קיבוץ יקום – קיבוץ עם תודעה היסטורית *

הגעתי לקיבוץ יקום. שםמארחים מדי שנה כנס של המחתרת החלוצית בהולנד וקבוצת ווסטרוויל – אבל זה סיפור לפוסט אחר. כאשר צעדתי לכיוון חדר האוכל שמתי לב לצילומים ההיסטוריים הענקיים על מגדל המים. כל הכבוד לקבוץ שמפגין את תודעת השורשים שלו.

קיבוץ יקום

קיבוץ יקום של השומר הצעיר שוכן בין הערים הרצליה נתניה. קיבוץ תל יצחק נמצא מצד מזרח. מצד מערב עובר כביש החוף מס׳ 2. לגרעין המיישב היתה סבלנות רבה. ייסוד הגרעין היה בשנת 1938, ואילו הקיבוץ עלה לקרקע רק בלילה שבין 10-11 במרץ 1947 סמוך לואדי פאליק – הוא נחל פולג.

ועדת השמות המרכזית קבעה למקום את השם "יקום". חברי הקיבוץ התנגדו והציעו שמות אחרים כגון "פלגים", "אשלים", "גבעים" ו"שער-ים". עירעורם של המתישבים לא נתקבל. השם הסמלי המסתמך על פסוק מתוך השיר של חנוכה: "מי ימלל.. ובימינו כל עם ישראל יתנער, יקום ויגאל". (מילים: מנשה רבינא   לחן: עממי)

התחלתי לגלוש קצת באינטרנט ללמוד על קיבוץ יקום. מצאתי עדות מקסימה של המייסדים בסרטון הזה.

שמורת שער פולג

ליד קיבוץ יקום ישנה שמורת טבע הנקראת שמורת שער פולג או בשם הפופולארי שמורת יקום. דרומית לנחל – אזור בו יש גם רשת שבילי הליכה מסומנים. הסיור אינו ארוך והוא מתאים מאוד למשפחות עם ילדים (לא עביר לעגלות) או סתם לזוגות הרוצים להנות מהטבע בשיאו. בשמורה זו נמצאים בסמיכות גבוהה תל פולג, אגם, פריחה, ונוף. ברכס נחצבה בתקופה קדומה פרצה – שער פולג – לניקוז נחל פולג. הפרצה נחפרה לראשונה כנראה במאה ה- 19 לפני הספירה, כחפיר הגנה לעיר הקדומה בתל פולג.

דרך גישה יוצאת מכביש הגישה לקיבוץ יקום.

השאר תגובה

דילוג לתוכן