קיבוץ משגב עם – מצפור משגב עם *

מצפור משגב עם

מיקום קיבוץ משגב עם

משגב עם הוא הקיבוץ הצפוני בעולם. הוא קיבוץ חילוני באזור הצפון באצבע הגליל ליד מטולה, קריית שמונה וגבול ישראל-לבנון, בקצה הצפוני של רכס רמים שבהרי נפתלי. הקיבוץ שוכן 840 מ׳ מעל פני הים. הישוב נחשב ״צמוד גדר״. מעבר לגבול נמצא הכפר הלבנוני עדייסה -Adaisseh – العديسة‎. משגב עם הינו קיבוץ מתחדש שעבר הפרטה. העת ביקורי במקום נמסר לי שמספר חברי הקיבוץ הוא כ-80 חברים ועוד כ-150 סטודנטים של מכללת תל חי שגרים בשכירות.

קיבוץ משגב עם צילום: אלעד ש.
קיבוץ משגב עם
צילום: אלעד ש.

מקור השם

שמו של היישוב ניתן לו על שם מיקומו הנשגב והמורם משאר האזור מסביב. תנועת הנוער העובד טוענת שהשם ”משגב עם” נבחר כסמל לפעולתם הנשגבת של גרעיני המייסדים בימים ההם.

נקודת חן
נקודת חן

תולדות משגב עם

היישוב הוקם ב-2 בנובמבר 1945(יום הצהרת בלפור) על אדמות שנרכשו מהכפר הלבנוני השכן עדייסה בתחילת שנת 1944. הקיבוץ סבל מראשית קיומה מבדידות, אקלים קשה, דלות האמצעים, מחסור במים, העדר כביש חיבור לארץ, ומיעוט קרקע. ב-7 באפריל 1980 (שביעי של פסח) התרחש בקיבוץ פיגוע מיקוח. באירוע נרצחו מזכיר הקיבוץ, ילד מבני הקיבוץ וחייל נהרג.

פסל סביבתי במצפור משגב עם
פסל סביבתי במצפור משגב עם

מצפור משגב עם

מטרת הביקור של במשגב עם הפעם היתה ”מצפור משגב עם” – תצפית נוף מן היפות בארץ, ממנה נשקפת תצפית פנוראמית של עמק החולה, הר החרמון והרי דרום הלבנון – ובימים עם ראות טובה גם הים התיכון. המצפור נמצא בנקודה הגבוהה בקיבוץ.

מבנה המצפור מכיל קיטסק, חנות תיירותית, ואולם הרצאות נאה עם קירות זכוכית 180 מעלות המאפשרים תצפית פנורמית על הסביבה. אפשר להשתמש באולם להסבר והרחבה.

בחוץ אפשר להושיב טריבונה של ספסלי בטון עם נוף לבנוני מרהיב שיכולה לשמש עמדת הסברה לקבוצות, משפחות ומטיילים בודדים. משקפת צבאית גדולה עומדת לרשות המבקרים.

טריבונת תצפית משגב עם
טריבונת תצפית משגב עם

שני חברי קיבוץ מפעילים את המצפור. למרות שהם חברי קיבוץ הם שמחים להציג את הצד הימיני של הספקטרום הפוליתי.

טלפון: 04-6953223

אולי קראתם בגוגל על ״המצפור התחתון״. האמת היא שהמצפור התחתון במשגב עם סגור ואינו פעיל.

הנצחת חללי צה״ל

ניתן לצפות על אנדרטת הנצחה של חללי צה״ל של מלחמת לבנון השניה דרך החלון של האולם במצפור ואפשר גם לרדת במדרגות לאנדרטה ולעמדה הישנה.

בתי עשירים בלבנון מול משגב עם

גן הארזים של משגב עם

בכניסה לישוב נשתלו עצי ארז מזנים שונים. היום הם עצים מונומנטליים. בגן המוצל יש ספסלים ואפשר לנוח בין הארזים אחרי נהיגה ארוכה.

מצפה בניה

ליד הכניסה למשגב עם נמצא "מצפה בניה" על שם רב סרן בניה ריין שנפל במלחמת לבנון השנייה.

השאר תגובה

דילוג לתוכן