עין אשקף, אבן ספיר *

עין ערן - אחת הבריכות של מעיין עין אשקף. צילום: אתר נלך

בהרי ירושלים היפים, דרום-מערבית ליישוב אבן ספיר, שוכן מעיין קטן בשם עין אשקף, שקיבל גם את השם עין ערן, לזכר ערן דן גור, שנפל בעזה בשנת 2008. זה אחד האתרים היפים והפחות עמוסים.

זהו מעיין שכבה הנשפך לשתי בריכות, שבהן מים צלולים ודגי זהב. בקיץ לא תמיד יש מים בבריכות או שהם רדודים ומתאימים בעיקר לטבילת רגליים. מסביב לבריכות יש שפע של צמחייה טיפוסית לאזור וטרסות חקלאיות עתיקות.

מי המעיין נובעים מתוך מערה חצובה, וממלאים שתי בריכות – אחת גדולה וחשופה לשמש שגודלה כ 4X6 מ"ר והשנייה קטנה יותר ומוצלת ושטחה כ 2X1.5 מ"ר. הבריכה הראשונה חבויה בין טרסות חקלאיות עתיקות, בהן צומחים בצפיפות רבה עצים ושיחים שונים. הבריכה מלאה מים קרים בעומק של כ-75 סנטימטר, ותענוג לטבול בה או סתם לשבת עם הרגליים במים. הבריכה השנייה גדולה יותר, אך היא מלאה במים עמוקים רק בימות החורף והאביב, ואילו בקיץ המים בה רדודים יותר.

מקור השם עין אשקף משיבוש המילה הערבית א־שקף (מדרגת סלע). לאזור המעיין יש היסטוריה מעניינת ונמצאו בסביבתו שרידים של חקלאות עתיקה, טראסות, תעלות השקיה וסכר.

האתר מתאים למשפחות , קבוצות , זוגות.
פתוח ללא הגבלה וללא תשלום
מתאים לרחצה ברוב עונות השנה
כדאי להצטייד בנעלי הליכה , כובע , מים , בגדי החלפה

עין ערן – אחת הבריכות של מעיין עין אשקף. צילום: אתר נלך

איך מגיעים לעין אשקף – עין ערן

מגיעים לישוב אבן ספיר, ולאחר שנכנסים בשער היישוב. נוסעים בתוך היישוב כ-400 מטר עד שמגיעים למזלג כבישים. בוחרים במזלג השמאלי ונוסעים בו כ-300 מטר עד שמגיעים לשער ירוק שלידו מחנים את הרכב. מחנים את הרכב לידו וממשיכים רגלית בדרך העפר. המעיין נמצא בואדי, דרומית ללולים שעל הגבעה ממול. ממשיכים בשביל, ובוחרים בפיצול את הדרך הימנית, עד שמגיעים למדרגות עץ היורדות לבריכה.

  • waze: עין אשקף

מושב אבן ספיר

אֶבֶן סַפִּיר הוא מושב בפרוזדור ירושלים. נקרא על שם ספרו של השד"ר רבי יעקב הלוי ספיר, מחבר "אבן ספיר" שנכתב בשנת 1864, המתאר את דרך חייהם ומנהגיהם של יהודי תימן במאה ה-19. על שמו של ספיר נקרא גם נחל ספיר.

את המושב הקימו יהודים מתימן ב-1950. במשך השנים עזבו התימנים ובמקומם הגיעו עולים מכורדיסטן, בהמשך הצטרפו אליהם עולים ממרוקו ואחר כך קבוצה קטנה מהונגריה.

תצפית מסטף לאבן ספיר צילום: idobi 

קרוב למושב נמצאים שני מעיינות נוספים: עין ספיר, בתחום המושב ועין חנדק בעמק שבין המושב להדסה עין כרם.. בוואדי היורד מעין חנדק סכר בנוי אבני גזית. הדרך מסומנת בסימון שבילים ירוק בסימון של שביל ישראל.

מעין חנדק – מראה הניקבה נחלת הכלל
עין ספיר נחלת הכלל

מנזר יוחנן במדבר

בקצהו הצפוני עומד מנזר יוחנן במדבר. בתוך המנזר מערת התבודדות המיוחסת ליוחנן המטביל, וכן מעיין. מנזר יוחנן במדבר (בערבית דיר אל-חביס, קרי, "מנזר ההתבודדות") הוא מנזר השוכן על צלע המצוק הדרום-מזרחי של נחל שורק. הוא ממוקם מתחת לבתי מושב אבן ספיר וצופה אל הסטף.

מנזר יוחנן במדבר נחלת הכלל

השאר תגובה

דילוג לתוכן
%d בלוגרים אהבו את זה: