קבר רשב"י במירון

מזמן לא הזדמן לי אצל בקר קבר רשב"י במירון. לפני שנים מספר טיפסנו מהחניון של מירון לקבר שמאי. כמה וכמה פעמים הבאתי את הילדים לדורותיהם לאיזו פעילות של בני עקיבא ביער הסמוך. פעם שביל ישראל הוביל אותי למעלה לפיסגת הר מירון. רבים מביאים את ילדיהם בני ה-3 ל"חאלקה" (תספורת-גילוח בערבית). כל זה לא הכין אותי להלם התרבותי בביקורי האחרון בקבר רשב"י  במירון. אתר הפולחן של קבר רשב״י הפך ״מזבח הזהב״ ומרכז רווחים לעדה החרדית.

הנקיון

עלי לציין שליבי אינו שלם עם המצב במקום.

קודם כל (בלשון נקיה) מצב הנקיון. לא סתם (בלשון נקיה) אי-סדר אלא שכבות- שכבות של פסולת קדושה, דרכה עוברים בסוג שוק טורקי של מזכרות ו-"יודאיקה".  אני זוכר בתנועת נוער שלי בחו״ל (יהודה הצעיר) היו אומרים ביחס לצורות ישוב מסוימות (להבדיל) –

You don't have to be schmutzik to be chaluztik

הרעש

ואיזה רעש:

  • "נר ב-10 !"
  • "נר נשמה של הבן איש חי!
  • "כיפת ניר ב-5 "

אחרי שעוברים את השוק ומגיעים לכניסה, המשפחה חייבת להיפרד. גברים בצד שמאל ונשים בצד ימין. איפה הרחצה המשפחתית? אין שילוט לכהנים לעקיפת הקבר. כיצד צריכים הכהנים להגיע לחצר טקסים, לעזאזל?

"צדיק, תן צדקה," צועק בחור צעיר ובריא הנועל נעלי ניו-בלנס, מחזיר בידו טלפון נייד ״כשר״ ומעשן בשרשרת. בעל בסטה בכיפה סרוגה מזהיר אותי שלא צריך לשלם בשביל השימוש בכסא של אליהו.

הבלגן

בחצר הקבר בית תבשיל לאורחים הנשען על מנהג ח"י רוטל. האורחים לא חייבים לדעת לאיית באנגלית.

ח"י רוטל בקבר רשב"י במירון
ח"י רוטל בקבר רשב"י במירון

במרכז המתחם עומד הציון על הקבר של הצדיק וסביבו עומדים שורות של שחקני משנה וניצבים. בכל פינה מנין מתחיל ומנין מסתיים. על השולחנות המרופטות צלחות עוגיות שאריות מהשמחה הקודמת להנאת מקבצי הנדבות והציפורים.

תפילות ובקשות בקבר רשב"י במירון
תפילות ובקשות בקבר רשב"י במירון-צילום ג'זאל כרים

מוניטיזציה

בתוך קודש הקודשים של הקבר נמצא חדר הדלקת נרות. קיימים כאן תנור נרות נפרד לגברים ותנור נרות נפרד לנשים: – ממש משרפה למהדרין. בכל מקום יש "מוניטיזציה" של הקודש. ליד משרפת הנרות מתקן שתיה חמה בתשלום, מתקן שתיה קרה בתשלום, מתקן למכירת סגריות ובאמצע מזבח הזהב – כספמט – המשמן ומפעיל את כל המנגנון.

האם הצדיק מעודד עישון? - קבר רשב"י במירון
האם הצדיק מעודד עישון?

היתכן שבכל ההמולה הזו יתקיים רגש של התעלות נפשית?

השאר תגובה

דילוג לתוכן