קבר בנימין בן יעקב בח'ירבת א-רומא ליד רומת אל הייב

מסורת עתיקה ממקמת את קברו של "המוז'יניק" כלומר בנו הקטן של יעקב אבינו בח'ירבת רומא ליד רומת אל הייב לא רחוק מהושעיה. כבר ביקרתי באתר ח'ירבת רומא מספר פעמים אך רק ביום עצמאות הפנה חברי רפי כהן את תשומת לבי ל"ציון" במערה בחורבה.

ציון קבר בנימין בן יעקב בח'ירבת רומא
ציון קבר בנימין בן יעקב בח'ירבת רומא

בעלון ישיבת הר עציון כתוב: עד המאה ה-‎14 קבר בנימין בן יעקב היה מזוהה בשלושה מקומות שונים בארץ – בין בית-לחם לתקוע בשל המצאות קבר רחל באיזור, בדרך שכם-בית-שאן או בכפר רומי-רומא שמתקופת בית שני נמצאת בחירבת א-רומא שבבקעת בית-נטופה. מופיעה במלחמות היהודים ג' ז כא, והיתה כפר גדול מתקופת בית שני עד מרד בר-כוכבא.
כפי שציין תנ"ך בלוגר: ויש לפחות עוד שני מקומות שבהם אמור להיות קברו של בנימין.

הטילטול של הקבר הזה תועד היטב. יתכן שריבוי זיהויי מקום קבורתו של הצדיק נובע מנוחותם של עולי הרגל.

לפי מקורות הקבלה, המשיח יושב בפתחה של רומי. מסתבר שלא מדובר ברומי הגדולה שבאיטליה, אלא ברומי הקטנה (רומי זעירתא) שבארץ ישראל, ישוב בגליל שהיה קיים בתקופת המשנה. רומי הקטנה הזו נמצאת בגליל התחתון באיזור הכפר הערבי רומאנה, לא רחוק מקיבוץ בית רימון. רבי יוסי בן קיסמא אומר שהסימן לביאת המשיח יהיה נפילת "שער" באותו מקום. באותו מקום, ע"פ אחת המסורות, נקבר בנימין בן יעקב אבינו ע"ה, וקבר שלו עם כיפה מצוי (היה?) במקום, שם הוא קבור במערה, ושם נקבר גם אביה בן ירבעם, שהיה ניצוץ משיח בן יוסף כידוע. ע"פ נבואת זכריה ואיתור המקום שהיא מדברת עליה, בזמן הפריעה משונאי ישראל לקראת הגאולה הסופית יקרה משהו גדול במקום זה.

וואוו! לא ידעתי שאני יכול לתצפת על ביאת המשיח מהמרפסת שלי.

3 comments

  1. היום מראים את "קבר בנימין" ליד כפר סבא.במקום פועלים שיעורי תורה ויש אפילו מקווה.

  2. שלום,

    אני כותבת עבודה על קברו של בנימין בן יעקב.
    רציתי לדעת מתי יש הילולה לכבודו חוץ מיום פטירתו?

    אשמח אם תענו לי בהקדם האפשרי

השאר תגובה

דילוג לתוכן