פחות אבל עוד כואב – 12

DSC_4588

פחות אבל עוד כואב

אני מקבל הרבה תגובות, גם באופן אישי וגם במייל, לכתבות בעיתון.
אני באמת קורא את כולם.
יש נושא שחוזר על עצמו לפחות במחצית מהתגובות, והחלטתי לעשות פסק זמן בביוגרפית הרכיבה האינסופית שלי, ולהתייחס לנושא.
המדובר בנושא כאוב עד מאד, והוא : כאבים באזור הישיבה בזמן הרכיבה (להלן – כאבי אוכף).
אם נתמצת את רוב השאלות שקיבלתי, אז הם בערך "איך אתה יושב על כסא האופניים שעות רבות כל כך, כאשר אצלי כבר אחרי 5 דקות, כואב הישבן ברמות שמאלצות אותי להפסיק את הרכיבה".

מכיוון שגם אני סבלתי, ועדיין סובל מכאבים אלו, עשיתי על הנושא מחקר מקיף, קראתי חומר רב, ואף שאלתי כמה עשרות רוכבים חדשים וותיקים, ואני יותר משמח לשתף אתכם בתוצאותיו.

אתחיל בזה שאינני רופא, למרות שאמא שלי היתה מאד רוצה שאהיה. וההמלצות שלהלן הינן מנסיון בלבד, ולא באות להחליף כל חוות דעת רפואית מקצועית.

אז ככה:
קודם כל כסא האופניים מכונה אוכף. למה ? לא ברור לי. ככה.
העולם מתחלק לשניים: אלו שסובלים מכאבי אוכף בזמן רכיבה, ואלו שלא סובלים.
אלו שלא סובלים, גם אם ישבו על אוכף ברוחב 2 ס"מ, העשוי מחוט דנטלי, לא יכאב להם.
אז נעזוב אותם- חבל על הקנאה, ויש קנאה !

נתמקד באלו שסובלים.
כאבי אוכף נובעים מהלחץ של העצמות הרלוונטיות באוכף, וכן מהלחץ באזור הישיבה. הכאב מתגבר כאשר האזור מגיע לשלב של "הרדמות" אחרי לחץ לאורך זמן. הבעיה בעיקר ברכיבת כביש ארוכה בה יושבים באותה תנוחה מספר שעות. ברכיבת שטח, לרוב רוכבים מחוץ לאוכף זמן לא מבוטל מהרכיבה, מה שמקל מאד על הבעיה.
בתור סובל סדרתי מכאבי אוכף , בדקתי לפחות 10 אוכפים שונים. צרים, רחבים, מחורצים באמצע, לא מחורצים באמצע, מעור, מפלסטיק, מקרבון, ו…יוק ! לא מצליח להפטר מהכאב הזה.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות ? איך רוכבים בכל זאת ?

אני רוצה למקד 5 נקודות חשובות, שכולם יחד וכל אחד לחוד, מקלים על הבעיה, ועשויים לפתור אותה אפילו לגמרי:
א. קודם כל תנוחה נכונה על האוכף. האוכף צריך להיות בגובה שחלק ממשקל הגוף יהיה גם על היידים, ולא רק על אזור הישיבה, כלומר, שככל שהרכיבה עם אוכף נמוך יותר, כך יש יותר לחץ על האזור. מומלץ לרכוב עם אוכף גבוה יחסית (נושא כיונון גובה האוכף לא פשוט כמו שחושבים, ואולי נקדיש לו כמה מילים בעתיד).
ב. לרכוב עם מכנסי רכיבה איכותיים. במכנסי רכיבה תפור ריפוד באזור המגע עם האוכף. ריפוד איכותי מאד מקל על הכאב, ודוחה את הזמן בו מתחיל הכאב להציק.
ג. לכל אחד מאיתנו רוחב אגן שונה, שמתאים לרוחב אוכף שונה, הדבר נכון בעיקר בהבדל בין נשים לגברים. יש אוכפים מיוחדים לנשים- והם רחבים יותר, בחנויות אופניים מקצועיות ניתן למדוד את רוחב האגן, ולהתאים אוכף. אוכף איכותי יתמוך טוב יותר באגן מאוכף פשוט.
ד. מסתבר שגם באזור הזה של הגוף יש שרירים, ולחלקנו שרירים אלו לא חזקים דיים. ככל שרוכבים יותר שרירים אלו מתחזקים, ומקלים על הכאב, אך לא תמיד, לצערי, מעלימים אותו.
ה.לבסוף, סעיף למתקדמים בלבד – אין תחליף לכיוון אופניים מקצועי אצל מומחה. אתה והאופניים מגיעים לקליניקה, ושם מכוונים לך באופן מדעי, גובה אוכף, כידון, ושאר ירקות. משם אתה יוצא, כשהאופניים שלך, מכוונות לפי גופך, וצרכיך האישיים, ואתה גם מרגיש קליל יותר באי אלו מאות שקלים. וזה שווה, מנסיון !

אם ניקח את המקרה שלי, אז אני רוכב עם אוכף גבוה ואיכותי,עם מכנסי רכיבה טובות, כבר מעל 3 שנים, אז אני רוצה להניח שהשרירים שלי התחזקו קצת, ואפילו עשיתי כיוון אופניים מקצועי במרפאה שמתמחה בנושא, אז איך זה שכואב לי, ואני לא מצליח להפטר מהדבר הזה ??
נכון שכואב לי הרבה פחות ממה שכאב לי בתחילת הדרך, אבל דחילאק…. קצת התחשבות….

אז באווירת יוהכ"פ שזה עתה חלף, אני מניח שייסורים אלו, יקלו עלי במקצת כשיתחשבנו איתי למעלה על העבירות שעשיתי, ומקווה שמחשיבים לי אותם כמקדמה……

ותכל'ס,
הבנתי שבמקרה שלי הכאב פה בשביל להשאר, וצריך לחיות איתו.
אז לכל אלו שלא מצליחים להפטר מהכאב, למרות כל מה שפרטתי, אין ברירה אלא לעשות מה שאני עושה, וזה לפחות כל רבע שעה עד 20 דקות בערך, לקום קצת ,לפדל בעמידה, ולשחרר קצת את האזור.
אין ברירה.
זה מה יש.
If you can't beat them – join them
בתקווה שבגלגול הבא יתחשבו בנו יותר.

http://elibike.wordpress.com
emosko@gmail.com

השאר תגובה

דילוג לתוכן