עין סג'מה *

מעין על שם יצחק וינשטוק. צילום: Moshe Eliyahu

עין סג'מה הוא מעיין הנובע באזור גוש עציון, צפונית ליישוב בת עין. המעיין נובע במדרון נחל סג'מה המכונה גם "ואדי גן-עדן". יש המכנים אותו בשם: "עין יצחק", על שמו של יצחק וינשטוק, נער תושב אלון שבות, (בנו של דב וינשטוק משפץ האתר) שנרצח בפיגוע טרור באזור רמאללה יום לפני גיוסו לצה"ל. פירוש השם עין סג'מה הוא מעיין הצבי, על שום הצבאים הרבים שמדלגים בערוץ הנחל.

מעין על שם יצחק וינשטוק צילום: אתר נלך

תיאור עין סג׳מה

המעיין נובע לתוך בריכה טבעית קטנה (בגודל של כחצי מטר על חצי מטר) ומשם דרך תעלה לתוך בריכה שגודלה כשני מטרים על שני מטרים, ועומקה 1.80 מטר. מצידו המערבי ישנו שביל אופניים שמגיע עד חורבת ג'ומג'ום.

  • ח'ירבת ג'ומג'ום הוא אתר יישוב עתיק הממוקם במורדות המערביים של גוש עציון, בקצה שלוחת ההר של משואות יצחק הישנה, כקילומטר מצפון ליישוב בת עין.
  • השם ג'ומג'ום הוא תרגום ערבי של גולגולת, וניתן לחורבה בגלל צורת הסלעים בצידה הדרום-מזרחי המזכירה מעט מעט צורת גולגולת.

מבריכת עין סג׳מה זורמים המים בצינור לבריכה נוספת (בריכת דובק), צפונית למעיין, בתחתית הואדי. המקום פסטורלי ומבוקר על ידי מטיילים רבים, הגישה למקום נחשבת בטוחה, וטלפונים של החטמ"ר תלויים במקום. המים חמימים באופן יחסי למעיין נביעה (הם מתחממים לאורך השביל מהנביעה המקורים), והמים בבריכה אינם נקיים במיוחד.

בריכת דובק

לאחר מותו של דב וינשטוק נבנתה בריכה גדולה לזכרו ליד המעיין ששיפץ לזכר בנו יצחק, שנקרא על שמו "עין יצחק" (ידוע יותר בשם: עין סג'מה). הבריכה מצויה בסמוך ליישוב בת עין ונקראת לזכרו בריכת דובק.

בריכת דובק מתמלאת מעודפי מימיו של המעיין עין סג'מה. המים בבריכה הם באיכות נמוכה יותר מאלו שבמעיין, והם ירקרקים ומלוכלכים מעט.

בריכת מים שהוקמה לזכרו של דב ויינשטוק – קרובה לישוב בת עין ולעין יצחק (יש שביל מקשר)
צילום: אתר נלך
בריכת מים שהוקמה לזכרו של דב ויינשטוק – קרובה לישוב בת עין ולעין יצחק (יש שביל מקשר) צילום:Moshe Eliyahu

דב וינשטוק

דב (דוּבּק) וינשטוק היה סייר שדות בגוש עציון, מחנך, מקים יחידות איתור הנעדרים במדבר יהודה וממציא שיטת איתור נעדרים. התפרסם לאחר מותו בסרט דוקומנטרי "דובק – פלסטיני ישראלי".

פריצת שבילי אופניים לזכר דב ויינשטוק

השאר תגובה

דילוג לתוכן