קבר ר' אבא חלפתא

hoshvilim.com
קבר ר' אבא חלפתא

קברו של רבי אבא חלפתא שבגליל התחתון הוא שהעניק לצומת הסמוך את שמו: צומת חלפתא. אבא קבור במקום יחד עם בנו המפורסם רבי יוסי ועם בנו האחר – רבי שמעון. בצד המצבות ניצבים כבשני פח ובהם, מצוות אנשים מלומדה, מדליקים נרות לזכרם של הצדיקים.
סימן ההיכר הבולט של המקום, מלבד המצבות, הוא אלון התבור הנפלא, המעניק צל נדיב לעולי הרגל הבאים לשיח עם בורא עולם באמצעות אבא ובניו. צדיקים גדולים וטובים קבורים ליד צמתים בישראל – ולא זכו. אבל למראה האלון הנפלא, המתנשאים לגובה של כ-15 מ', נמסו גם לבבותיהם של הקשוחים באנשי ועדת השמות, והם קראו לצומת על שמו של חלפתא.

המתחם נמצא קבר ר' אבא חלפתא, איש כפר חנניה, שאחת מאמרותיו המפורסמות "עשרה שיושבין ועוסקין בתורה ,שכינה שרויה ביניהם".

מתחם הקבר הוא חצר גדולה מוקפת גדר ליד עץ אלון עתיק, ובה שני ציוני קבר שכיפות תכולות חופות עליהם. הקבר הימני הוא קברו של חלפתא האב, תנא שחי בדור השלישי של התנאים, ואילו השמאלי מיוחס לבניו יוסף ושמעון. זיהוי זה נזכר כבר בכתביהם של עולי רגל מימי הביניים. בכתבי הנוסע האיטלקי, רבי משה באסולה, שביקר בארץ במחצית הראשונה של המאה ה- 16 מוזכר : "שם התפללתי על קבר רבי חלפתא, והוא במישור, ואילן גדול על קברו", כתב רבי באסולה. רבי חלפתא נולד בכפר חנניה, אבל ישב רוב חייו בציפורי והיה מיודד עם רבן גמליאל ועם רבי עקיבא. אף שהוא היה גדול בתורה, שרדו מעט מדבריו, והם מובאים בידי בנו יוסי, שמזכירו תמיד בשם "אבא חלפתא".

תוכלו להשתמש בקבר ר' אבא חלפתא כנקודת התחלה או נקודת סיום לשביל מפלי פרוד.

hoshvilim.com
קבר ר' אבא חלפתא

גישה: צומת חלפתא, 3 ק"מ מצפון למע'אר, במפגש הכביש הבא ממע'אר (כביש מס' 806) עם כביש פרוד-עמיעד (כביש מס' 85). קיימת חנייה במקום.

‏מעיינו של אבא חלפתא

‏באה טענה בין הישמעאלים יושבי כפר ענן [חנניה] ובין יושבי כפר סמוך לכפר ענן פרסה [פרוד או אל-פראדיה], על דבר מעיין סמוך לקברו של אבא חלפתא. ובא אבא חלפתא בחלום ליהודי אחד תושב כפר ענן ואמר לו: "חפשו בקברי ותמצאו תיבת נחושת ויש בה שטר כתוב, איך קניתי המעיין מנחום איש גם-זו. ולא יכול שום אדם לעכב מרוצת המים ולהשקות שדהו, עד אשר אשקה אני תחילה. קחו את השטר והראוהו למלך."

‏וכן עשו. חיפשו בקברו ומצאי השטר. הובא הכתב לפני מלך מצרים וניצחו בדין בני כפר ענן.

‏הכל מעידים, שזה המעשה אמת.

hoshvilim.com
קבר ר' אבא חלפתא

השאר תגובה

דילוג לתוכן