו בעין בוקק צמחי בושם ומרפא יקרים.

הטיול נכנס אל חלקו התחתון של נחל בוקק, ועובר בדרכו בין עצי אשל ירוקים וענפי קנה, מים זורמים ובריכות מלאות, מפלים, מדרגות וסכרים. טיול של שעתיים קרירות גם בימים הכי חמים.

הערות: יש להימנע מטיול בשטח בזמן עומס חום כבד. קיימת סכנה של החלקה על סלעים רטובים. אין לנוע בשמורה בשעות החשכה. דרושה עירנות לאפשרות שיטפונות (סופות גשם פתאומיות יכולות להתרחש גם בסתיו ובאביב-תאזין לתחזית מזג אויר!)

נק' התחלה: כביש 90 – פתח נחל בוקק מול בתי המלון
נק' סיום: כביש 90 – פתח נחל בוקק מול בתי המלון
אורך מסלול: 2 ק"מ
משך הטיול: 1-2 שעות
צבע מסלול: שחור

איזור המלונות עין בוקק

מרבית בתי המלון וחדרי האירוח במלון ים המלח שוכנים באזור החוף הסמוך לעין בוקק. מלונות עין בוקק הוקמו על מניפת הסחף של נחל זוהר, בין חוף האגם ממזרח וכביש 90 ממערב, ואורכו של האתר הוא כקילומטר וחצי מצפון לדרום. המקום קרוי על שם מעיינות עין בוקק שבנחל בוקק.

שביל הדגים

בין שכבות חוואר נטויות ייתכן ונמצא מאובני דגיםעל כל עצמות גופם ומאובנים של חלקי צמחים בין שכבות הסלע. לפני כ- 3 מליון שנה, בעקבות לחצים מבטן האדמה, החלו להתרומם הרכסים בארץ-ישראל, מצפון ועד דרום. כתוצאה מהתרוממותו של עמק יזרעאל נותק מפרץ "ימת סדום" מהים התיכון. הפעם נוצר אגם עמוק שאליו זרמו מים מתוקים מהנחלים שסביבו. אגם זה קרוי בפי החוקרים "ימת עמורה".

באותה תקופה היה האזור גשום מאוד. מי הגשמים הרבים שזרמו לאגם העלו את מפלס המים וסחפו עימם גבס, חול וחומר אורגני, ששקעו על הקרקעית שכבה על גבי שכבה. בשל עומק המים ומתיקותם חיו באגם דגי מים מתוקים.שביל הדגים דינם של הדגים היה כדין כל חי – למות בסופו של דבר. הם שקעו על הקרקעית ושלדיהם התאבנו. באותן תקופות יכלו לחיות בו דגים בכל פינה ולא רק בסמוך לנביעות המים המתוקים שבשוליו.

הר סדום, שביל המדרגות, שביל הדגים, מפעלי ים המלח

 ים המלח – נופים ומרקמים

Dead sea ecological disaster צילום: Hoshana
Dead sea ecological disaster
צילום: Hoshana

ציוד: אוכל ושתייה, נעלי הליכה, כובע, לבוש מתאים עבור יומיים. מומלץ קרם הגנה נגד השמש.

לינה:מלון ענבר 08-6388881 

ביבליוגרפיה:

  1. מדבר יהודה סקר נוף ומסלולי טיול מנחם מרקוס.

  2. יזהר הירשפלד, הכמיהה אל המדבר, בקעת ים המלח בתקופת בית שני. ידיעות אחרונות, 2004.

  3. יוסף בן מתתיהו, מלחמות היהודים , תרגום של חגי שמואל (תיאור האיסיים על פי יוסף).

  4. אלישע קימרון, מגילות מדבר יהודה, הוצאת יד בן צבי, 2010.

  5. רחל אליאור, זכרון ונשייה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2009.

  6. חנן אשל, קומראן, הוצאת כרטא, 2009.

  7. מגילות ים המלח, הוצ' רשות העתיקות ומוזיאון ישראל.

  8. צביקה צוק, מים בקצה המנהרה, הוצאת יד בן צבי, 2011

השאר תגובה

דילוג לתוכן