ספיטי

יום א, 26.08.12 עמק ספיטי- נאקו:
מדי יום עצרנו בכפר וקנינו ירקות ל"סלט ישראלי" ארוחת צהריים. בכל מלון ידעו מה זה Israeli Salad. ככל שעלינו בגובה מעל פני הים שקיות ה"במבה" המקומית התנפחו יותר ויותר עקב שינויי לחץ האוויר. לפעמים הופתענו מהבדלי הצבע וגודל של הירקות ממה שאנו מכירים בארץ.

מכולת כפרית

הרמה הטיבטית המדברית בצידה ההודי. "נאקו" הוא כפר ייחודי, גבוה, ומבודד, השוכן לשפתו של אגם קדוש.
עברנו את קו העצים (Tree Line) של טרנס-הימלאיה ופתאום היינו באיזור מדברי.

גשר ביילי מעל נחל "קטן" באזור ספיטי
כביש בעמק ספיטי
שים לב לכביש בצוק בצד שמאל

עברנו ליד מפגש נהרות סנגסם:- סטלוג'-ספיטי.

מפגש נהרות סטלוג'-ספיטי
שימו לב לצבעים השונים של שני הנהרות


הכבישים בצפון הודו הם באחריות הצבא. עשינו פיקניק ליד מחנה של יחידת כבישים וגשרים.

פיקניק במחנה צבאי


טיילנו בכפר נאקו ובמנזר שלה ועלינו עלייה קצרה לעבר הר השולט על הכפר ממנו נשקף נוף עוצר נשימה .

מנזר נאקו
כח אדם
נאקו


לינה ב- Kinner Camps בנאקו.

נוף ממחנה האוהלים בנאקו

ימים ב, 27.08.12 נאקו-קאזה (עמק ספיטי)

מדי פעם פגשנו בודדים וקבוצות שנסעו במסלול מקביל אלינו בג'יפים, בטקסי ובאופנעים. למשל היתה חבורה של נשים צרפתיות שמאד הקפידו להשתחוות בכל אתר של עבודה זרה. גם זוג צעירים ישראלים הופיעו יחד עם עוד שלשה בחורים בודדים בטקסי. ב-Dhaba כלומר קיוסק אחד שוחחנו ארוכות עם אב ובן ישראלים. האב כבר הספיק להיפצע ביד וטופל בבית חולים הודי. להגיד את האמת הבן נראה שהיה
נהנה יותר לנסוע עם צעירים מאשר עם אבא. ככה זה מתבגרים. אסור לשכוח גם את הצעירים הישראלים שהגיעו אתנו לדלהי עם שלשה קייקים.

שתי תאונות דרכים מטופלות על ידי הצבא ההודי

היום נתקלנו בשלש תאונות דרכים. המשאית הראשונה שכבה בצד השביל זמן רב. משאית אחרת התהפכה אתמול אך למזלה לא נפל לתהום. הם עיכבו את הטקסי עם הצעירים 12 שעות. איך שחיל ההנדסה ההודי פינה את המשאית עוד אחת התהפכה. מכיוון שכל הכלים היו כבר בשטח הפינוי הלך יותר מהר.

טוב שלא נפלה המשאית לתהום

בינתיים למדנו על הודו מפי מוטי המדריך. הימלאיה זה בית השלג. הימצ'ל פרדש זה snow shelter .
היום שוב נערכה בדיקת רשיונות מעבר ב- Tabo.

מנזר טאבו
מנזר טאבו
מנזר טאבו

עצרנו לארוחת צהריים במסעדה גלאט-צמחונית בטאבו ליד מנזר בודהיסטי וכן ערכנו ביקור במנזר טאבו.

בדרך לדנקר עשינו הפסקה לשתיית תה ב"שקם" GREF של חיל ההנדסה של הצבא ההודי.

שקם של צבא הודו

בדנקר בקרנו במנזר תלוי על מצוק בגובה 3870 מ' Dhankar Stupa.
נסענו מנאקו אל "דנקר" (Dhankar), בירתה העתיקה של "ספיטי" (Spiti) ומלך נונו (Nono), סטופות, מערכת מים, קיר מאני, דגלי תפילה, ותפוחי עץ. יש חברים בקבוצה שסובלים מקשיי נשימה. דנקר נמצא 4,100 מטר מעל פני הים.

Dhankar Stupa

vpgo kt המשכנו אל עבר עמק "פין" (Pin Valley), אחד העמקים המרשימים בעולם, הן מבחינת הנוף והמבנה הגיאולוגי, והן מהבחינה התרבותית. הכפרים הנידחים הם מקימוטים גיאולוגים מרהיבים. זה לטיול הבא.

בהמשך, יצאנו מהעמק ונסענו אל עבר בירת "ספיטי" – "קאזה" (Kaza). בקאזה היו ב-20.08.12 גשמי זעף שגרמו למפולת בוץ ונהרסה כל מערכת הכבישים בעיר. הכבישים נעלמו או כוסו במטרים של בוץ ובמשך ימים העיר היתה מנותקת לגמרי. בקאזה לננו יומים במלון Grand Dewachen. במלונות אין וילון אמבטיה עבור המקלחת והמים משפריצים לכל הכיוונים. בדרך כלל יש בקבוק מים לכל אורח בחדר. לפעמים יש במלון מטהר מים אך לא מומלץ לסמוך על זה. לפעמים המלון מחובר ישירות למעין.
כשיצאנו בהתחלת הטיול משימלה הנשים היו נראות כמו מתנחלות עם שביס ומכנסיים. בכינור חבשו כובע ירוק. ובספיטי כובע צבעוני.
היום שמענו על התאונה המצערת של משתתפות מלכת המדבר. מחר נהיה באותו מקום אך יש גרועים ממנו. אנו סומכים על הנהגים המקומיים המקצועיים.

ימים ג, 28.08.12 קאזה (עמק ספיטי)

ביום השני טפסנו עם הג'יפים אל עבר קיבר וגטה (Kibber and Geta) שני הכפרים המיושבים הגבוהים בעולם (קיבר 4030 מ' וגטה 4,250 מ'), אם לא הגבוה ביותר. בכפר גטה יש רק 7 בתים. בקרנו במקדש בודהיסטי בלנגזה (Langza) שלצידו פסל בודהה ענק, והגענו לנקודת תצפית גבוהה ממנה
יכולנו לראות את אחד ההרים הגבוהים והמרשימים בעמק "ספיטי". כפר זה הוא מהמבודדים באזור, והוא רחוק מכל השפעה תיירותית . אין ספק שבאזור זה נהווה אנחנו כתיירים אטרקציה למקומיים. לננו בקאזה משך שני הלילות.


ביקור במנזר Kee, Ki, Key, Kye צפינו בטקסים מסורתיים. הנזירים קוראים טקסטים מחזוריים ומיוחדים יומיים ומנגנים במצלתיים, תוף, קונכיה, פעמון. הם מדליקים נרות וכתורת ומגישים מנחה.

Key Monestery

קרא גם:

תל אביב-איסטנבול, איסטנבול-דלהי 

שימלה

שימלה-סנגלה

עמק נהר סנגלה

ספיטי

לאהול

קלפה 

אגם טסו קר

פסטיבל לדאק

ליקר גומפה

לאמאיורו

דלהי

מצגת טיול ג'יפים בהימלאיה

מעבר קרדונג לה

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן