עמק ריברוט

Ayer – כפר בעמק ריברוט

במסע השורשים שלנו ניסינו לשחזר (ברכב, בקיץ) את הימלטותה של קבוצת פליטי שואה שצעדו בשלג במאי 1944 בנסיונם להגיע לחירות בספרד הניטרלית. הם פלסו את דרכם בסיוע חלקי של מדריך צרפתי שיכור ולא נאמן דרך היערות והפסגות ואילו אנו מתקדמים ברכב על כביש כפרי סלול צר ומתפתל. כל הזמן נסענו במגמת דרום לעבר הר וואלייה  (2838 מ') Mont Vallier (לפעמים כתוב Valier), ההר הגבה ביותר ברכס הפירנאים במסלול זה של דרך החירות Chemin de la Liberte . ב-194 יקירינו העפילו כנראה דרך היערות ולכן הם עברו ליד Ayer  ולא בתוכו. כאשר הקבוצה נתקעה בשלג ואיבדה את הדרך הם שיגרו (פעמיים) כמה חברי הקבוצה לסייר ולחפש את המסלול. אחת מקבוצות הסיור גילתה ברגע האחרון לפני שיתגלו שחזרו בטעות לצרפת והגיעו ל-Ayer. לכן במסע השורשים שלנו עשינו "V" ב-Ayer .

העיירה אייאר והעיירה   Sarrat  (בית אחד?) הם בסוף כביש הספלט הצר הסלול דרומה מסן ג'ירון לעבר הגבול הספרדי. מכאן "דרך החרות" רק עולה – ועוד איך. אנו יודעים שמאחד הבתים הללו יצא חיל גרמני שלא רדף אחרי קבוצת היהודים. האם היה לו קר בלילה החורפי? האם היה עיף? האם אולי רצה לתת ליהודים המסכנים לעבור? כאן יש תמונות של בתי הכפריים. השלט "הכניסה מסוכנת" היה עוד יותר משמעותי ב-1944.

צפו בלאמות שמגדלים הכפריים לשרת את המטיילים של היום.

יש גם תמונה של המסוק שמחלק מזון לאכסניות הרועים ומטיילים לאורך המסלול ההררי – כולל המחסה בו לנו יקירינו בחורף 1944 Refuge de Estagnous. מחסה אסטגנו נמצא גבוה בעליה להר וואלייה ליד האגם הארוך Etang Long והאגם העגול Etang Rond.

Vallee du Riberot – Vallee du Riberot

בעמק ריברוט הקימו הצרפתים פארק לאומי ירוק עם הרבה זרימות של נחלים. הפארק נגיש לנכים ומאובזר במשחקים וחידונים מעולים על החי והצומח בפארק.שכל פארק לאומי בישראל היה יכול להתגאות בהם. באמצע הפארק נמצאת אכסניה ומסעדה בשם La Maison de Valier.

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן