קישוטי חג המולד בנצרת

הושבילים מאחל לכל חבריו הנוצרים:

عيد ميلاد سعيد وسنة جديدة سعيدة

חג המולד שמח ושנה אזרחית טובה

Merry Christmas and Happy New Year

IMG_3183ביקרתי בערב חג המולד בנצרת לסקור את אווירת החג הנוצרי בפרהסיה של העיר הערבית הגדולה במדינה, המעורבת תושבים מוסלמים ונוצרים.

כבכל ביקור בנצרת בולטת רמת נקיון ירודה בכבישים וברחובות. הייתי מצפה שעיר שרוצה למשוך מליוני צליינים נוצרים ותיירים מארצות שונות ומשונות מכל קצווי תבל היתה דואגת יותר לתדמית שלה.

ערכתי ציור ומסע צילום במתחם "ביג" של נצרת – קניון המודרני לכל הדעות וגם בשוק העתיק בין רחוב פאולוס השישי ובין בזיליקת הבשורה.

ברחבי העיר נתלו מודעות מסחריות: למשל סנטה שותה קוקה קולה. חנויות רבות בקניון "מרכז ביג" קושטו לרגל החג בעצי אשוח אחידים, צבאיים מעופפים, ודמויות שונות של סנטה קלאוס. העצים והדמויות שולבו בחלונות הראווה היפים, אך דמויות דתיות  של ישו, מריה, שלושת המלכים  הועלמו לגמרי. אפילו צלב לא נראה לעין. לעתים עצי האשוח קושטו במוצרי החנות: כרטיסי פיס או כפכפי קרוקס.

רק החנות אחת בעיר ברח' פאולוס השישי נמצא פסלוני דמויות קדושות לנוצרות וכן מבחר עצום של תליונים למיניהם לקישוט עצי אשוח. שם פגשתי זוג ישראלי טיפוסי הבעל צבר ואישה בת למשפחת עולים מרוסיה. הבעל ישב משועמם כי קישוט חג המולד לא אומרות לו כלום ואילו האישה בדקה כל מדף ומדף לאתר את התליון המתאים לעץ שלה. עולי ברית המועצות לשעבר בכלל מתיחסים לעץ האשוח ודמויות של סנטה כסמלים של חג חילוני אזרחי. כמובן יש בין עולי ברית המועצות לשעבר לא מעט קרובים נוצרים שמתיחסים לחג כחג דתי לכל דבר ומבקרים בכנסיות השונות.

<p

בשוק העתיק של נצרת מציעים למכירה קישוטים לחג, תחפושות לילדים (כמו פורים), מתנות לילדים ובלונים.  ברקע בוקעת שירה עליזה של כל מנגינות חג המולד בערבית.  ראיתי גם אמהות רבות שבאו לשוק לבחור מתנות לחג.

אבל בנצרת כמו בנצרת. בכניסה למסגד מקאם שהאב א-דין  בצל כנסיית הבשורה עדיין תלויים שלטים פרובוקטיים שפוגעים בנוצרים.

IMG_3205

השאר תגובה

דילוג לתוכן