סלובניה וקרואטיה – טיפים למטיילים

[מחבר: יעקב ספיר] [צילומים: יעקב ספיר]


סלובניה וקרואטיה הן שתיים מתוך ששת המדינות שהרכיבו את יוגוסלביה ז"ל והן, כנראה, גם המתויירות ביותר.
סלובניה היא המערבית ביותר – תרתי משמע – מכל ששת המדינות . אופייה מזכיר מדינה אירופית מערבית במובנים רבים.
ניתן למצוא אינספור הצעות לטיול ורובן דומות להפליא. אין טעם שנלאה אתכם בסיפור נדוש ולכן נציע עשרה טיפים והמלצות למטיילים העצמאים. לא להתבלבל: כל הנאמר להלן הוא מנקודת מבטו הלא-אובייקטיבית לחלוטין של הכותב
1. טיול עצמאי: קל מאד לטייל עצמאית בשתי מדינות אלו וזו המלצה ראשונה. בעיקר בסלובניה אך גם בקרואטיה אין שום בעייה להסתדר עם השפה האנגלית. האנשים נוחים ומסבירי פנים ולא נתקלנו בשום בעייה בעשרת ימי הטיול שלנו. נחיתה בזגרב, שכירת מכונית וסיבוב גדול דרך החלק המרכזי/צפוני/מערבי של סלובניה, ירידה דרומה וחזרה לזגרב דרך החלק המערבי של קרואטיה מכסה את רוב האתרים המעניינים בקצב נינוח וללא נהיגה מעיקה. יוצאת מכלל זה היא העיר דוברובניק שכמעט ואין אפשרות מעשית לצרפה למסלול זה.

2. GPS: מומלץ בחום להצטייד במכשיר המופלא זה ! מכשיר זה שחרר אותנו ממעמסת הניווט, הישרה ביטחון רב ואיפשר לנו לוותר כמעט על כל הכבישים הראשיים ולנסוע בדרכים הצדדיות והמקסימות. כמובן שיש להביא בחשבון זמן נסיעה כפול ואף משולש אבל החווייה נהדרת ובדרך זו רואים את החיים מקרוב וחוצמזה – מסע ניווטים כבר ממש לא באג'נדה שלנו.
טיפ: בדרך משעשעת וחביבה למדי למדנו, כבר במעבר הראשון מקרואטיה לסלובניה שיש שני סוגי מעברי גבול. האחד הוא מקומי/אזורי בדרכים המשניות והוא מיועד אך ורק למקומיים. במעברים אלו השוטרים הם חביבים אבל ממש לא מבינים אנגלית… נאלצנו לחזור, לעלות על האוטוסטרדה ולעבור במעבר "רשמי" ומיד לרדת שוב לדרך משנית. ולא, גם דרכון אירופי לא יעזור לכם, במקרה וחשבתם.

3. צימרים: במחצית הראשונה של חודש יוני אין שום בעייה להשיג חדר אצל משפחה וחבל לנסות לקבוע מראש את מקומות הלינה כי זה יוצר הגבלה מיותרת. לא היה לנו מושג ירוק היכן נסיים כל יום אך בין שש לשבע בערב החלטנו לעצור ולחפש מקום לינה. חובה לבדוק את המקום המוצע ולא להתבייש לסרב להצעה. המחירים מצחיקים ביחס למקובל בארצנו הקדושה: מ-35 יורו למיטה ללילה ועד….10 יורו! (נשבע לכם! עודף מחמישים שקל!…) בדרך כלל בלי ארוחת בוקר – פרט שולי למטיילים עצמאיים שאֹכל הוא לא נושא מרכזי. אגב: חדר להשכרה מסומן באופן בולט במילה SOBE ובדר"כ גם תמונת מיטה ובתוספת מילה נוספת בגרמנית, אנגלית וכו'. באחד הצימרים כל כך התלהבו מכך שבחרנו בהם – הראשונים בעונת התיירות הנוכחית – שהסבתא רצה למרתף הבית והעניקה לנו מתנה – בקבוק ליקר דובדבנים מעשה ידיה!
אגב: הגדרתנו כ"צמחונים אדוקים" פתרה לנו את רוב בעיות הכשרות ברמה שלנו.

4. תכנון המסלול: כל אחד והעדפותיו האישיות. אל תצפו שהתיאורים וההמלצות ששמעתם מידידיכם ושקראתם בספרי מדריכי הטיולים תואמים בדיוק את טעמכם האישי. אנו השווינו בין מספר מדריכים ומצאנו – איך לא – המלצות שונות. החלטנו מה שהחלטנו וכמובן שיש לנו מקבץ המלצות שונה, סובייקטיבי לחלוטין. המלצתנו – נסו להבין מה אתם מחפשים, מעבר לסימון √ ליד כל האתרים ה"חשובים" שמתוארים במדריכים ובאינטרנט.

מראה העיר העתיקה ליובליאנה ממרומי המבצר

5. ליובליאנה (Ljubljana): (תתרגלו ש- J שווה ל- "י"). עיר בירה קטנה (פחות מ-300 אלף תושבים) וחמודה. שווה שני ימי ביקור. שופעת אירועים (לבדוק ב- Tourist Info שבמרכז העיר) . אנחנו בילינו בה 3 ימים, כולל שבת, ונהנינו מכל רגע. כמו בכל עיר אירופית עתיקה נמצא החלק הישן במרכז העיר ועל נהר. אנו "נפלנו" על אירוע בן 3 ימים בו ארחו ילדי כל הגנים ובתי הספר, בכיכר העיר, את כל הנכים שבכל המוסדות בעיר ובסביבתה – אירוע מכמיר לב ! מי שנמצא שם ביום ראשון בבוקר שלא יחמיץ את שוק הפשפשים הקטן והחביב שעל גדת הנהר במרכז העיר. בשבת – אירועים בגן טיבולי, מהלך 15 דקות טיול מכיכר העיר. שווה לבדוק !
בכלל, טיול בעיר בסוף שבוע יוצר רושם כי כל התושבים מבלים בבתי הקפה הרבים מספור והחמודים להפליא. לבעלי רגליים חזקות וטובות – מאמץ שווה לעלות ברגל למבצר העתיק החולש על העיר. אחרת – במכונית.
בקיצור – מומלץ בחום! (מה שקשה לי לומר על זאגרב…).

קרופה – הרחוב הראשי

6. קרופה (Kropa)- כפר חרשי הברזל . על הדרך (המשנית…) בין ליובליאנה לבלד (Bled , ממילא אתר "חובה"). כפר ציורי ומקסים בעבודות המתכת שלו שמעטרות כל בית חצר וכיכר. הנחל שזורם בעוז ברחוב הראשי המשופע מוסיף חן ויופי מיוחדים ביותר.

מפל המים סביצה

7. מפל המים סביצה (Savica):
יש יפים ממנו אך אין יפה כמוהו… החווייה העיקרית היא הדרך אליו שנמצאת באזור מרהיב ביופיו (נשבעתי לא להשתמש במילה השחוקה "מדהים"…). בהתחשב בעובדה שמדובר בזוג קשישים כמונו שטרקים לא נמצאים בתפריט היומי שלהם הרי מזל גדול שלא חקרנו היטב את טיבו של המקום שכן אל האתר מובילות מספר צנוע של מדרגות – כל מספר זוכה אבל אני ספרתי 555 – בנוסך לכמה קטעי עלייה נטולי מדרגות. יש אפילו אפשרות לזכות בפרס (?) אם תנקבו במספר המדוייק של המדרגות. מין הומור סלובני משונה.
האתר מסומן היטב ונמצא כמה דקות נסיעה מהר ווגל (Vogel) שהעלייה אליו בהחלט שווה אך מאד תלויית מזג אויר שכן אפשר לעשות את כל המאמץ (עאלק מאמץ – רכבל….) ולא לראות כלום בגלל עננים וערפל. להלן תמונת נוף מראש ההר – לשיפוטכם. והכל בסמוך לאגם בוהין (Bohinj) שנחשב לאטרקציה בפני עצמה.

8. מעבר ההרים ורשיץ' (Vršič): מעבר הרים מרשים ביותר החוצה את רכס טריגלב (Triglav) ויורד לעמק טרנטה (Trenta). מתחיל בעיירה קרנסקה גורה (Kranjska Gora – אין מה לחפש שם) בגובה 800 מטר מעל פני הים ומטפס במעלה ההר במסלול נפלא רווי פיתולים עד לשיא בגובה 1611 מ' וצונח 1,000 מטרים לעמק טרנטה . סך הכל 50 פיתולים שכל אחד מהם מתועד במספרו וגבהו.

טיפ לחובבי הפרחים: לא רחוק מטרנטה (לצערי לא סימנתי במדויק את המקום), ליד אחד הגשרים שחוצה את נהר סוצ'ה (Soca) נמצא גן בוטני לפרחים אלפינים. ממש צמוד לכביש ויש חנייה יחסית נוחה. גן קטן (2.5 דונם) ויפהפה על מדרון ההר. מומלץ!

פיראן – מראה מהמצודה

9. פיראן (Piran). מדריכי הטיולים שופעים המלצות על כפרים ועיירות רבות לאורך חוף הים האדריאטי. ביקרנו בחלקן ומצאנו כי אין כמו פיראן (Piran). חבל לבזבז זמן על היתר. תקדישו לעיר המקסימה הזו כמה שעות טובות, אפילו יום שלם, ותיהנו מכל רגע!
טיפ 1: בכיכר המרכזית, מיד בצד ימין כנסו למלון טרטיני (Tartini) ובקשו בנימוס לעלות למרפסת התצפית. מעלית לקומה 2 ומשם מדרגות למרפסת שממנה נשקף מראה מרהיב!
טיפ 2: ברחוב Zupenciceva תמצאו חנות/בית מלאכה לשיפוץ ומכירת עתיקות. מקסים! תמסרו לבעל הבית ד"ש ממני…

מוטובון – מראה מהדרך

10. מוטובון (Motovun): כפר יוצא מן הכלל יפה (סובייקטיבי אמרתי?) במרכז חצי האי איסטרה (Istra). בחלק מהמדריכים בכלל לא מוזכר כי אינו נמצא על הדרך הראשית (באמת לא בסדר) וצורך סיבוב "מיותר" בחצי האי וגוזל שעות יקרות מביקור באופתיה (מיותר לגמרי!). תופתעו לגלות כמה רבים מגיעים לשם, ולא בכדי.

רסטוקה – תל-אביב

11. נכון, הבטחתי עשרה אבל הנה צימוק לסיום: אין תייר שלא מבקר בפרק הלאומי פליטויצה (Plitvička jezera), דא עקא – רבים נוטים לדלג על הכפר רסטוקה (Rastoke) הנמצא כ-30 ק"מ צפונית לפליטויצה לכיוון זגרב. למה? לא ברור. מה שברור הוא שאחרי שתבקרו שם לא תבינו איך אפשר שלא לבקר שם… המקום מוזכר לטובה באחד המדריכים בעברית ואכן ישראלים רבים יחסית פוקדים את המקום. איך אני יודע? ראו בתמונה…

פולה – נאמפיתיאטרון הרומי

12. סוף דבר הכל נשמע… ונראה… כמובן שלא תדלגו על האתרים הראשיים שאותם ממש מיותר להזכיר ולכן לא מצאתי לנכון להזכירם כי בין כה וכה לא תתייחסו למה שאומר, ובצדק. אגב, הוכרע הויכוח האם עדיף לבקר במערות פוסטוינה או במערת שיקוציאן – גם וגם. לא לוותר!
חובבי ארכיאולוגיה (כמוני) לא יוותרו על ביקור בפולה (Pula) בדרום חצי האי איסטרה שם עומד לו, בין השאר, אמפיתיאטרון רומי מהגדולים והשמורים בעולם.

13. והעיקר – לא לשכוח שאנו בחופש ולא בעבודה!

השאר תגובה

דילוג לתוכן