סיור מסכם בירושלים *

מגדל דוד הצילום: Adriana Lobba

מסלול סיור מסכם בירושלים

לסיור מסכם בירושלים אנו ממליצים על מגדל דוד, מוזיאון מגדל דוד, טיילת החומות, הר ציון, עיר דוד, ניקבת השילוח (נא להיערך להליכה במים עד גובה מותניים).

ירושלים: 4000 שנה ב-5 דקות

מוזיאון מגדל דוד

המצודה עצמה היא אתר ארכיאולוגי מרתק והשרידים שבה יוצרים ייצוג של תקופות העיר השונות. נוסף לכך, משמשת המצודה אתר תיירות פופולרי, שכן היא אתר ארכיאולוגי מרתק ובעלת תצפית מרהיבה של 360 מעלות על ירושלים העתיקה והחדשה. בחדרי המשמר המקוריים מוצגת תצוגת קבע הממחישה את תולדות ירושלים בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית.

בראש מגדלי המצודה נמצאת נקודת התצפית היפה בירושלים. מתצפית זו נשקף נוף מרהיב של 360 מעלות על העיר העתיקה, מדבר יהודה, הרי מואב, הר הבית והר הזיתים נפרשים במזרח, ומשכנות שאננים, מרכז העיר והשכונות החדשות נפרשות במערב.

מגדל דוד

מגדל דוד הוא הכינוי שניתן למצודה אשר הגנה במשך אלפי שנים על העיר ירושלים. למרות שמה של המצודה, אין קשר בינה לבין דוד המלך, ושמה זה ניתן לה אלפי שנים אחרי קיומו המשוער. המצודה שוכנת במקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה, מעל נקודת ההשקה של גיא בן הינום ונחל צולב. נקודה אסטרטגית זו היוותה עילה להקים ביצור במקום, במטרה להגן על העיר ממערב. במהלך ההיסטוריה היה למצודה חלק מרכזי בהגנת העיר, והיא שימשה מרכז שלטוני וצבאי. המלך הורדוס בנה במקום שלושה מגדלי שמירה, מהם שרד רק אחד, כנראה מגדל פצאל, הגדול מבין השלושה. בזמן המרד הגדול, מצודה זו הייתה הנקודה האחרונה שעמדה בפני הרומאים (החומה נבקעה בי"ז בתמוז, בית המקדש הועלה באש בט' באב, העיר העליונה נפלה בח' באלול, ומגדל דוד נפל בכ"ח באלול). על חורבות מגדליו של הורדוס הקימו הרומאים אחרי החורבן את מחנה הלגיון העשירי פרטנסיס, שממנו נמצאו בחפירות ארכאולוגיות רעפים ולבנים עם טביעות חותם של הלגיון העשירי פרטנסיס. הערבים בנו במקום מבצר גדול בעל חצר פנימית, והצלבנים הוסיפו סביבו אולמות גדולים לשימוש חיל המשמר. בכינוי המוסלמי של המצודה "מחראב נבי דאוד" .

הר ציון

הר ציון הוא שלוחה דרומית של הר המשתרע מנחל צולב בצפון ועד גיא בן הינום במערב ובדרום (על הר זה שוכנים הרובע היהודי והארמני). הנקודה הגבוהה ביותר בהר ציון – בקבר דוד המלך – היא בגובה 765 מטר מעל פני הים. מורדות הר ציון הפונים לגיא בן הינום תלולים למדי, בעוד שמורדותיו הפונים מזרחה לגיא המרכזי מתונים בהרבה. אין כל הפרדה טופוגרפית בין העיר העתיקה ובין הר ציון, ורק מיקומה של חומת ירושלים העות'מאנית מפריד ביניהם.

הר ציון
הר ציון

הר ציון –ג'בּל דאוד -גּ'בּל צַהְיוּן – מקור השם ?

השם "הר ציון" מופיע 19 פעמים בתנ"ך, אך מכל המקורות עולה כי מדובר דווקא בהר המוריה (הוא הר הבית). השימוש בשם "הר ציון" לגבעה המזוהה בשם זה היום התחיל בתקופה הביזנטית, כנראה בעקבות בנייתה של הכנסייה הביזנטית "ציון הקדושה" (האגיה ציון) שעמדה על פסגתה.

בערבית מכונה ההר "ג'בּל דאוד" או "ג'בּל א-נבּי דאוד" (جبل داود או جبل النبي داود), על-שם דוד המלך שקברו נמצא על ההר לפי מסורות נוצריות, מוסלמיות וחלק מהמסורות היהודיות. יש המכנים אותו "גּ'בּל צַהְיוּן" או "צִהְיַוְן" (جبل صهيون), על-פי השם שהתקבל בקרב היהודים והנוצרים. בלשונות אירופה מכונה ההר Zion או Sion, על-פי תעתיק השם "ציון" בתרגומי התנ"ך.

טיילת החומות

הליכה על טיילת החומות מאפשרת הכרה של ירושלים ממרומי חומת העיר העתיקה. מבין שיני החומה ניבטים נופים מרתקים מן העבר הרחוק, שכונות ירושלמיות ואתרים מרכזיים בבירה.

טיול על חומות ירושלים משער יפו לכיוון הכותל או לכיוון שער האריות עם עצירות לתצפית אל גגות העיר העתיקה או לשכונות שמחוץ לחומה. את הסיור מתחילים בשער יפו בו נעלה אל החומה על פי המסלול הנבחר – לכיוון דרום עד לכותל המערבי והרובע היהודי או לכיוון צפון במסלול שמגיע עד שער האריות בקצה המזרחי של העיר העתיקה.

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

IMG_79441

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות

טילת החומות


Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/hoshvilim.com/public_html/wp-content/plugins/slideshow-satellite/views/orbit/jsinit.php on line 17

ניקבת השילוח

נִקְבַּת הַשִּׁלֹחַ, הידועה גם כנִקְבַּת חזקיהו, היא מנהרה מפולשת בירושלים, שדרכה הועברו מי מעיין הגיחון תחת בתי עיר דוד ממזרח למערב, לאורך יותר מחצי קילומטר. הנקבה, שנחצבה בימי חזקיהו המלך במאה השמינית או השביעית לפנה"ס, לפני כ-2,700 שנה, שוכנת בתחומי הגן הלאומי עיר דוד, וזכתה לכינוי "המפעל המרשים ביותר מבין מפעלי המים הקדומים בארץ".

כתובת השילוח

כתובת השילוֹחַ, שהתגלתה בשנת 1880, ע"י קונרד שיק,היא כתובת באלפבית עברי עתיק, שנחצבה על כותל נקבת השילוח ומנציחה את רגע המפגש בין שתי קבוצות חוצבים, עם פריצת הנקבה שהוליכה את מי הגיחון שממזרח ומחוץ לחומת עיר דוד אל בריכת השילוח שבדרום-מערבהּ של עיר דוד ובתחום החומה בה הקיף חזקיהו את ירושלים. ממקורות אחרים אנו לומדים שהנקבה נחפרה ביוזמתו של חזקיהו מלך יהודה, בערך בשנת 703 לפני הספירה, כחלק ממערך ביצור ירושלים והכנתה לתקופת מצור ומלחמה צפויים‏ שיזום סנחריב מלך אשור.

ציוד: נעלי הליכה, ביגוד מתאים, אוכל ושתייה לכל היום.

ביבליוגרפיה:

1. איל מירון, ירושלים וכל נתיבותיה, יד בן צבי.

2. דוחות הסיור: ירושלים בית ראשון, בית שני, ירושלים בתקופה הרומית ביזנטית, ירושלים בתקופה המוסלמית והצלבנית.

[צילום כותרת – מגדל דוד – הצילום: Adriana Lobba]

השאר תגובה

דילוג לתוכן