צריף בן גוריון – מדרשת בן גוריון *

צריף בן-גוריון – המכון למורשת בן גוריון

פיסת היסטוריה מחייו ומפועלו של דוד בן-גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של ישראל. דוד בן-גוריון התגורר בצריף שבקיבוץ שדה בוקר במשך 20 שנה – מהתפטרותו מראשות הממשלה ב-1953 עד מותו בשנת 1973. מי שסקרן לדעת היכן היה ביתו של בן גוריון לפני 1963 ימצא את התשובה כאן. דוד ופולה התגוררו בצריף שנבנה עבורו על מנת לשמש דוגמא אישית ליישוב ולהפרחת הנגב. על פי צוואתו, נשמר הצריף כפי שהיה בחייו. לפני זמן מה המקום עבר שדרוג דיגיטלי של תוספות של מיצג אורקולי, סרטוני וידאו ומשחקים ממוחשבים. במקום מוקרן סרט שמנסה לענות על שאלות על דמותו של בן גוריון, שעוסקות בדמות המנהיג. אורך הסרט- כ-16 דקות, והוא מוקרן בשפות עברית ואנגלית.

בשנת 1953 התקבלו הוא ופולה כחברים בקיבוץ שדה-בוקר, ומשנת 1963 שכן הזוג דרך קבע בצריף צנוע, שנודע מאז בשם צריף בן גוריון. בין פריטיו האישיים של בן גוריון שמוצגים במקום: פנקס הכיס שלו, השרוול מוכתם הדם מהחולצה של ניסיון ההתנקשות בכנסת ישראל ב-1957, כשהכנסת עוד היתה במשכן הקודם שלה במרכז העיר ירושלים (בית פרומין), ותמונות של בני משפחתו.

בבית הגבס: הצריף שנקרא "בית הגבס" זכה לכינוי זה כי הוא נבנה מלוחות גבס שנחצבו מהמכתשים בשנות ה-50. לוחות הגבס נאטמו בטיח מסביב, וכך הקימו את המבנים. במכון למורשת בן גוריון מוצגת תמונה שמציגה את בתי שדה בוקר לאחר הקמת הקיבוץ בשנת 1954. הקיבוץ של היום אינו ממוקם במקום בו ישב הגרעין המקורי, אלא בנקודה מרוחקת כקילומטר צפון-מזרחה. בין התמונות של מקימי הקיבוץ ניתן לראות את תמונתה של ברברה פרופר שנרצחה ועל שמה חניון הרועה, וחגי אבריאל, המייסד והמנהיג של קבוצת שדה בוקר, מנהיג החזון של יישוב הנגב בראשית שנות ה-50, שאחרי הקמת שדה בוקר ניסה להקים קואופרציה במצפה רמון. על שמו מצפה חגי שמעל צומת חלוקים.

ביתם של פולה ודוד בן גוריון: לבקשתו של בן גוריון הבית נשאר כמו ביום פטירתו.

שעות פתיחת הצריף:  יש להגיע עד שעה לפני שעת הסגירה.

  • ימים א' – ה'    08:30 – 16:00
  • ימי ו' וערבי חג  08:30 – 14:00
  • ימי שבת וחג      10:00-16:00
  • 08-6560469
  • zrif.bg@gmail.com

גן לאומי קבר בן גוריון

גן לאומי קבר בן גוריון: המכונה "אחוזת קבר בן גוריון" גן מדברי מטופח, ובו קבריהם של ראש ממשלת ישראל לשעבר דוד בן גוריון ואשתו פולה. אחוזת הקבר היא חלק מגן לאומי עין עבדת. קבריהם של דוד בן גוריון ואשתו פולה שוכנים בקצה מצוק תלול, המשקיף על הנוף המרהיב של בקעת צין ורמת עבדת. דוד בן גוריון בחר את החלקה הזו אל מול נחל צין ורכש אותה בכספו לטובת מקום קברה של אשתו, פולה בן גוריון, שנפטרה חמש שנים לפניו, בשנת 1968. הוא בחר את המקום מתוך איזושהי מחשבה ואמירה שמקום קבר בנגב אולי ימשוך לכאן עשייה, בעקבות המבקרים. הוא גם בחר את העיצוב של המצבה, שנעשה על ידי חברו בנימין לוי. בן גוריון הלך לעולמו בדצמבר 1973 ונטמן לצד פולה.

מצבות דוד ופולה בן-גוריון כשסביבן רחבת הקבר, המשקיפה על נופו של נחל צין צילום: Avi1111 dr. avishai teicher
מצבות דוד ופולה בן-גוריון כשסביבן רחבת הקבר, המשקיפה על נופו של נחל צין
צילום:
Avi1111 dr. avishai teicher

היציאה מאחוזת הקבר מתוכננת גם היא, כאשר להליכה כאן יש פיתולים וסיבובים, כדי לתת ביטוי להתכתבות בין הנוף ובין נחל צין. גם המסלעות תוכננו בקפידה, וכך גם הצמחייה, שהובאה למקום ממדבריות בכל רחבי העולם כדי לייצג את המדבר סביב קברו של בן גוריון. באזור יש הרבה יעלים. במתחם נכלל גם המבנה של מכון מורשת בן גוריון.

  • כיצד מגיעיםעל כביש 40 (באר שבע-מצפה רמון) בסמוך למדרשת בן גוריון, שלושה ק"מ דרומית לקיבוץ שדה בוקר. 
  • משך הסיור: חצי שעה
  • עונה מומלצתכל השנה
  • נגישות למוגבלים, חניון פיקניק, חנות מזכרות, ציוד למטיילים, תחנת מידע ומזנון

מדרשת בן גוריון

מדרשת שדה-בוקר הוקם כתאגיד החינוכי, בקרבת קיבוץ שדה-בוקר בין באר שבע למצפה רמון ברמת הנגב, ברוח חזונו של דוד בן גוריון, להוות קריה לחינוך ולמדע.

״אני חולם על מעין אוקספורד עברי בנגב, מעין יבנה עברית, מודרנית… יהיה זה מקום של יצירה רוחני, החל מגן הילדים ועד המחקר המדעי…״  – דברי דוד בן-גוריון בטקס הנחת אבן הפינה למדרשה, 1963

מדרשת שדה בוקר - מראה מהאוויר צילום: Amos Meron
מדרשת שדה בוקר – מראה מהאוויר
צילום: Amos Meron

בשנת 1962 נפתח בית ספר שדה שדה-בוקר. מאמצע שנות ה-70 עוצבה דמותה החינוכית של מדרשת שדה-בוקר, כמרכז ארצי ובינלאומי לחינוך סביבתי. מדרשת בן גוריון צמחה להיות ישוב קהילתי בשם "מדרשת בן-גוריון" וקיבלה מעמד של ישוב קהילתי בינואר 2003. במדרשת בן-גוריון פועלים המכון לחקר המדבר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המכון למורשת בן-גוריון, המרכז הבינתחומי, המכון לחקר אנרגיה סולרית, מרכז גל למנהיגות, מכינת הנגב, תיכון הר הנגב לחינוך סביבתי, בית ספר שדה – "שדה בוקר", מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות, בית ספר יסודי "צין".

סמוך למדרשת בן-גוריון נמצאת אחוזת הקבר של דוד ופולה בן-גוריון.

 

ביבליוגרפיה

בן-גוריון Michael Bar-Zohar – 1987

לחלום בעיניים פקוחות: קיבוץ שדה-בוקר – 50 השנים הראשונות

חלוציות ומיתוס: רצח ברברה פרופר וזהות קולקטיבית בקיבוץ שדה בוקר

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן