עכו הצלבנית *

מנהרת הטמפלרים - חסר מידע לגבי היוצר של קובץ זה.

עכו הצלבנית

הצלבנים היו קתולים חדורי שנאת יהודים למרות שהאמינו גם בתנ"ך בנוסף לברית החדשה. הם טענו כי הם העם הנבחר בגלל שהיהודים בגדו באלוהים [ישו הנוצרי].

מסע הצלב הראשון

ממלכת ירושלים של הצלבנים נוסדה בשנת 1099 בתום מסע הצלב הראשון וכיבוש ארץ ישראל. ירושלים הייתה לבירת הממלכה ועכו התפתחה לימים לעיר הנמל ושער הכניסה העיקרי לארץ הקודש. לאחר קרב קרני חיטין בשנת 1187 ותבוסת הצבא הצלבני נכבשה הממלכה על ידי צלאח א-דין שעמד בראש הצבאות המוסלמים. הוא שלט בירושלים ובעכו במשך כארבע שנים.

מסע הצלב השני

מסע הצלב השני היה מסע צלב שיצא מצרפת ומגרמניה אל ארץ ישראל ונערך בין השנים 1147 – 1149. הסיבה העיקרית למסע הייתה כיבוש רוזנות אדסה בידי האמיר הטורקי זנגי בשנת 1144.

מסע הצלב השלישי

בשנת 1191 לאחר מצור של שנתיים כובש חזרה ריצ'רד לב הארי שעמד בראש הצבאות הנוצריים את עכו. לא מצליחים הנוצרים לשחרר את ירושלים ומייסדים את ממלכתם החדשה לאורך מישור החוף בין צור לאשקלון. עכו, העיר השנייה בחשיבותה בממלכה הצלבנית, הופכת להיות בירת הממלכה השנייה.

מוזיאון "אוצרות בחומה"

מוזיאון  "אוצרות  בחומה"  ממוקם  בלב החומה המזרחית של עכו העתיקה. המבנה ההיסטורי ששימש בעבר את  חיילי המשמר העותומנים מחולק לאולמות מקומרים בתוכם אצורים אוספים נדירים המשקפים את הווי החיים בגליל משלהי המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20. החפצים שופכים אור על אורחות החיים של תושבי עכו עתיקה וממחישים את הפולקלור הגלילי ששאב את מקורותיו מהעמים השונים שחיו וסחרו באזור במהלך הדורות הקודמים. נקודת המוצא להקמת התצוגות הינה הצגת האדם בסביבה בה חי ופעל, תוך התייחסות לדומה ולמייחד את מגוון הדתות והעדות שהיו בגליל ב-200שנים האחרונות (יהודים,מוסלמים,נוצרים,דרוזים,בדואים,צ´רקסים ובהאים).

הרפקטוריום באולמות האבירים בעכו נחלת הכלל

המצודה ההוסיפטלרית – (אולמות האבירים) אטרקציית אנימציה חדישה

המסדר ההוספיטלרי ששכן בירושלים בימי הממלכה הצלבנית הראשונה (1187-1099) מעביר את מפקדתו לעכו בימי הממלכה הצלבנית השנייה (1291-1191). ההוספיטלרים, שהיה להם רובע במקום בתקופת הממלכה הראשונה, חוזרים לעכו, מרחיבים את מפקדתם ובונים את המתחם מחדש. מתחם זה נבנה בשתיים עד שלוש קומות סביב חצר מרכזית, ולו גם חלקים תת קרקעיים  – מאגרי מים ומערכת ביוב. המבקר באתר יוכל להתרשם בעיקר משרידי קומתה הראשונה של המפקדה הוספיטלרית, שכן הקומות העליונות נהרסו על ידי הכובש המוסלמי ושינויי הזמן. כיום, מעל האתר הארכיאולוגי שוכן המוזיאון לתולדות המחתרות של משרד הביטחון. 

השאר תגובה

דילוג לתוכן