פארק שקמונה – פארק הכט – תל שקמונה *

לשכונת בת גלים. שטחו של התל כשמונה דונם וגובה הנקודה הגבוהה ביותר בתל לפני התחלת החפירות היה 12.74 מטר מעל פני הים.‏ מקור השם של התל אינו ידוע, אולם מקובל לחשוב שמקור השם נגזר מעץ השקמה, או מעץ התות השחור (Morus nigra), שהובא לאזור מאירן ופריו נקרא Sycamina ביוונית.‏ בתאריך 26 באוקטובר 2008 הוכרזו שמורת טבע שקמונה וגן לאומי שקמונה. התל הוא חלק מהגן המשתרע על שטח של 73.3 דונם, ונמצא בתוך השמורה המשתרעת על שטח של 1,677 דונם.‏ מתקן תעשייתי בתוך המים ממערב לתל צילום: Hanay

פארק שקמונה, פארק הכט, ותל שקמונה מציעים פעילות וענין לכל גיל ומשפחה. את הרכב תשאירו בחנייה שליד תחנת הדלק שער העליה "סונול". משם תצאו רגלית לכיוון הים והמדשאות. צאו מן החניה לכיוון מערב. אפשר ללכת במסלול מעגלי. אפשר גם לבחור מסלול ישר ואת הרכב המאסף תוכלו להשאיר ברחבת החניה שליד המכון לחקר ימים ואגמים.

פארק שקמונה

פארק שקמונה בחיפה נמשכת לאורך רצועת החוף (ממערב לפארק הכט) בין המכון לחקר ימים ואגמים לשפך נחל לוטם. בפארק שקמונה מגוון של בתי גידול חופיים וימיים, מפרצים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפך נחל לוטם. (אין שירותי הצלה בחוף).

נחל לוטם

נחל לוטם הוא אחד הארוכים והיפים בוואדיות היורדים בין שכונות חיפה לחוף הים. ראשיתו של הנחל בגן האם, לצד גן החיות העירוני, וסופו בפארק הכט.

שמורת ים שקמונה

שמורת ים שקמונה נמצאת בחלקה הדרומי של העיר חיפה. חלזונות ממשפחת הצינוריריים יצרו בה שונית על גבי מסלע גירני. באזור משברי הגלים מצויים סלעי גיר ודולומיט חשופים, וזהו האזור היחיד בחופי ישראל שנחשפים בו סלעים מסוג זה ממש בקו המים ועוברים גידוד ובלייה. מהיישוב העתיק בשקמונה נשמרו אוצרות מורשת בחוף ובים.
בשקמונה מגוון של בתי גידול חופיים וימיים, מפרצים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפך נחל לוטם. (אין שירותי הצלה בחוף).

פארק הכט בחיפה

תל שקמונה

השאר תגובה

דילוג לתוכן