סיור רגלי מכיכר ספרא למגדל העיר *

עצם הרעיון של סיור רגלי בעיר נשמע דבר והיפוכו. ולא היא! אוכל להגיד לכם ללא כחל ושרק – סיור רגלי מכיכר ספרא למגדל העיר היה אחד הטיולים המעניינים ביותר שאני מכיר. בכל פינה מסתתרת חידה, סוד או סיפור. המסלול העירוני המתואר כאן מתאים לבודד, למשפחה ולקבוצה. דווחו לי איך היה!

כיכר אלנבי – Allenby Square – כיום כיכר צה״ל

גנרל אדמונד אלנבי, משחרר ארץ ישראל מידי העות׳מאנים, זכה לשתי כיכרות על שמו.

  • אחת בנויה כאליפסה המשתרעת על פני שטח של כחצי דונם, ושוכנת במעלה גבעה מאחורי התחנה המרכזית החדשה בירושלים. בכיכר זו הוקמה האנדרטה ב-1920 לזכר קקרבנות הצבא הבריטי ב״מחלחמה הגדולה״. על האנדרטה צוין התאריך 9 בדצמבר 1917 כתאריך כיבושה של ירושלים, ולא ה-11 בדצמבר בו התקיים הטקס רב הרושם של אלנבי בשער יפו – זכר לריבוי טקסי הכניעה של ראש העיר המוסלמי, חוסיין אל-חוסייני לגורמים שונים של הצבא הבריטי.

Near this spot, the Holy City was surrendered to the 60th London Division, 9th December 1917
Erected by their comrades to those officers, NCOs and men who fell in fighting for Jerusalem

  • השם Allenby Square שימש בתקופת המנדט לכיכר מרכזית ששכנה מול שער יפו בצומת הרחובות יפו ושבטי ישראל. לאחר איחוד שני חלקי העיר ירושלים במלחמת ששת הימים הוסב שמה של הכיכר לכיכר צה"ל.

בנין מגדל השעון בכיכר אלנבי

לאחר שפורק מגדל השעון העות'מאני ב-1922, נבנה בשנים 1924-1925 בניין מגדל השעון בכיכר אלנבי (היום כיכר צה״ל). בניין נהרס בספטמבר 1934 עקב הגברת התנועה באיזור.

צילום: Matson (G. Eric and Edith) Photograph

בנין עירית ירושלים ההיסטורי – בנין בנק ברקליס

ב1930 הוקם במקום בית עיריית ירושלים ההיסטורי (כפי שהוא מכונה כיום). בניין העירייה הקודם עמד בפינת הרחובות יפו וממילא. כתובתו היתה רחוב יפו 2 (כיום כיכר ספרא 10). בנין עירית ירושלים ההיסטורית נבנה במימונו של בנק ברקליס. בתמורה לכך הבנק קבל את קומתו הראשונה של המבנה, בחזית הדרומית הפונה לכיכר, כסניף בנק בשכירות למשך 30 שנים.

סניף בנק ברקליס כיכר צה״ל
סניף בנק ברקליס ובניין מועצת העירייה ההיסטורי,כיכר צה״ל

בניין הבייגעלמאכער

בניין הבייגלמאכער עמד בסמטת יוחנן מגוש חלב ושכן לצד בניין עיריית ירושלים ההיסטורי, ממזרח לו.

 

בניין הבייגלמאכער צילום:Matson (G. Eric and Edith) Photograph
בניין הבייגלמאכער – מימין צילום: Matson (G. Eric and Edith) Photograph
מחלקות עיריית ירושלים בבנין הבייגעלמאכער
מחלקות עיריית ירושלים בבנין הבייגעלמאכער

מדידת גובה יחס לים על ידי  Palestine Exploration Fund (PEF)

בשנת 1865 ה- PEF מדדו את הגובה של הקרקע ביחס לים מם התיכון עד ים המלח. המנדט הבריטי ביצע מדידות גובה בארץ ישראל בין 1934 עד 1943 . בכיכר צה״ל עדיין ניתן לראות סימני המדידה על קירות הבניינים.

  • הפרש הגובה בין ים המלח וירושלים = 3000 רגל (ft).
  • הסימן בצד ימין T-square and compass הינו סימן מדידה בריטי: – Benchmark (surveying) – An Ordnance Survey cut mark in the UK Benchmark (surveying) – An Ordnance Survey flush bracket
סימני מדידה
סימני מדידה
סימני מדידה
סימני מדידה

מלון פאסט

"מלון האוורד" (Hotel Howard) על שם איסכנדר עוואד, מרחוב רזיאל 15 ביפו, הקים את המלון ב-1891. אברהם פאסט, מראשי הקהילה הטמפלרית בעיר, שכר את המלון בשנת 1907. עם כיבוש הבריטי של ארץ ישראל ותחילת המנדט הבריטי, פאסט הוגלה למצרים ושם המלון שונה למלון "אלנבי". פאסט חזר ארצה ב-1929 ושוב ניהל את המלון הפעם עם מטבח כשר. בשנות ה-30 חלק מהמלון שימש קונסוליה של גרמניה הנאצית ועל המבנה הונף דגל צלב הקרס. עפ פרוץ מלחמת העולם השניה פאסט נאסר והוגלה. הבנין הפסיק לשמש מלון ושכנו בו מועדון חיילים אוסטרליים, אכסניה וקנטינה של כנסיית סקוטלנד, משרד המסחר והתעשייה של הממשלה המנדטורית הבריטית, ושיכון עולים חדשים. המלון נותר נטוש משנת 1967 עד הריסתו בשנת 1975. בצילום של מטסון למטה מופיעה החנות המושכרת של הצלם מצד שמאל.

מלון פנינת דן נפתח בשנת 1996 באתר בו עמד בעבר מלון פאסט. מלון פנינת דן זהה בגובהו למלון פאסט, ארבע קומות מעל הקרקע. המלון חייב היה להיות נמוך מגובה הפינה הצפון מערבית של חומת העיר העתיקה. על מנת שלמלון יהיו שטחים מספיקים נבנו ארבע קומות תת-קרקעיות. בשנת 2001 השם שונה לפנינת ירושלים. בשנת 2007 המלון נמכר, ובשנת 2008 נסגר, ועומד נטוש עד היום.

מלון פנינת ירושלים של פעם
מלון פנינת ירושלים של פעם

 

פנינת ירושלים הנטושה
פנינת ירושלים הנטושה

כיכר ספרא

כיכר ספרא ממוקמת בתחילתו של רחוב יפו שבמרכז העיר, ממערב לחומות העיר העתיקה ובצמוד למתחם הצרפתי ומגרש הרוסים. הכיכר נבנתה בשנת 1993, כחלק מבניית הקומפלקס של קריית עיריית ירושלים במקום. היא נקראת על שם יעקב ואסתר ספרא, נדבנים ידועים יוצאי העיר חלב שבסוריה, שפעלו רבות למען ירושלים. בפי תושבי ירושלים, נקראת היום כל קריית עיריית ירושלים בשם כיכר ספרא. בבניית קריית העירייה נעשה שימוש ב-10 מבנים היסטוריים ששומרו, שוחזרו והוסבו למשרדים, ולהם נוספו שלושה בניינים חדשים.

עוד מבנים בכיכר ספרא

המתחם הצרפתי

המתחם הצרפתי: בית החולים סן לואי (Saint Louis) הוקם ה-1851. הוא שכן תחילה בבניין קטן בין החומות, סמוך לשער יפו. בניית בית החולים מחוץ לחומות הסתיימה ב-1896. בית חולים זה היה המוסד הראשון מחוץ לחומות שעמד לשירות כלל האוכלוסייה המקומית. בית חולים הרוסי אמנם נבנה כבר בראשית שנות ה-60, אך הוא שירת בעיקר את הצליינים הרוסים.

St. Louis Hospital Jerusalem צילום: תמר הירדני
St. Louis Hospital Jerusalem
צילום: תמר הירדני

 

St. Louis Hospital Jerusalem
St. Louis French Hospital

מגרש הרוסים

מגרש הרוסים הוא מתחם משולש המשתרע על שטח של כ-68 דונם במרכז ירושלים. המתחם נבנה ביוזמתה ובמימונה של משפחת הצאר הרוסי אלכסנדר השני ב-1860. גבוליו רחוב יפו מדרום, רחוב שבטי ישראל ממזרח, ורחוב הלני המלכה מצפון.

מסעדה בממילא עם תצפית על חומות העיר העתיקה

במפגש הגרעין, ידידה גררה כמה מן החברים לקומה עליונה בממילא (יש מעלית ודרגנוע) – מסעדת קדמה. מה אגיד לכם? עוד לא ראיתי מסעדה עם נוף פנורמי על החומה העות׳מאנית: הרובע הנוצרי-שער יפו-מגדל דוד-הר ציון!

2017-06-13-01.19.43

2017-06-13-01.19.37

2017-06-13-01.19.27

2017-06-13-01.19.19

2017-06-13-01.19.07


Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/hoshvilim.com/public_html/wp-content/plugins/slideshow-satellite/views/orbit/jsinit.php on line 17

כיכר ציון

כיכר ציון היא כיכר במרכז ירושלים. הכיכר נמצאת בין רחוב יפו, מדרחוב בן יהודה, רחוב החבצלת ושכונת נחלת שבעה. בסמוך לכיכר נבנה בניין סנסור, שיועד לשמש כבניין משרדים. בניין בנק הפועלים שוכן במקום בו שכן קולנוע ציון, שהעניק לכיכר את שמה. כיום שוכן במקום בניין משרדים גדול ששימש את בנק הפועלים. בחזיתו גרם מדרגות רחב. כיום משמש רוב הבניין כבית מלון.

מרפסת כיכר ציון: ב־05.10.1995 נערכה הפגנה בכיכר ציון בשתתפות אריאל שרון, בנימין נתניהו ומשה קצב, ורחבעם זאב. ההפגנה קראה לבטל את הסכמי אוסלו ולהוריד מהשלטון את ראש הממשלה יצחק רבין. כרזה של רבין במדי אס אס אשר הדפיסו שני קטינים במדפסת ביתית הועברה על ידי אבישי רביב לצוות טלוויזיה שסיקר את ההפגנה ועוררה סערה.

 

מרפסת כיכר ציון
מרפסת כיכר ציון

בית סנסור: שנת 1924 הושלמה סלילתו של המשולש (רחוב יפו, רחוב קינג ג׳ורג׳, ורחוב בן יהודה. בניין משרדים, בניין סנסור, הוקם בשנת 1931 בהצטלבות של רחוב יפו עם רחוב בן יהודה, בסמוך לכיכר ציון. כמאל מיכאיל סנסור מבית לחם היה בעל מפעל לסיגריות בשם "צ'מפיון". לפני מלחמת העצמאות באפריל 1948 עזב מיכאיל סנסור את העיר. הבניין הועבר לרשות האפוטרופוס לנכסי נפקדים. בשנת 1950 נמכר הבניין לחברת "הכשרת היישוב".

בנין סרסור
בנין סרסור

קולנוע ציון: ראינוע ציון, אולם ציון וקולנוע ציון פעל במשך 60 שנה, מ-1912 ועד 1972. גם אני זכיתי לראות סרטים שם. כיום עומד מבנה חדש המאכלס את הסניף המרכזי בירושלים של בנק הפועלים ואת מלון הרברט סמואל.

קולנוע ציון
קולנוע ציון

מדרחוב בן יהודה

המדרחוב הוקם בשנת 1983 בין רחוב המלך ג׳ורג׳ ורחוב יפו. המדרחוב כולל, מלבד את רחוב בן יהודה עצמו (בקטע שבין כיכר ציון לרחוב המלך ג'ורג'), גם את רחוב בן הלל, רחוב לונץ ורחוב דורות ראשונים. חלקו העליון של רחוב בן יהודה, בקטע שבין רחוב המלך ג'ורג' לרחוב בצלאל, ממשיך לשמש תנועת כל רכב.

הפיגוע ברחוב בן יהודה:  ביום י"ב באדר א' תש"ח – 22 בפברואר 1948 אירע פיגוע ברחוב בן יהודה בירושלים. עבד אל-קאדר אל-חוסייני תכנן את הפיגוע אשר בוצע על ידי הטרוריסטים שערקו מהצבא הבריטי ועשו שימוש בכלי רכב ונשק של הצבא הבריטי. שלושה בניינים ברחוב בן יהודה נהרסו, ונופצו זכוכיות בכל רחבי העיר. בפיגוע נרצחו 58 בני אדם ונפצעו 38.

הפיגוע ברחוב בן יהודה
הפיגוע ברחוב בן יהודה

מדרחוב בן יהודה:

מדרחוב בן יהודה הוקם בשנת 1983 והפך לרחוב מסחר, בילוי ותיירות. המדרחוב כולל: רחוב בן יהודה עצמו בקטע שבין כיכר ציון לרחוב המלך ג'ורג', רחוב בן הלל, רחוב לונץ ורחוב דורות ראשונים.

מדרחוב בן יהודה צילום: דובב
מדרחוב בן יהודה
צילום: דובב

בית טליתא קומי

בשנות ה-60 של המאה ה-19 יסד מסדר הדיאקוניסות הגרמנית בית היתומות נוצרי לותרני לחינוך לנזירות. בימי מלחמת העולם השניה גורשו הגרמנים. המבנה שימש את המנגנון של המנדט. מדינת ישראל רכשה את המתחם ומכרה אותו להכשרת היישוב ללא מכרז. במקום נבנו מגדל העיר, המשביר לצרכן ובית רג'ואן. בשנת 1980 נהרס בית היתומים. לאות זכרון הושאר במרכז רחבת המשביר לצרכן הועמדה חזית הקומה השנייה של בית היתומים שכללה מרפסת, שעון ואת הכתובת "TALITHAKUMI"

טליתא קומי
טליתא קומי

מגדל העיר

מגדל העיר ניצב בקרן הרחובות בן יהודה והמלך ג'ורג' במה שהיה מתחם טליתא קומי, צמוד לבניין המשביר לצרכן. הבניין הוא בן 21 קומות, בתוספת של שש קומות של חניון תחתיו. בעבר היה כאן מלון וכיום רוב הבנין משמש משרדים. הקומה ה-21 משמש מלון יוקרה. מיקומו בקרבת אחת הנקודות הגבוהות בירושלים הפך אותו לתוואי נוף בולט בקו הרקיע שלה.

הקומה ה-20 נרכש על ידי יזמים הודים להקמת מלון. המלון ההודי עדיין לא הוקם אך הצלחתי להיכנס לקומה 20 ולשוחח עם ההודים הידידותיים ולצלם את הנוף הבלתי רגיל. מגדל העיר משקיף מן המשולש במרכז העיר עד להרודיון במרחק 17 ק״מ.

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן