עין שריר, מצוקי האון, דרום רמת הגולן *

עין_שריר בריכה בתוך בוסתן צילום: zstadler

עין שוירח (לשעבר "עין שריר") הוא מעיין הנמצא במצוקי האון, על המורדות הדרומיים של רמת הגולן, בסמוך לדרך (סימון שבילים ירוק) העולה מקיבוץ האון ומאנדרטת הטייסים הטורקים לתאופיק. ההגעה אל המעיין מאתגרת אך מתגמלת.

שילוט הסבר הסמוך לבריכה צילום: שי רוה

שביל הליכה הרגלי מוביל אל המעיין מדרך הרכבים. מי המעיין נאגרים בבריכת בטון ארוכה שנבנתה בשנת 1944 על ידי פרסים בהאים מהכפר סמרה (במיקום קיבוץ האון כיום) כדי לשמש להשקיה. הבריכה שופצה על ידי ירח פארן, מתושבי קיבוץ האון הסמוך, שעל שמו נקרא כיום המעיין (שילוב השמות "שריר" ו "ירח"). זוהי בריכה צרה ואורכה אשר סביבה עצי איקליפטוס ותאנה מצלים.

בריכת עין שוירח צילום: שי רוה 

ההגעה למעיין אפשרית רגלית (רצוי בירידה מכיוון חניון עין עקוב) או, חלקית, עד לשער סמוך למעיין, ברכב עם הנעה ארבע על ארבע.

עומק המים בבריכה כשמונים ס"מ, ומסביבה עצי אקליפטוס היוצרים צל.

איך מגיעים?

מכביש 98 החוצה את רמת הגולן פונים מערבה בין הקילומטר ה-11 ל-12 לדרך עפר בעקבות השילוט לעין תאופיק. נוסעים כ-500 מטר בדרך העפר עד שמגיעים לצומת שבילים שבו ממשיכים עם סימון שבילים ירוק שיורד לכיוון הכנרת. לאחר כ-500 מטר השביל נהיה תלול מאוד ואז מחנים את הרכב. מכאן ממשיכים ברגל או ברכב שטח. ממשיכים ישר בדרך המסומנת גם היא בסימון הירוק. כעבור כ-200 מטר מגיעים לעיקול קטן שמימין לו סלעים שמעליהם גדר ושער. עולים לשער ועוברים אותו ואז יורדים עם השביל עד שמגיעים לבריכה.

מצוקי האון

מצוקי און הם מצוקים במורדות הדרום-מזרחיים של רמת הגולן, המתנשאים מעל ארץ כינרות. אורכם של המצוקים הוא כשישה קילומטרים, מכפר חרוב ונחל עין גב בצפון ועד תחילת שיפולי הגולן אל נהר הירמוך, סמוך להר שריר. המצוקים משקיפים על הכנרת מגובה של בין 510 ל-570 מטרים, מרום של כ-300 עד 360 מטרים מעל פני הים. מצוקים אלה הם התלולים במדרונות הגולן היורדים אל עמק הירדן, ובצידם הצפוני מרוחק שיאם מרחק שני קילומטרים בלבד מחוף הכנרת. על שפת המצוקים שוכנים היישובים כפר חרוב ומבוא חמה, ולמרגלותיהם משתרעים הקיבוצים תל קציר, עין גב והאון; על שם האחרון קרואים המצוקים.

אנדרטת הטייסים הטורקים לתאופיק

אנדרטת הטייסים הטורקים היא אנדרטה המצויה כ-800 מטרים מזרחית לכביש 92 בקרבת האון. האנדרטה מנציחה את זכרם של שני טייסים טורקיים שמטוסם התרסק במקום ביום שישי, ה-27 בפברואר 1914, בדרכם מדמשק לירושלים.

One comment

  1. עמרי רוטשילד

    לפני שנה הדרכתי שם במסגרת מיזם בנק לאומי של מורי הדרך .. הגישה אל הבריכה היתה קשה מאוד .. בדרך לא מעט שלוליות מדמנה ,, סביבת הבריכה מלוכלכת ולא מזמינה .. באם השתנו דברים אזי מה טוב .. אחרת זה לא ממש צפיחית של דבש .. או אולי צפיחית אחרת ..

השאר תגובה

דילוג לתוכן