פעילות בית ספר שדה כפר עציון בחודשים הקרובים: דצמבר 2013 – אפריל 2014

בחודשים הקרובים: דצמבר 2013 – אפריל 2014

יום ראשון, י"ב בטבת (15/12)

הרצאה- "מכבל ערב לחבל אדום" – מסעם של יהודה אלחריזי, הרמב"ם והרמב"ן- הרצאות ערב בבית ספר שדה כפר עציון

בהדרכת אוריאל פיינרמן

יום רביעי, ט"ו בטבת (18/12)

תל מרשה וחיפושים אחר מודיעין-  סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אריה רוטנברג

נערוך סיור מקיף בגן הלאומי מרשה –בית גוברין . נפתח במערה הצידונית עם הכוכים החצובים והציורים המיוחדים שבזכותם היא נחשבת לאחת ממערות הקבורה היפות ביותר מהתקופה ההלניסטית. נרד למערת הקולומבריום המרשימה ולמערות נוספות המעידות על תולדות המקום ועל אורח חייהם של התושבים בתקופת הבית השני. נמשיך לאזור מודיעין ונבקר ב"קברי המקבים" כפתיחה לסיפור פרוץ מרד החשמונאים. במסלול רגלי, נערוך תצפית על הכפר מדיא ונבקר בקבר שיח ערבווי בחיפושנו אחר מודיעין של המקבים.

ימים רביעי-  וחמישי ט"ו-ט"ז בטבת (18-19/12/13)

מסנסנה לפארק ערד- טיול במסגרת שביל ישראל

יום שישי, י"ז בטבת (20/12)

עמק בית שאן- סיור צפרות ברכבים פרטיים

בהדרכת ערן בנקר

אם יש מקום אחד בארץ היכול להתחרות עם עמק החולה בחורף, הרי הוא עמק בית שאן. בתי הגידול האטרקטיביים ביותר הם בריכות הדגים והשדות החקלאיים שבעמק, אך נפקוד גם בתי גידול נוספים, בהם נפגוש ציפורים רבות. עמק בית שאן בחורף הוא מוקד צפרות אידיאלי לכל צפר וותיק כמו גם לצפר המתחיל.

אל שמורת נחל מכוך- טיול למיטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת דביר רביב

נפתח את הטיול בתצפית מרהיבה על נופי המדבר ממצפה דני, לאחריה נצעד מזרחה לביקור במפל הגבוה ביותר במדבר שומרון. נצעד במעלה הקניון האדיר של נחל מכוך ונסיים במצפה דני (מסלול מעגלי).

בעקבות ירמיהו הנביא- "קום לך פרתה"- סיור איכות עם אוטובוס צמוד בשיתוף עם ארץ נהדרת

בהדרכת אפרת נתן

ניסע בארץ בנימין לחורבת עלמית המזוהה עם העיר המקראית עלמון. נעלה לראש הגבעה לנקודת התצפית היפה על אזור ענתות. נעיין בדימויים המופיעים בספר ירמיהו ונראה את השפעת הנוף על סגנון הנביא. מעלמון המקראית נמשיך ליישוב החדש ענתות ונרד במסלול מרשים לעין פרה שבנחל פרת (ואדי קלט). ליד המעיין נלמד על הליכתו של ירמיהו לפרת ועל המעשה הסמלי שעשה שם ככתוב בספר ירמיהו. נסיים בנבואתו של ירמיהו על רחל המבכה על בניה בעת מבטנו על "קובור בני ישראל" שזוהה על ידי חוקרים מסוימים כקבר רחל.

ריש לכיש וחברים- טיול ריצה

בהדרכת אסף בן יאיר

ריצה בחבל ארץ צנוע ונחבא אל הכלים, שתתחיל בתל לכיש ההיסטורי ומשם למרחב היפה והמעניין שבין לכיש, שקף ואמציה.

חוזרים לבריכות שלמה – טיול איכות ברכבים פרטיים

נצא לטיול משכונת הדגן באפרת, נבקר בשרידי אמות  המים הקדומות לירושלים: אמת הביאר ואמת הערוב. נסייר בחורבת אל-ח'וח' המזוהה כעיטם מימי הבית הראשון ובית שני ובמאגר המים הענק שבחורבה.

עבר והווה בשכונת מוסררה – טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

בהדרכת נגה ליפקין

בין מרכז העיר לעיר העתיקה מסתתרת שכונה ציורית ומיוחדת. סיפורה של השכונה מתחיל במאה ה-19. נעקוב אחר סיפור הקמתה של השכונה ועל התהפוכות הרבות שעברה במלחמת העצמאות ובשנות החמישים. בחיפושינו אחר הצדק החברתי נספר את סיפור המחאה של הפנתרים השחורים, ולסיום נפגוש אומנות ומוזיקה מודרניים.

יום שני, כ' בטבת (23/12)

נחל צאלים תחתון- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת שי בייטנר

נתחיל את סיורנו באזור המרשים והמיוחד של ים המלח בעלייה במעלה נחל צאלים. בולדרים ואבנים יוכיחו לנו שהמרחק אינו מדד לקושי הדרך. בדרך נצפה בצמחיה מיוחדת ונשמע סיפורים על נמרים, בדואים ומגילות גנוזות. במעלה הנחל נפגוש מעיין מים זכים הנחבא בין הסלעים. לאחר שנחזה במעיין, נסתובב ונחזור בדרך מעט שונה מזו שממנו באנו אל נקודת ההתחלה. הפעם נראה מלכודת נמרים ונתצפת על ים המלח ההולך ונעלם.

יום שישי, כ"ד בטבת (27/12)

"רוח אחרת"- בעקבות כלב בן-יפונה בחורבת רבוד- טיול למיטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת בנימין טרופר

נטייל בדרום הר חברון בעקבות מסע המרגלים לארץ בימי משה רבנו ובמוקד יעמוד כלב בן-יפונה אשר ירש כעבור עשרות שנים את כברת הארץ הזאת.

במהלך הטיול נבקר בחורבת רבוד, ביר אל-עלקה אל-פוקני וביר אל-עלקה א-תחתני המזוהות כגולות עילית ותחתית. בדרכנו נפגוש עוד שרידים עתיקים וכפרים חקלאיים על ספר הנגב.

נלך לעזאזל- טיול אופניים

בהדרכת גדי חיימוב

נצא מהישוב קידר נעלה להר מונטאר המזוהה עם הר העזאזל. משם נמשיך לתצפית על מנזר מר סבא ונשמע על נזירות מדבר יהודה .נעלה צפונה בספר המדבר עד למישור אדומים –

למעוניינים בסוף המסלול סיור באתר מנזר אבטימיס בתשלום לאתר.

אל נחל דרגה התיכון (משאש –מורבעת) – טיולי משפחות ברכבים פרטיים

מסע אל נופיו הקסומים של מדבר יהודה. נטייל בחלקו העליון של נחל דרגה (הדרג'ה) העוטה פלומה ירוקה של חורף מדברי מרהיב, נשמע על יחודו של הדרג'ה ונסיים במערות מורבעת, בהן נתגלו לראשונה מגילות מתקופתו של מרד בר כוכבא.

זה אשר ילך בדרך שהלכנו" – טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

בהדרכת עמיחי נעם

סיור מהר אדר לאנדרטת הצבי ולקרית ענבים. מסלול של טבע ומורשת קרב. נתחיל ברקע על פרוזדור ירושלים ומלחמת השחרור. נעלה לאנדרטת חטיבת הראל בה נספר את סיפורה של המערכה ההירואית על הדרך אל העיר. נסיים בבית העלמין יוצא הדופן שהוגדר על ידי קציני הצבא האמריקאי כבית העלמין המרשים ביותר בתבל.

BackGround5 (1)

יום רביעי, כ"ט בטבת (1/1)

מרד החשמונאים-בעקבות קרבות יהודה המקבי- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אריה רוטנברג

נפתח בתיאור הרקע למרד החשמונאים ליד האלון הבודד וביישוב הערבי הקטן חירבית זכריא שבלב גוש עציון. נתרשם מחשיבותו של אזור זה במהלך המרד בו לחם יהודה המקבי שני קרבות מרכזיים. נרד מגוש עציון לפארק איילון לטייל במסלול בעקבות קרב נוסף של יהודה המקבי. נעלה משם דרך מעלה בית חורון ונערוך תצפית מהיישוב בית חורון על האזור בו זכה יהודה לאחד מניצחונותיו הראשונים. נסיים באתר נבי סמואל בו נשמע על רקע פני הנוף המרהיב , על הקרבות האחרונים של יהודה בחדשה -בו ניצח, ובאלעשה -בו הובס

ונפל.

יום שישי, ב' בשבט (3/1)

פריחת איריסי הסרגל בגב ההר בשומרון- טיול איכות ברכבים פרטיים

בהדרכת ד"ר עוז גולן

מעטים הם פרחי החורף בגב ההר, אבל דווקא בעונה זו פורח בפסגות ההרים איריס מיוחד וציוני בפריחה תכולה. הטיול יתרכז בשדות שבין עופרה להר בעל חצור – שם פורחים איריסי הסרגל והרומליאות בשפע רב. לאחר מכן, נסייר באתרים שונים לאורך שדרת ההר בין עופרה לתפוח בתקווה "לתפוס" צמחי חורף נוספים.

ואדי קלט תחתון – מעין קלט לסנט' ג'ורג' – טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

נרד מהיישוב מצפה יריחו אל עין קלט, מעיין קסום בלב המדבר. מעין קלט נמשיך מזרחה לאורך אמות קדומות באחד הנחלים היפים בארץ.  במורד הנחל נפגוש את מנזר סינט-ג'ורג' התלוי על מצוקי הואדי.

סיור בשכונת קטמון ובאתר הקרב במנזר סן-סימון – טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

בהדרכת בנימין טרופר

בסיור נבקר בשכונת קטמון ונכיר את סיפורה ההיסטורי המרתק. כיצד משכונת פאר של ערבים-נוצרים הפכה לשכונת פליטים וכיום לשכונת יוקרה יהודית בירושלים. נכיר את סיפור רב מחנה העצורים בלטרון בתקופת המנדט ונסיים בסיפור 'מצדה בירושלים' במנזר סן-סימון, הקרב שהציל את ירושלים המערבית.

יום שני, ה' בשבט (6/1)

שביל הדסה "מהחולה להוזה ולחוזה"- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת חיליק אברג'יל

בהרי ירושלים הנהדרים נקיים את סיורנו. נתחיל בבית חולים הדסה עין כרם ונעסוק על רקע הנוף בנסיבות להקמת בית החולים במיקומו המיוחד. נרד משם ברגל בשביל בין בוסתנים עתיקים ,מעיינות קטנים ומדרגות חקלאיות נטושות. נבקר במאגר בית זית ונכיר את תכנית תשעת המאגרים השאפתניים ומה היה בסופם. נתקדם באפיקו של נחל שורק למוצא העתיקה ונשמע על העתיקות שהתגלו באחרונה במקום וכן נכיר את החולמים, החוזים וההוזים של האזור.

יום רביעי, ז' בשבט (8/1)

עצמאות! מימי שמעון בן מתתיהו ועד הכיבוש הרומי- יום עיון בבית ספר שדה כפר עציון

08:30 עד 09:45 בתי כנסת מתקופת בית שני- ד"ר. עוזי ליבנר

10:00 עד 11:30 החשמונאים בעיני חז"ל-פרופסור ישעיהו גפני

11:40 עד 13:00 מקוואות מתקופת בית שני- הרב ד"ר. יונתן אדלר

13:20 עד 14:40 היסטוריה: עלייתה ונפילתה של המדינה החשמונאית-אריה רוטנברג

יום חמישי, ח' בשבט (9/1)

מסע לילי בעקבות ה-ל"ה

 לקראת יום נפילת מחלקת הל"ה במלחמת השחרור נצא בשעת לילה מאוחרת ונצעד בעקבות לוחמי מחלקת ההר בדרכם לגוש עציון, נסיים עם בוקר בטיפוס על גבעת הקרב.

יום שישי, ט' בשבט (10/1)

שפלת החוף- סיור צפרות ברכבים פרטיים

בהדרכת ערן בנקר

הפעם, קצת קרוב יותר ללב המדינה, נסייר במאגרי מים וסביבתם, בעקבות המגוון העצום של ברווזים, דורסים ואוכלי זרעים למיניהם, המבלים את החורף באזור זה. ייתכן כי נצטרך לצעוד מעט בסביבה בוצית. אנא בואו בלבוש מתאים – ולא תתחרטו על כך!!

מבקעות לנחל תרצה- טיול למיטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת דביר רביב

נצא לטיול ממושב בקעות ונצעד במורד דרך עתיקה אל עבר נחל תרצה. בסמוך לכפר בב א-נקב נתחבר לנחל תרצה ונצעד במורד הערוץ הזורם בינות לטחנות קמח עתיקות עד לצומת חמרה. נבקר במצודה המקראית במרח אל ענב ונסיים במחסום בקעות.

רוכבים בעקבות הל'ה- טיול אופניים

בהדרכת גדי חיימוב

בשבוע בו יצאה מחלקת הל"ה לעזרת גוש עציון במלחמת העצמאות ולא שבה נצא אנחנו בעקבותיהם .

נתחיל במושב נחם, שם שכן המושב הר טוב, ממנו יצאה המחלקה, נקיף את מבנה המשטרה הבריטי, נעצור לארוחה קלה בעינות דקלים נעפיל לבית ג'ימאל ונראה את התפשטותה של העיר בית שמש לכוון הפארק המתוכנן . נשמע על פרויקט פצלי השמן ונסיים בקיבוץ נתיב הל'ה באנדרטה לזכר הנופלים.

ום ראשון, י"א בשבט (12/1)

הרצאה- לכל מקום שאני הולך אני הולך רק לארץ ישראל" – מסעו של ר' נחמן מברסלב –הרצאות ערב בבית ספר שדה כפר עציון

בהדרכת אוריאל פיינרמן

יום רביעי, י"ד בשבט (15/1)

סרטבה-מבצר אלכסנדריון- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אריה רוטנברג

ב"דרך יריחו" ניסע מירושלים עד היישוב אלון ושם נערוך תצפית על הנוף הנפלא של המדבר. נשמע על מבצרי המדבר שהוקמו על ידי השליטים החשמונאים השונים וששימשו כסמל לעצמאותם. נמשיך בדרכנו בבקעה עד לרגלי המבצר החשמונאי הצפוני אלכסנדריון (סרטבה).בקצב לא מהיר, נעפיל עד לבורות המים ומשם עד לפסגה-קרן סרטבה. נתרשם שם מהנוף הנשקף מאחת התצפיות היפות ביותר בארץ ,וכן מהשרידים החשמונאיים שהתגלו בחפירה הארכיאולוגית במקום.

יום רביע וחמישי י"ד-ט"ו בשבט (15-16/1/14)

מפארק ערד למצד תמר- טיול במסגרת שביל ישראל

יום שישי, ט"ז בשבט (17/1)

בעקבות הגולים למצרים והשבים לציון-"קול ברמה נשמע…ושבו בנים לגבלם"- סיור איכות עם אוטובוס צמוד בשיתוף עם ארץ נהדרת

בהדרכת אריה רוטנברג

נעלה להר גילה למסלול קצר ולתצפית נפלאה על ירושלים ועל בית לחם הסמוכה. נלמד על רקע נוף זה את אחד הסיפורים המרתקים על ירמיהו הנביא ערב יציאתו למצרים לגולה. בספר ירמיהו מסופר על שרידי העם שהתכנסו אחרי רצח גדליה במקום ליד בית לחם שנקרא גרות כמהם. במקום הזה, בקשו עצתו של הנביא ירמיהו האם להישאר בארץ או לברוח למצרים. מאזור גרות כמהם נמשיך לקבר רחל המסורתי ונבהיר את דברי המדרש על רחל המבכה על בניה. נדרים ליישוב כרמי צור ונשמע על הצהרת כורש ושובם של יהודים מבבל למקומות כמו בית צור הסמוכה. נערוך תצפית על גבולה הדרומי של פחוות יהודה ונחזור צפונה דרך תקוע-יישוב נוסף מימי שיבת ציון- לרמת רחל. נבקר שם באתר הארכיאולוגי בו התגלו חותמות ומטבעות מתקופת שיבת ציון.

 

בעקבות פריחת השקדיות בנחל קטלב – טיולי משפחות ברכבים פרטיים

לכבוד ט"ו בשבט נצא לטיול בנחל קטלב, להריח את ריח האדמה ולחזות בפריחת השקדיות העוטפת את הנחל. נטייל בין מעיינות פועמים וחורש ים תיכוני מלבלב.

רמת קושי – קל – בינוני

יש להצטייד בכובע, מים ונעליים

שעת יציאה מחניון בר בהר (ליד בר גיורא) –  8:15

שעת סיום: 12:15

עלות: 30 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד

אל רכס הראש במערב בנימין – טיול איכות במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

נצא לסיור רכוב ברכס הראש – פינה ייחודית במורדות הרי בנימין סמוך ליישוב בית חורון. נבקר באתרי עתיקות שנחפרו בשנים באחרונות אך סיפורם ההיסטורי עלום. נראה מקוואות טהרה מרשימים מימי הבית השני, בתי בד ענקיים כנסיות חרבות. ונשמע את סיפור הקמת גדר ההפרדה שכלאה את האזור ושמרה עליו מפני פיתוח. נסיים בתצפית מרהיבה אל מרכז הארץ.

דרגת קושי: קל

רכבים פרטיים

נקודת מפגש: שער היישוב בית חורון.

משך הטיול: 3 שעות.

עלות: 50 ₪ לאדם

סולמות וחבלים בנחל אוג-  טיול משפחות ברכבים פרטיים

מה מסתתר מעבר להר? טיול  אל נחל אוג אשר בצפון מדבר-יהודה (בקרבת היישוב קליה). נצעד בקניון אטרקטיבי ומרהיב החבוי בין מצוקי המדבר, נשמע על אופיו המיוחד של מדבר יהודה, היווצרותו ונחליו, ונקנח בסיפורים ואגדות מהווי המדבר.

שעת יציאה מצומת הגבעה הצרפתית: 9:00

שעת סיום: 12:30

ציוד לטיול: נעלים, כובע, מים

דרגת קושי: בינוני

עלות: 30 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד (גיל 3-15)

יום שני, י"ט בשבט (20/1)

תל עירא ותל משוש- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת ד"ר דורון שר-אבי

"עלו זה בנגב" (במדבר יג:יז)- לאזור מאד מיוחד ומעט מטוייל נערוך את סיורנו על תפר הנגבים של נחלת יהודה,בין נגב קיני לנגב ירחמאל ובין נגב כלב לנגב יהודה. נלך בנופים המובהקים של הנגב המקראי ונעפיל מתל משוש אל מרומי תל עירא בעומק השטח. נצעד בין ערי הנגב המקראיות-מולדה,רמות נגב, קינה ו"עיר עמלק". נשקיף מזווית בלתי שגרתית אל מורדותיו הדרומיים של גב ההר. נבקר בחפירות עיר המנהל הממלכתית הגדולה ביותר בנגב הצפוני מתקופת סוף מלכי יהודה.

יום חמישי, כ"ב בשבט (23/1)

סיור בעיר יריחו

במהלך הסיור נבקר באתרים הבאים: ארמונות החשמונאים והורדוס וההיפודרום של יריחו (תל סאמראת), ארמון הישאם (ח'רבת אל מפג'ר), תל יריחו ומעיין אלישע.

תאריך: כב' סיוון (31/5/13)

כניסה לאתרים: אינו כלול במחיר הטיול- ארמון הישאם 10 ש"ח תל יריחו 10 ש"ח

מספר המקומות מוגבל!

יום שישי, כ"ג בשבט (24/1)

'בין ישראל לעמים': מתל צפית לתל עזקה- טיול למטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת בנימין טרופר

נצא לטיול בעקבות המאבק בין ישראל לפלשתים בתקופת ההתנחלות. את היום נפתח בתל צפית- עירו של המלך הפלשתי היחיד. משם נצעד לאורך הדרך הקדומה שעברה לאורך נחל האלה ונטפס אל תל עזקה אשר היתה בעבר עדה לקרבות גדולים בין ישראל לפלשתים.

אורך: 13 ק"מ

דרגת קושי: בינוני

שעות: 6:00-13:30

נקודת מפגש:

6:00 בתחנת הדלק של צומת האלה

דגשים: בבוקר נפתח בהקפצת רכבים

נע ונ"ד- טיול ריצה

בהדרכת אסף בן יאיר

ריצת נופים ואנשים שתצא ממבואות יריחו אל בית הכנסת העתיק בנערן, אנדרטת הנ"ד, חוות הבודדים "עינות קדם", טבילה מרעננת ונוסטלגית בעין עוג'א, ובחזרה דרך טריק אבו ג'ורג'.

אורך הריצה: 18 ק"מ

שעת מפגש בכניסה למבואות יריחו: 06:30 (למעוניינים תפילת שחרית בשעה 6:15)

שעת סיום: 10:00

אל מעבי האדמה ברכס הר גילה – טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

נצא מנחל רפאים מתחת ליישוב הר גילה במרומי רכס ראס בית ג'לה נעפיל אל עבר ח'רבת אבו-שוואן,  מצודה רומית שחלשה על העיר ביתר. נלך בין הטרסות החקלאות אל עין ג'וויזה- מעיין הנקבה הארוך בארץ ונלך בנקבה תת קרקעית באורך של למעלה מ-200 מטר.

דרגת קושי: קשה (תוואי השטח קשה להליכה).

אורך המסלול: 7 ק"מ.

שעת מפגש: 7:00 (בשער של הר גילה)

שעת סיום: 13:00 בהר גילה.

עלות: 50 ₪ לאדם

הערות: חובה להביא פנסים וציוד כניסה למים עד גובה ברכיים!

 

נחל תקוע ומערת חריטון – טיולי משפחות ברכבים פרטיים

טיול בעקבות נזירים ונביאים בנחל תקוע, נופים מדבריים מרהיבים וזחילה במערה הארוכה בארץ!!! נשמע על אופיו המיוחד של ספר מדבר יהודה, על התפתחות הנצרות ותחילתה של תנועת הנזירות בארץ, על הנביא עמוס אשר מוצאו בתקוע,  ונקנח באחד מפלאי הטבע הגדולים בארצנו- מערת חריטון!!

רמת קושי: קל-בינוני (זחילה ארוכה)

יש להצטייד בכובע, מים , נעליים ופנס.

שעת יציאה מבית ספר שדה כפר עציון: 8:30

שעת סיום בשטח: 13:30

עלות: 30 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד (גיל 3-15)

יום רביעי, כ"ח בשבט (29/1)

מצדה- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אריה רוטנברג

בדרכנו לסיור במצדה, נחצה את אדומיה שבדרום הר חברון ונמשיך דרך ערד לנקודת תצפית מיוחדת על מצדה וסביבתה. לאחר שיחת מבוא בתצפית, נרד לרגלי הסוללה ונעלה בשביל נוח אל בורות המים המרשימים שנחצבו במצוק הצפוני. נמשיך בטיפוס לא ארוך דרך הסוללה אל פסגת ההר. נקיים סיור יסודי מהקצה הדרומי של ההר ועד לקצהו הצפוני ונבקר בביצורים ובארמונות ובשרידים השונים של המבנים הנוספים שנבנו במקום בימי הבית השני ועד לתקופה הביזנטית.

נתחיל את סיפור המקום עם החשמונאים שהיו הראשונים לבצרו, וכן נספר על הורדוס ובנייתו המפוארת, ועל המורדים במרד הגדול שפיתחו את המקום לצרכיהם ובנו בית כנסת וחצבו מקוואות.

נסיים את היום בירידה בשביל הנחש לאזור המחנות הרומיים לרגלי ההר. המעוניינים יוכלו לרדת ברכבל בתשלום במקום.

ימים חמישי-שישי, כ"ט-ל' בשבט (30-31/1)

המדבר המתעורר- טיול צפרות למטיבי לכת

בהדרכת אסף מירוז וגלעד בן צבי

טיול אל צפון מערב הנגב כשהוא בשיאו – קריר, ירוק ועשיר במים. ביום הראשון נסתובב סביב שבטה – השמורה, היפה והנידחת בערים הנבטיות-ביזנטיות של הנגב – נבקר בנחל זיתן ונחל לבן עם שרידי החקלאות המרשימים, ונחפש חוברות בריקוד החיזור. למחרת נמשיך רכובים, נחפש קטות בסביבות ניצנה, נבקר בסביבות אופקים כדי לראות את העגורים והדורסים המיוחדים הנשארים פה לחרוף, ולסיום נערוך טיול רגלי באזור אורים לראות את פריחת החורף השופעת של מישורי חבל הבשור ובתרונותיו.

לינה בשטח, ליד הדיונה בצומת שבטה.

הטיול עם אוטובוס צמוד

שעת יציאה מרכבת ארלוזרוב– 8:00

תחנות בדרך: צומת מסמיה/ראם: 8:45. צומת בית קמה: 9:15.

שעת סיום ברכבת ארלוזרוב– 14:00

יום שישי, ל' בשבט (31/1)

שמורת בזק, מרותם לחמאם- טיול למטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת דביר רביב

נצא לטיול מהיישוב רתם ונבקר בתל אל חילו אשר יש המזהים בו את אבל מחולה – עירו של אלישע הנביא. נבקר בעיינות ג'מאל ונצעד במעלה נחל מלחה הזורם. נעפיל לראס אבו שושה בו מחשוף געשי קדום ונבקר בבורג' אל מליח – מצודה מימי הביניים. נרד לערוץ נחל מלחה ונצעד במורד הערוץ עד לאתר המרחצאות הנודע – חמאם אל מליח כאן נסיים את הטיול.

אורך המסלול: כ-14 ק"מ

6:45 מפגש בצומת משכיות (הפנייה מכביש אלון ליישוב משכיות) ונסיעה להחניית רכים בחמאם

7:00 יציאה למסלול מהיישוב רתם

13:00 סיום משוער בחמאם אל מליח (הקפצת נהגים בסיום)

"כי מציון תצא תורה"-טיול איכות בעקבות הנצרות

בהדרכת חנה בנדיקובסקי

הר ציון היה מרכזה של הקהילה הנוצריתבראשיתה בירושלים ואתר עליה לרגל חשוב בשל המסורות שהתבססו במקום. הסיור יעסוק במפגש בין עבר וההווה, התכנסות המסורות, והמפגש הבין דתי שהמרחב מזמן. נבקר בכנסיית הדורמציון, חדר הסעודה האחרונה בית הקברות הפרוטסטנטי והסמינר היווני.

מקום מפגש: שער ציון

שעת מפגש: 9:00

תרומה: 7 ש"ח לאדם

נרד (א)פרתה בדרך יריחו- טיול אופניים

בהדרכת גדי חיימוב

 נצא מענתות עירו של ירמיה הנביא ונרכב דרך המורדות הדרומים של ואדי קלת. נשמע על המאורעות שאירעו בנחל במלחמות העולם הראשונה והשנייה. נחצה את היישוב כפר אדומים, נעבור בעין קלט הפועם לסרוגין ונסיים במצפה יריחו.

שעת מפגש בכניסה ליישוב ענתות- 6:00

שעת סיום משוערת- 13:00

אורך המסלול – 18ק"מ

דרגת קושי (1-5)-2-3

 

אל מבצר האלה בחורבת קייאפה- טיול משפחות ברכבים פרטיים

לעת ערב נעפיל אל גבעה נישאה מעל עמק האלה. נבקר בעיר הקדומה אשר עוררה סערה בקרב הארכיאולוגים. נבקר בשרידי החומות והשערים הקדומים, נעמוד על משמעותם של המתקנים החקלאיים שהתגלו במקום, נשמע על הכתובת החשובה שהתגלתה בחפירות וכמובן נהנה מהנוף הנפלא הנשקף מהחורבה.

שעת יציאה מבית ספר שדה: 8:30

שעת יציאה מצומת האלה: 9:00

שעת סיום בשטח: 12:00

דרגת קושי: קל – בינוני

עלות: מבוגר – 30₪ ילד – 20 ₪

 בית ספר שדה כפר עציון

יום ראשון, ב' באדר א' (2/2)

הרצאה-"מסע תענוגות בארץ הקודש" – בעקבות מארק טוויין בשבילי ישראל-הרצאות ערב בבית ספר שדה כפר עציון

בהדרכת אוריאל פיינרמן

יום שישי, ז' באדר א' (7/2)

מגוון מינים במדבר יהודה- סיור צפרות ברכבים פרטיים

בהדרכת ערן בנקר

הפעם אנו במזרח. בסיור זה נכיר מקרוב, וננסה לאתר את מרבית המינים הייחודיים לאזור מדברי זה. בנוסף למינים היציבים, החורף מביא עימו מגוון מעניין של מינים החורפים בוואדיות המדבר.

נקודת מפגש: בכניסה לנחל משמר. שעת מפגש: 07:00.

חיי יומיום בעולם חרדי- סיור בעקבות הציבור החרדי

בהדרכת ישראל גרינהויז

כשרויות, כשרויות, וכשרויות… מאוכל, ביגוד, ועד אקונומיקה וקרנות פנסיה.

נפתח בביקור בבית העלמין "שומרי שבת". נפגוש יהודים משולי הדרכים, "דוד לייב" השנורר, הרבי מלובלין, ועוד.

בהמשך נבקר ברשת מזון, נבדוק מה שונה מהרשתות המוכרות, ועוד מעולם הקניות החרדי ככל שיאפשר הזמן.

נקודת מפגש: בני ברק, בכניסה לבית העלמין ויז'ניץ, סוף רחוב חזון איש. 9:00 בבוקר.

סיום: 12:30-13:00

שמורת הר כביר וסביבתו- טיול אופניים

בהדרכת דביר רביב

נצא למסלול מפסגתו המערבית של הר כביר ונרכב מזרחה לאורך הרכס בנופים מרהיבי עין. מחוות פורת יוסף (סקאלי) נרד לעמק הנעלם ונטפס בחזרה לרכס. נרכב במורד ואדי עין אל כבירה ונבקר בעין כפיר (ניתן להתרחץ). נסיים בשער היישוב אלון מורה.

אופי המסלול: מסלול קלאסי ומאתגר הכולל רכיבה לאורך דרכי עפר בנופים מרהיבי עין.

אורך המסלול: 23 קילומטרים

קושי פיזי: בינוני+

קושי טכני: קל-בינוני

שעת מפגש בצומת תפוח (בתחנה צפונה לכיוון שכם): 6:30

שעת סיום משוערת:12:30

חוזרים לבריכות שלמה – טיול איכות ברכבים פרטיים

נצא לטיול משכונת הדגן באפרת, נבקר בשרידי אמות  המים הקדומות לירושלים: אמת הביאר ואמת הערוב. נסייר בחורבת אל-ח'וח' המזוהה כעיטם מימי הבית הראשון ובית שני ובמאגר המים הענק שבחורבה.

אורך: 4 ק"מ

שעת מפגש בכניסה לגבעת הדגן: 6:30

שעת סיום: 10:30

דרגת קושי: בינוני

עלות: 50 ₪ לאדם

נסיך ירושלים – סיפורו של רצח ברנדוט- טיול משפחות ברכבים פרטיים

בשעת בין ערביים, ביום שישי 17/9/1948 נורה ברחוב שקט בירושלים הרוזן השוודי פולקה ברנדוט, מתווך האו"ם במזרח התיכון. נטייל בירושלים בעקבות פרשת ההתנקשות ברוזן השוודי פולקה פון-ברנדוט. נעקוב אחר הרוזן ביומו האחרון בירושלים, ואחר יהושע כהן, איש הלח"י ומייסדבית ספר שדה כפר עציון.

שעת מפגש בתיאטרון ירושלים (ליד הקופות): 17:00

שעת סיום: 20:30

עלות: מבוגר/ ילד  – 30 ₪

יום שני, י'-י"ב באדר א' (10-12/2)

ימי שני- רביעי, סיור שלושה ימים לאילת- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת גלעד בן צבי

יום שני, י' באדר א' (10/02)-נסיעה דרומה עם אפשרות עצירה קצרה בעפיפון של סמר. בהגיענו לאזור אילת, נצא למסלול של כארבע שעות שבמהלכו נגיע לתצפית המרהיבה על אילת ואזור ים סוף מפסגת הר צפחות.

יום שלישי, י"א באדר א' (11/02)- ביקור באתר הארכיאולוגי המעניין בעמק הסיגים ואז יציאה למסלול יפה במיוחד של כחמש שעות בנחל שחורת הצפוני ונחל אמיר.

יום רביעי, י"ב באדר א' (12/02)- ביקור במצפה התת-ימי בבוקר ואז יציאה לאחד המסלולים היפים ביותר באזור אילת בעמק הנעלם ונחל צפונות.

יום שני, י"ז באדר א' (17/2)

פריחה בצפון, מערב הנגב- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת עדנה אשד

בתקופה של פריחה עונתית מוגברת ומרהיבה בצפון –מערב הנגב, נצא במסלול בדגש בוטני בו נעמוד על תופעות טבע ייחודיות. נוסף לכך, נתרשם ממקורות המים הוותיקים והחדשים שבזכותם הוקמו יישובים בנגב בעבר ושהיום מאפשרים את קיומם של יישובים רבים באזור צחיח זה.

יום רביעי, י"ט באדר א' (19/2)

מימי הורדוס ועד למרד הגדול (חלק א')- יום עיון בבית ספר שדה כפר עציון

08:30 עד 09:45 מפעלי הבנייה של הורדוס: קיסריה והר הבית-ד"ר. עוזי ליבנר

10:00 עד 11:30 המיוחד בתפילין שהתגלו בקומרן-ד"ר. דוד נחמן

11:40 עד 13:00 הסנהדרין ומשפט ישו- הרב ד"ר. יצחק ברנד

13:20 עד 14:40 היסטוריה: כיבוש פומפיוס וימי השלטון הרומי העקיף-אריה רוטנברג

יום שישי, כ"א באדר א' (21/2)

נזירים ונזירות בשפלת יהודה- טיול איכות בעקבות הנצרות

בהדרכת חנה בנדיקובסקי

מנזרים לאורך הדרך מיפו לירושלים, שרתו את הצליינים ותיעדו אירועים דתיים. נבקר במנזרי אבו גוש, במנזר הטרפסיטי בלטרון ובמנזרי בית ג'מל.

מפגש: אבו ג'וש ליד הכנסייה הצלבנית במרכז הכפר

שעת מפגש: 8:30

נסיעה ברכבים פרטיים.

פריחה וטבע בעמקי התלם- טיול אופניים

בהדרכת גדי חיימוב

נצא מהיישוב תלם דרך חורבת א-טייבה המזוהה כיישוב קדום מימי בית שני ובעין פרעה ממנו יצאה אמת המים קדומה לבית גוברין. נעפיל לחרבת פרעה בינות שרידי עצי חורש ביער אם סובא – נהנה מנופם של האורנים, הקטלבים, החרובים והאלונים. נבקר בחרבת נאבי סאלח ונסיים באדורה.

שעת מפגש בכניסה ליישוב תלם- 6:00

שעת סיום משוערת – 12:00

אורך המסלול – 17ק"מ

דרגת קושי (1-5)- 3-4

פריחות בשרון- טיול איכות ברכבים פרטיים

בהדרכת ד"ר עוז גולן

נסייר באתרי הפריחה השופעים של השרון המתאפיין בצומח אנדמי ייחודי של חולות, חמרא וכורכר. נבקר בשמורות הטבע בחרוצים, קדימה ופולג וכן באתרי האיריסים והסחלבים באזור נתניה. (המסלול המדויק ייקבע לקראת הסיור)

שעת מפגש: 8:00

שעת סיור משוערת: 14:00

מקום מפגש: קיבוץ שפיים

בעקבות נשים בהרי יהודה- טיול ברכבים פרטיים בהדרכת מדריך בכיר

נפתח בביקור בקבר רחל בעקבות דמותה של רחל אמנו, נמשיך לחברון ונבקר במערת המכפלה, בבית הדסה ובבית הקברות היהודי. נשמע על חידוש היישוב היהודי שהתחיל במאבקן של נשים, על פתיחת בית הקברות שהנהיגה שרה נחשון ועל "הסבתא"- הרבנית מנוחה רחל. נצפין לגוש עציון ונבחן את מקומן ופועלן של הנשים בקיבוצים הדתיים. נספר על חלוצות ולוחמות בתקופת מלחמת העצמאות, ונסיים בביקור במדרשת הנשים במגדל עוז בשיחה על הרנסנס של לימוד התורה לנשים בשנים האחרונות.
רמת קושי – קל.

ציוד לטיול: בכובע, מים ונעליים.

שעת יציאה מת"א תחנת רכבת צפון (חניון חנה וסע) – 7:00

שעת יציאה מירושלים (צומת המנהרות) – 8:30

שעת סיום- 14:00

עלות – 50 ₪ לאדם

בעקבות בריחת אנשי לח"י ממגרש הרוסים – טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

בהדרכת בנימין טרופר

לציון 66 שנה לבריחת אסירי לח"י מהכלא המרכזי בירושלים נצא לסיור בעקבות פעולות המחתרת בירושלים.

נפתח את הסיור בשכונת רחביה ונבין את הרקע לפילוג של האצ"ל מההגנה ואת הפילוג השני מתוך האצ"ל שיצר את הלח"י. נמשיך למרכז העיר של ירושלים ונעסוק בתעמולה באמצעות כרוזים שהודבקו 'במשולש'. משם נמשיך לבית הסוהר המרכזי של ירושלים ונשמע על חיי האסירים בכלא ועל שלל בריחות של אסירי הלח"י מהמקום ובעיקר על 'מנהרת פועלי הביוב'. נסיים את הסיור במלחמת העצמאות ובניסיונות הלח"י לשחרר את העיר העתיקה.

מיועד לאוהבי לכת מטיבי קשב.

נקודת מפגש: 8:30 בכניסה לגימנסיה רחביה ברחוב קק"ל בירושלים.

נקודת סיום: 12:30 כיכר צה"ל

עלות (לא כולל כניסה לאתרים) – 50 ₪ לאדם

אתרים בתשלום: מוזיאון אסירי המחתרות 15 ש"ח

יום ראשון, כ"ג באדר א' (23/2)

הרצאה-"אם תרצו אין זו אגדה" – מסעו של הרצל באלטנוילנד -הרצאות ערב בבית ספר שדה כפר עציון

בהדרכת אוריאל פיינרמן

יום רביעי, כ"ו באדר א' (26/2)

קומרן וכת מדבר יהודה- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אריה רוטנברג

נפתח את היום בתצפית נפלאה מכפר אדומים על נחל פרת (ודי קלט) . נראה גם את האזור המדברי מלא ההוד אליו פנו חברי כת מדבר יהודה בעת יציאתם מירושלים. נרד לביקור בעין מבוע ונראה שם שרידים מאמת המים הקדומה. נתקדם מזרחה למצפה יריחו לראות מרחוק את יריחו ולשמוע על הממצאים החשובים שהתגלו בארמונות החשמונאיים וההרודיאניים. ביקור יסודי נקיים באתר בקומרן בו נראה את אמת המים ,המקוואות ושרידים נוספים שמשמעותם שרויה במחלוקת בין החוקרים. נסיים במבט על המערות הסמוכות המפורסמות, בהן התגלו המגילות הגנוזות.

ימים רביעי וחמישי- כ"ו-כ"ז באדר א' (26-27/2)

ממצד תמר לעין ירקעם- טיול במסגרת שביל ישראל

יום שישי, כ"ח אדר א' (28/2)

הר, מנזר ומדבר- טיול ריצה

בהדרכת אסף בן יאיר

ריצה מאתגרת במרחבי צפון מדבר יהודה, שתצא מקידר הישנה, תעפיל אל התצפית המרהיבה במונטאר, תמשיך למחזה המרהיב על מנזר המרסבא, תרד אל נחל הקדרון ובחזרה.

אורך הריצה: 21 ק"מ

שעת מפגש בכניסה ליישוב קידר: 6:30 (למעוניינים תפילת שחרית בשעה 6:15)

שעת סיום: 10:00

 

ארץ זית שמן בארץ בית חורון… – טיול משפחות בהדרכת מדריך בכיר

נצא לטיול רגלי יפיפה באזור הלכוד בין גדרות ההפרדה וטומן בתוכו חורבות עתיקות, בתי בד מרשימים שכל חלקיהם נמצאים בשטח, מקוואות טהרה, שומרות קדומות, מצודת דרכים רומית, כנסיות ומעיין קטן.

דרגת קושי: בינוני-קשה.

אורך הטיול: 5 ק"מ

משך הטיול: 4 שעות

נקודת מפגש: שער היישוב בית חורון (יש הקפצת רכבים בתחילת הטיול).

עלות: מבוגר – 30 ₪ ילד – 20 ₪

 

נחל רביד ומעיינותיו –  טיול משפחות ברכבים פרטיים

נצא מפסגת גוש עציון בנבי דניאל ונרד באחד הנחלים התלולים בהרי יהודה. נתרשם מהנוף המרהיב אשר נשקף מנחל רביד ומהמעיינות הנסתרים המצויים במקום.

שעת יציאה מהכניסה לנווה דניאל: 8:30

שעת סיום: 13:30

ציוד לטיול: נעלי הליכה, כובע, מים

דרגת קושי: בינוני

יום שני, א' באדר ב' (3/3)

גוש עציון וחברון- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אריה רוטנברג

נפתח בתצפית החדשה שנפתחה השנה בגבעה הצהובה בלב גוש עציון. ביום עם ראות טובה, רואים ממנה חלקים גדולים מארץ יהודה. מהתצפית נצא לסיור במסלול חדש על שביל שנפרץ באחרונה לאורך נחל לבנה (ואדי אבהרה) עד לעין לבנה. תוך כדי התפעלות מהנוף הנפלא , נשמע בדרך על ההיסטוריה הרחוקה והקרובה של האזור ונעיין במקורות הקשורים אליה. נעבור אחר הצהרים לביקור בעיר חברון, ונתעדכן בחידושים המתחדשים במחקר ובשטח. דגש יושם על הסיפור המרתק של השיבה לעיר האבות לאחר מאורעות תרפ"ט, וחידוש היישוב היהודי באזור בית הדסה בעשור השני של תקופת המנדט.

יום חמישי, ד' באדר ב' (6/3)

בעקבות עזרא ונחמיה-"באחת ידו עשה במלאכה ואחת מחזקת השלח"- סיור איכות עם אוטובוס צמוד בשיתוף עם ארץ נהדרת

בהדרכת אריה רוטנברג

נפתח את היום בביקור מרגש בהר הבית. נסייר במקומות המותרים על פי ההלכה וננסה לחוות את שמחתם הגדולה של השבים לציון בעת חידושם את עבודת ה' במקום, ובעת חנוכת בית המקדש השני כפי שמסופר בספרי עזרא-נחמיה. מהר הבית נרד לחניון גבעתי להתרשם מהחפירות הארכיאולוגיות המתנהלות בגיא באזור בו משערים חוקרים רבים שעמד שער הגיא מחומת נחמיה. נתקדם לעיר דוד לעקוב שם אחר שרידים נוספים של חומת נחמיה. בעיר דוד גם נלמד על מעמד קריאת התורה שהתקיים שם בפני עם רב על ידי עזרא הסופר. מעמד זה השפיע רבות על העם, וסלל את הדרך לחידוש הברית ולכריתת האמנה. נמשיך ל"מצפה האלף" בנווה דניאל לצפות על גבולו המערבי של פחוות יהודה ומשם לאתרים נוספים בגוש עציון הקשורים לשיבת ציון בימים ההם ובזמן הזה.

יום שישי, ה' באדר ב' (7/3)

בובין, קטלבים ודלבים – טיול בשמורת נחל דלבים- טיול למיטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת דביר רביב

נצא מהיישוב דולב אל ואדי אל מג'ור. נרחץ בעין בובין ונבקר בשמורת הקטלבים (שייח אבו אל עויון). ניכנס לשמורת נחל דלבים ונצעד במורד הנחל הזורם(!), לאורכו כמה מפלונים, שמורת דולבים, טחנת קמח עתיקה ונסיים בכרמי דולב.

אורך המסלול: כ-13 ק"מ

7:00 מפגש בצומת שילת

13:30 סיום משוער בכרמי דולב (הקפצת נהגים בסיום)

שידוכים, נישואין, ואדמור"י גור- סיור בעקבות הציבור החרדי

בהדרכת ישראל גרינהויז

סיור בעולמם של שלשה אחים מופלאים, אך שונים. על תקנות רוחניות, ותקנות גשמיות. אדמו"ר שנקבר בחצר ביתו, ואדמו"ר שהיה זועק באישון ליל בכיסופין.

הסיור שזור בסיפור עולם השידוכים והנישואין, הסיפור שלא הכרתם.

נקודת מפגש: ירושלים, רחוב תורה מציון פינת שרי ישראל, ע"י אולפני הטלויזיה. 9:00 בבוקר.

סיום: 12:30-13:00

שמורת יער ריחן וסביבתו- טיול אופניים

בהדרכת דביר רביב

מהלך המסלול: נצא מרחבת בית הספר 'טללי אורות' למסלול מעגלי. נחצה את יער שקד, נרכב ביער ריחן ונעפיל לתצפית מגג בית היערן. נבקר ח'רבת אום ריחן – שרידי עיירה מתקופת המשנה והתלמוד. נרכב מעל ערוץ נחל שריה בסמוך למי עמי. נקיף את יער ריחן ונסיים בטללי אורות.

אופי המסלול: מסלול קלאסי הכולל רכיבה לאורך דרכי עפר בנופי החורש של צפון השומרון.

אורך המסלול: 25 קילומטרים

קושי פיזי: בינוני

קושי טכני: קל-בינוני

שעת מפגש בנחל עירון (וואדי ערה) בפנייה לקציר (על כביש 6513 ; בתחנה לכיוון קציר): 7:00

שעת סיום משוערת:12:00

נחל תקוע ומערת חריטון- טיול צפרות למיטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת אסף מירוז

ספר המדבר שבמפנה המזרחי של הרי יהודה הוא חגורת מפגש בין העולם המדברי של הנגב והערבה לבין העולם הממוזג של מערב ישראל וצפונה. בחגורה זו מתמזגים הצמחים ובעלי החיים בני ה"עדות" השונות, שבדרך כלל מאות קילומטרים מפרידים ביניהם. קורא לצד חוגלה, פשוש לצד מדברון, עפרוני מצויץ ועפרוני מדבר, כולם מקננים באותו ערוץ נחל וכל אחד תופס לעצמו את הגומחה הייחודית שלו.

בסיור זה נרד מהישוב תקוע לערוץ הנחל, המרוצף בשרידי מנזרים ומערות, נחפש את העופות הדורסים המקננים במצוקים ונאזין לשירת ציפורי השיר הייחודיות לאזור. עם מעט מזל אולי נזכה לראות גם את מקבצי האירוס השחום הפורחים לאורך מצוקי הנחל.

הטיול במכוניות פרטיות.

פגישה בפניה מדרך חברון להר חומה -6:45,

סיום בשעה 13:15.

אל נחל המעיינות ומרחב ביתר –  – טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

בהדרכת עמיחי נועם

מוקד הטיול לבוסתנים ולמעיינות בסמוך לאתר שכונה "מאצ'ו פיצ'ו העברית" ומכונה בערבית ח'רבת אל יהודי – הלא הוא תל ביתר המפורסם. נהנה מן הנוף המרהיב שמתחת לשלוחת קובי. נזכיר את חית פלישתים שחנתה באזור זה נצפה על פסי הרכבת העולה לירושלים כבר מימי התורכים. נחזה בעוצמת תל-ביתר ששלט על הדרך הראשית לאיליה קפיטולינה. נרחיב בספור העיר ביתר – בירת מרד בר-כוכבא ונקנח בסדרת מעיינות באזור הכפר בתיר הנחשב לאזור הכמעט אחרון בהרי יהודה המשמר את הנוף המסורתי של חקלאות המדרגות.

שעת מפגש בכניסה המזרחית לצור הדסה: 10:00

שעת סיום: 13:00

עלות – 50 ₪ לאדם

יום רביעי, י' באדר ב'(12/3)

הורדוס ביהודה- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אריה רוטנברג

מגבעת הארבעה שמאחורי מנזר מר אליאס, נערוך תצפית לכיוון הרודיון ולכיוון ירושלים ונשמע את הרקע לבריחתו של הורדוס מהעיר. נקיים סיור יסודי בהרודיון בו נבקר בשרידים מימי הורדוס בהרודיון התחתית כגון הברכה, בית המרחץ והמבנה המונומנטלי, ובהרודיון העילית בשרידים כגון הטרקלין, בית המרחץ הפרטי והחצר עם האכסדראות. וכן נראה את השינויים שערכו המורדים במקום דוגמת בית הכנסת והמקוואות. ניכנס דרך בטן ההר לבורות המים המרשימים וכן נבקר בשרידי הקבר של המלך. מהרודיון ניסע לחברון ונעמוד על תפארתו של בניין מערת המכפלה העומד בשלמותו מאז תקופת בית שני והמיוחס להורדוס. נסיים בנושא אמות המים לירושלים עם ביקור בעין האמה (הביאר) ושרידים נוספים של האמה המיוחסת גם היא בחלקה להורדוס.

יום שישי, י"ב באדר ב' (14/3)

הר סוסיתא- סיור צפרות ברכבים פרטיים

בהדרכת ערן בנקר

הפעם נבקר באחד האתרים היותר מרשימים, אך פחות מוכרים בעולם הצפרות. מדובר בשילוב של בתה פראית עם צוקים סלעיים, אשר מביא לבית גידול אטרקטיבי מאוד לכמה עופות מעניינים, כמו: פיפיון הרים, צוקית בודדת, גיבתון אדום מקור, סיס גליל ועוד. בנוסף לכך, הגבעות הן נקודת תצפית מצוינת לנדידה אקטיבית של דורסים ומגוון רחב מאוד של ציפורי שיר החולפות באזור .

נקודת מפגש: בכניסה לכפר הנופש עין גב. שעת מפגש: 06:30.

מנווה צוף (חלמיש) לנחליאל- טיול למטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת דביר רביב

נפתח את הטיול בבוסתן ארז – פינת חמד הסמוכה ליישוב נווה צוף. נרד לערוץ ואדי טליב ונבקר בעין טליב. נבקר בח'רבת כפר פידיא – שרידי יישוב יהודי מימי בית שני. נרד לערוץ העמוק של ואדי א-נקע (הנקיק הירוק) ונסיים ביישוב נחליאל.

אורך המסלול: כ-12 ק"מ

7:00 מפגש בצומת שילת

13:30 סיום משוער בכרמי דולב (הקפצת נהגים בסיום)

במהירות הבזק- טיול ריצה

בהדרכת אסף בן יאיר

ריצה בצפון הבקעה, שתצא ממחסום תיאסיר, תמשיך לעבר א-נבי חזקין, לבקעת בזק, דרך ואדי א-חשנה וברדלה ותסיים במחסום הבקעה

אורך הריצה: 21 ק"מ

שעת מפגש בכניסה למשכיות 6:30 (תפילת שחרית למעוניינים בשעה 6:15)

שעת סיום: 10:00

יום שני, ט"ו באדר ב' (17/3)

תהומות, בריכות ודורסים- טיול צפרות למיטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת אסף מירוז וגלעד בן צבי

טיול שמראה לנו את מגוון נופיו של מדבר יהודה: מבורות מים, חמוקי קירטון ותצפיות רחבות אופק ברמת המדבר אל בריכות, מצוקים ומפלים עצומים בקניון נחל צאלים. נחפש דורסים נדירים המקננים במצוקים, עופות אוכלי נבלות בתחנת האכלה המצויה באזור, עופות מדבריים אופייניים ומזדמנים נודדים.

הטיול במכוניות פרטיות

פגישה בכניסה הראשית לערד בשעה 7:30 בבוקר.

סיור בעיר בית לחם

סיור אל אתרים נשכחים ואהובים בעיר בית לחם. במהלך הסיור נבקר באתרים הבאים: בריכות שלמה, כנסיית המולד (כיכר האבוס, כנסיית החלב), בארות דוד
מספר המקומות מוגבל!

ימים רביעי וחמישי, י"ז-י"ח באדר ב' (19-20/3)

סיור יומיים לצפון ("קמפוס") -סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת ערן מאיר

יום ראשון-יודפת ואתרים נוספים בגליל התחתון מתקופת בית שני.

יום שני-גמלא ואתרים נוספים בגולן מתקופת בית שני.

לינה באכסניה באלוני הבשן.

 

מעין ירקעם למעלה צין- טיול במסגרת שביל ישראל

 

יום שישי, י"ט אדר ב' (21/3)

פריחות בבקעת הירדן ובמדבר שומרון- טיול איכות ברכבים פרטיים

בהדרכת ד"ר עוז גולן

נסייר בשיא האביב של מרכז הבקעה בדגש סְפַר מדבר וצומח מדברי. נבצע חתך בוטני מגב ההר (אזור מגדלים) לעבר פצאל דרך אזור מעלה אפרים. נבקר באתרים שונים לאורך דרך אלון הצפונית עד לבקעות.

שעת מפגש: 8:00

שעת סיור משוערת: 14:00

מקום מפגש: מעלה אפריים

חוזרים לבריכות שלמה – טיול איכות ברכבים פרטיים

נצא לטיול משכונת הדגן באפרת, נבקר בשרידי אמות  המים הקדומות לירושלים: אמת הביאר ואמת הערוב. נסייר בחורבת אל-ח'וח' המזוהה כעיטם מימי הבית הראשון ובית שני ובמאגר המים הענק שבחורבה.

אורך: 4 ק"מ

שעת מפגש בכניסה לגבעת הדגן: 6:30

שעת סיום: 10:30

דרגת קושי: בינוני

עלות: 50 ₪ לאדם

יום ראשון, כ"א באדר ב' (23/3)

הרצאה-"אלה מסעי" – מסע רבני היישוב אל מושבות הגליל -הרצאות ערב בבית ספר שדה כפר עציון

בהדרכת אוריאל פיינרמן

 

יום שני, כ"ב באדר ב' (24/3)

בעקבות בנימין מטודלה- סיור איכות עם אוטובוס

בהדרכת אוריאל פיינרמן

"כי נוסע גדול היה בנימין מטודלה"-נצא לסיור בעקבות מסעו של בנימין מטודלה אשר הלך בארץ לאורכה ולרוחבה במאה ה-12.תיאוריו מאפשרים לאמוד את מצבו של היישוב היהודי בתקופה הצלבנית. כן נבקש לבחון את מהימנות דיווחיו, בין הבדיות לריאליה. המסלול-רמלה, לטרון, נבי סמואל, קבר דוד בהר ציו

יום רביעי, כ"ד באדר ב' (26/3)

מימי הורדוס ועד למרד הגדול (חלק ב')- יום עיון בבית ספר שדה כפר עציון

08:30 עד 09:45 המרד הגדול בגליל- ד"ר. עוזי ליבנר

10:00 עד 11:30 היסטוריה: מימי הנציבים ועד המרד הגדול-אריה רוטנברג

11:40 עד 13:00 ארכיאולוגיה: ירושלים בתפארתה ערב המרד הגדול- ד"ר. גבי ברקאי

13:20 עד 14:40 יוסף בן מתתיהו ומקורות ההלכה-ד"ר. דוד נחמן

יום חמישי, כ"ה באדר ב' (27/3)

אגדות בנחלאות – סיור ערב בירושלים בשיתוף ארץ נהדרת

סיור באווירה ירושלמית קסומה בסמטאות החבויות בלב העיר משכונת אבן ישראל ועד לזכרון טוביה. נשמע על הווי השכונה ואנשיה המיוחדים.

שעת מפגש בבניין כלל, בכניסה הפונה לרחוב יפו: 20:00

שעת סיום: 22:00

עלות: מבוגר/ ילד- 30 ₪

 

יום שישי, כ"ו באדר ב' (28/3)

מכרמי צור לעדולם- טיול למטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת בנימין טרופר

נצא מהיישוב כרמי צור ונרד במורדות קמר הר-חברון לשפלת יהודה. בדרכנו נעבור סמוך לכפר ג'לא המשמר מסורת על קדושים מקומיים. ונמשיך דרך נוף המצלעות המרשים של הר חברון כשמולנו שפלת יהודה ונרד עד לעמקי התלם החוצצים בין ההר לשפלה. נחצה את העמקים ונסיים למרגלות תל עדולם.

אורך: 14 ק"מ

דרגת קושי: בינוני

שעות: 5:30-14:00

נקודת מפגש: 5:30 בשער היישוב אדרת

דגשים: בבוקר הטיול הקפצה של אוטובוס מנקודת סיום המסלול לתחילתו.

בעקבות סנבלט החרני לפחוות שומרון- "וישמע סנבלט החרני…וירע…רעה"- סיור איכות עם אוטובוס צמוד בשיתוף עם ארץ נהדרת

בהדרכת דביר רביב

נפתח בתצפית מהיישוב פסגות אל עבר תל א-נצבה, המזוהה עם המצפה המקראית, כאן נעסוק בגבולה צפוני של פחוות יהודה. נמשיך לביקור בח'רבת ניסיה ("העי") בה נפגוש שרידי יישוב קדום שהתקיים בין השאר בתקופה הפרסית. נבקר במצפור קידה – תצפית פנורמית מרהיבה על מדבר שומרון ובקעת הירדן, בה נדון בממצאי ואדי דליה ותרומתם להכרת השומרון ו"מנהיגיו" בתקופה הפרסית. נבקר באתר הארכאולוגי בראש הר גריזים בו נדון בשאלת יחסם של השומרונים להר גריזים בתקופה הפרסית.

חג הגז אצל נבל בכרמל- טיול אופניים

בהדרכת גדי חיימוב

לקראת הקיץ הממשמש ובא גוזזים הרועים את הצמר. חג הוא להם. נצא למדבר כרמל אזור המרעה מימי דוד ועד היום . נצא מהיישוב מעון, נעבור בחוות מעון ובחרבת אום טוני נמשיך אל בית הכנסת העתיק במעון שנחפר ע"י דוד עמית וצבי אילן זיכרונם לברכה ונסייה בעיר העברית הקדומה סוסיא .

שעת מפגש בכניסה ליישוב מעון- 6:00

שעת סיום משוערת- 13:00

אורך המסלול – 18ק"מ

דרגת קושי (1-5)- 3

אחד מן הגחל- סיפורם של אנשי הגח"ל במלחמת השחרור טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

בהדרכת עמיחי נועם

נצא לטייל בתל לטרון בעקבות המאבק על הדרך לירושלים במלחמת השחרור. נספר את סיפורו של מבצע בן נון א' ואת סיפורם של אנשי הגח"ל שהגיעו מן האוניה ומאירופה הישר אל המלחמה. במהלך הסיור נהנה מן הנוף הנפרש לרגלינו הן למזרח והן למערב- אל עבר מישור החוף.

שעת מפגש בחניה הסמוכה לתחנת הדלק בלטרון: 10:00

שעת סיום: 13:00

עלות – 50 ₪ לאדם

חורש וטבע בנחל דולב-  טיול משפחות ברכבים פרטיים

נבקר במעיין קטן הנובע אל מערה טבעית. משם, נמשיך בתוך ערוצו היפיפה של נחל דולב היורד מהרי ירושלים לכיוון השפלה, בהמשך המסלול נבקר  בחורבות הכפר הערבי דיר-אבאן אשר ננטש במלחמת העצמאות.

שעת יציאה מבית ספר שדה כפר עציון: 15:00

שעת יציאה משער הכניסה  נס הרים: 15:30

שעת סיום: 19:30

ציוד לטיול: נעלי הליכה, כובע, מים, פנס

דרגת קושי: בינוני

עלות: 30 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד (גיל 3-15)

יום שישי, ד' ניסן (4/4)

הצומח המיוחד של אזור תקוע- טיול איכות ברכבים פרטיים

בהדרכת ד"ר עוז גולן

בשנים האחרונות נתגלו מספר מיני צמחים נדירים ומיוחדים באזור תקוע. נסייר סביב מעלה רחבעם הנושק למדבר, נמשיך לאזור הגבוה של תקוע ונסייר בשדות ובערוצים באזור זה.

שעת מפגש: 8:00

שעת סיור משוערת: 14:00

מקום מפגש: נוקדים

 

פריחה ומעיינות בהרי ירושלים- טיול ריצה

בהדרכת אסף בן יאיר

עם תום גשמי החורף נצא לריצת מעיינות וחורבות בהרי יהודה ותעבור בח' בית עיטאב, עין מטע, הר סנסן, מעיינות ואדי פוכין ונסיים ביישוב גבעות

אורך הריצה: 21 ק"מ

נקודת מפגש בכניסה למושב נס הרים: 6:15 (תפילת שחרית למעוניינים בשעה 6:00) שעת סיום: 10:15

אל ציפורי הבתות בנחל שילה- טיול צפרות למיטיבי לכת במכוניות פרטיות

בהדרכת אסף מירוז

בקרבה מפתיעה למטרופולין של גוש משתפלות גבעות מוריקות של מערב השומרון המביאות עולם חי וצומח עשיר ומגוון. נצא בסיור רגלי מפאתי העיר אלעד, נרד לנחל שילה לאורך מצוקי מחצבות הענק הפועלות באזור, ונעלה למורדות הצפוניים של הנחל, לחורבות שלוחת תוכיים. בסיור זה נתבשם מריחות הפריחה ומשירת ציפורי השיר שהתחילו את עונת החיזור והקינון, לצד ציפורים רבות העושות דרכן צפונה בשיא נדידת האביב. אם מזג האוויר יאיר פניו, נחזה גם בנדידת חסידות ועופות דורסים, שזהו הגבול המערבי של ציר הנדידה שלהם דרכנו באביב.

הטיול רכבים פרטיים.

פגישה בכניסה לאלעד ב-6:30,

סיום שם בשעה 13:30

בעקבות המבצע הנשכח- אל ההר- טיול במכוניות פרטיות בהדרכת מדריך בכיר

בהדרכת נדב פרנקל

נצא משפלת יהודה בעקבות כוחות חטיבת הראל שהחלו בכיבוש הפרוזדור הדרומי של ירושלים. נעלה להר יעלה- שם נצפה בשטח שנכבש במבצע. נמשיך לכיוון צומת אל ח'אדר, שם ננסה להבין מדוע עצרו הכוחות, ולא כבשו את מרחב בית לחם.

שעת מפגש בצומת שמשון (על כביש 38 לכיוון בית שמש): 9:00

שעת סיום: 13:00

עלות – 50 ₪ לאדם

מעיינות ובוסתנים בוואדי פוכין – טיולי משפחות ברכבים פרטיים

סיור אל אחת מפינות החמד של אזור הר חברון –  ואדי פוקין המצטיין בערכי מורשת אדם, טבע, חקלאות ונוף מהמרשמים בארץ ישראל.  בוואדי נפגוש כאחד עשר מעיינות פועמים, עשרות בריכות איגום וחקלאות שלחין המפותחת בארץ.

רמת קושי: קל – בינוני , אורך המסלול: 3 ק"מ

שעת יציאה צור הדסה (השער המזרחי): 9:00

שעת סיום בשטח: 12:00

ציוד לטיול: נעלים, כובע, מים

עלות- מבוגר – 30 ₪, ילד – 20 ₪

יום ראשון, ו' בניסן (6/4)

הרצאה-" המלך מתיא בארץ ישראל" – מסעותיו של יאנוש קורצ'אק בישראל -הרצאות ערב בבית ספר שדה כפר עציון

בהדרכת אוריאל פיינרמן

יום שישי, י"א בניסן (11/4)

ערב פסח- סיור בעקבות הציבור החרדי

בהדרכת ישראל גרינהויז

נפגוש את הרחוב בקדחת ההכנות לפסח. הגעלת כלים, ותעשיית "חומרות". נשמע ונחווה את ההכנות לפסח, נכיר את המנהגים, ונגלה ש"קטניות" זו כבר הבעיה הקטנה…

נקודת מפגש: ירושלים, צומת סנהדריה (בר אילן פינת שמואל הנביא). 9:00 בבוקר.

סיום: 12:30-13:00

הסינגל החדש בשמורת נחל קנה- טיול אופניים

בהדרכת דביר רביב

מהלך המסלול: נצא מהמתנ"ס בקרני שומרון למסלול מעגלי. נרכב לאורך שביל הביטחון של גינות שומרון ונרד בסינגל לח'רבת כפר קרע. נרכב במעלה ערוצו המקסים של נחל קנה תוך שאנו חולפים על פני בריכת הצבים ומעיינות הנחל. נעלה בסינגל לאלוני שילה ונווה מנחם. נעבור במצפור גלעד ונסיים במתנ"ס.

אופי המסלול: מסלול קלאסי הכולל קטעי סינגל רבים בנופיה המרהיבים של שמורת נחל קנה.

אורך המסלול: 19 קילומטרים

קושי פיזי: בינוני

קושי טכני: בינוני

שעת מפגש בשער היישוב קרני שומרון: 7:00

שעת סיום משוערת:12:00

לפרטים – לחץ כאן

 

בית ספר שדה כפר עציון (ע"ר) – 02-9935133 או http://www.k-etzion.co.il/

השאר תגובה

דילוג לתוכן