סיור רגלי ממרכז בגין אל מלון המלך דוד *

״הושבילים״ מציע לכם מסלול ירושלמי משפחתי המתאים לכל גיל. הלכתי בעצמי לאורח המסלול בסיור רגלי ממרכז בגין עד למלון המלך דוד כדי לבדוק בעצמי. אכן לכל אורך המסלול הזדמנויות רבות להרחבה, מנוחה, הפסקת אוכל, חידונים ומשחקים. סיור מתחיל נמוך בכתף הינום ולאט לאט עולה למלון שכולנו היינו רוצים להתארח בו.

מרכז מורשת מנחם בגין

מרכז מורשת מנחם בגין הוא מפעל ההנצחה הממלכתי למנחם בגין. בתולדות העם היהודי בגין בכמפקד האצ"ל, כמנהיג האופוזיציה בכנסת וכראש ממשלת ישראל. המרכז שוכן בכתף הינום, הצופה אל הר ציון וחומות העיר העתיקה בירושלים.

הכנסיה הסקוטית בירושלים – St. Andrew's Church

כנסיית אנדרו הקדוש (St. Andrew's Church) נמצאת ליד תחנת הרכבת ההיסטורית בירושלים והחאן הירושלמי על מורדות גבעת התנ"ך. למטרות המסלול שלנו קיימת האפשרות לבקר באתר בקברים מבית ראשון ולספר על גילוי תכשיט ״ברכת כהנים״ במקום. הכנסייה שייכת לכנסייה של סקוטלנד, והיא נבנתה כמונומנט הנצחה לחיילים הסקוטים בצבא הבריטי, חללי מלחמת העולם הראשונה.

הכנסייה הסקוטית
הכנסייה הסקוטית

בית החולים סנט ג'ון

בית החולים למחלות עיניים סנט ג'ון בירושלים הוא בית חולים ייעודי לרפואת עיניים (אופתלמולוגיה) בירושלים. בית החולים נוסד ביוזמת חברי המסדר הבריטי המוקדש ליוחנן המטביל (מסדר סנט ג'ון) ופועל במימונם ותחת חסותם. בין השנים 1882–1948 פעל בית החולים בקבוצת מבנים המשמשים כיום את מלון הר ציון ואת בית אות המוצר הירושלמי בדרך חברון.

 מלון הר ציון – Mount Zion Hotel

מלון הר ציון הוא מלון בוטיק השוכן בפאתי העיר העתיקה בירושלים המערבית, במיקום מעולה המשקיף לנופים הקסומים של מגדל דוד, הר ציון וגיא בן הינום. כדאי לכם לעבור את הכביש ולהיכנס אליו כי התצפית מתוך המלון היא פנטסטית.

מזרקת האריות – ממרכז בגין אל מלון המלך דוד

מזרקת האריות היא מזרקה ופסל בגן בלומפילד שבירושלים. המזרקה הוענקה לירושלים כשי מגרמניה המערבית. המזרקה עומדת במקום המקשר בין האוכלוסייה היהודית והערבית. המזרקה הוקמה בשנת 1989. בעת הקמתה היא הייתה המזרקה הראשונה בירושלים.

מזרקת האריות
מזרקת האריות

גן בלומפילד

גן בלומפילד הוא גן עירוני בירושלים מצפון לגן האריות תרומת משפחת בלומפילד. בלב הגן קיימות גם מערות קבורה של בית הורדוס. ב-2014 נסלל בגן שביל אופניים המחבר בין פארק המסילה דרך הגן לכיוון מרכז העיר. סמוך לגן נמצאים מרכז מורשת מנחם בגין, טחנת הרוח במשכנות שאננים, גן הפעמון, גן גוזלן, ומלון המלך דוד.

בוסתן אברהם גוזלן

הגן הוקם על ידי הקרן לירושלים ליד מלון המלך דוד מתרומת משפחתו של אברהם גוזלן ובשם יהדות מרוקו (מראקש).

קברי בית הורדוס

בליבו של גן בלומפילד, מאחורי מלון המלך דוד ובסמוך לשכונת ימין משה נמאצת מערת קבורה מסתורית מבית שני. לפי הארכיאולוג קונרד שיק הקברים המיוחסים למשפחת בית הורדוס. הקברים התגלתה בטעות כשהכנסייה היוונית אורטודוכסית התחילה להכשיר את השטח לחקלאות בסוף המאה ה-19. בשנת 2007 גילה הארכיאולוג אהוד נצר את קבר הורדוס במבצר ההרודיון, ובנובמבר 2008 נתגלו לצדו קבריהם של כמה מבני משפחתו. הגילויים החדשים עוררו שוב את סימני השאלה בדבר מערת הקבורה הירושלמית.

בניין ימק"א

בשנת 1920 ביקר בירושלים המיליונר האמריקאי ג'יימס ג'רווי שהתחייב לתרום כסף לבניית בניין קבע לימק"א (איגוד הצעירים הנוצרים) ישראל. באפריל 1933 נחנך הבניין על ידי הגנרל אלנבי מול מלון המלך דוד. בניין זה נחשב לאחד היפים ביותר שבבנייני ימק"א בעולם. מגובה של כמעט 50 מטרים של מגדל ימק"א הוותיק נשקף נוף פנורמי על כל ירושלים. יש מעלית לקומה 6.

ימק״א ירושלים
ימק״א ירושלים

בניין הקונסוליה הצרפתית – שכן של מלון המלך דוד

הקונסוליה הצרפתית ברח’ פול אמיל בוטה 5, ירושלים אחראית על איזור ירושלים ועל שטחי הרשות הפלסטינית (הגדה ועזה). בשנת 1930 עזבה הקונסוליה את בית סיטון, מבנה שהיה ממוקם בסמטת יוחנן מגוש חלב מול גן העיר, ועברה לרחוב אמיל בוטה.

בנין הקונסוליה הצרפתית ירושלים - ממרכז בגין אל מלון המלך דוד
בנין הקונסוליה הצרפתית ירושלים

המכון האפיפיורי למקרא – שכן של מלון המלך דוד

המכון האפיפיורי למקרא הנו מוסד אקדמי נוצרי, הכולל מוזיאון ובו מומיה מצרית אוטנטית המכונה אלכס, נער בן 17 מהמאה השנייה לפנה"ס. המומיה קרויה על שם עיר מוצאה אלכסנדריה. הוותיקן ב-1927 הקים סניף של האוניברסיטה האפיפיורית לנוצרים קתולים ליד רחוב ג'וליאן (היום – רחוב המלך דוד).

המכון האפיפיורי למקרא - ממרכז בגין אל מלון המלך דוד
המכון האפיפיורי למקרא

אם עשיתם ״V״ על כל האטרקציות המוזכרות בפוסט ממרכז בגין אל מלון המלך דוד זכיתם ליום חופש נהדר ו/או יום לימוד אינטנסיבי. ספר לנו איך היה!

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן