בית הסוהר ב-סורט.

סורט, ספרד

Sort, Spain

IMG_5942
Chemin de la Liberte

העיירה סורט נמצאת 692 מ' מעל הים על גדות נהר נוגוארה פלרסה Noguera Pallaresa. אוכלוסיתה בשנת 2005 היתה 2,113 נפשות. אם לא היה קשר למסע השורשים שלנו לא היינו מבקרים כאן.

קבענו פגישה מראש עם מנהל המוזיאון Josep Calvet ואכן נערכה פגישה נעימה עם גב' Yolanda Mas Cases, דוברת אנגלית, אשר פתחה את המוזיאון במיוחד עבורנו. אין הרבה מבקרים במוזיאון. להפתעתנו גם תלמידים מקומיים אינם מבקרים בו – רק מעט תיירים. חתמנו בספר האורחים, עיינו בתצוגה, צפינו בסרט, וסיפרנו ליולנדה את סיפור מסע השורשים שלנו. יולנדה לקחה אותנו גם לראות את בנין העיריה אשר בזמנו נחקרו את יקירינו.

תודה ליולנדה עבור קבלת הפנים היפה ועבור כל מאמציה.

IMG_5939
מסלולי בריחה

בתקופת מלחמת העולם השניה מסתננים בלתי חוקיים לספרד הניטרלית הובלו לבית הסוהר בסורט לרישום. אך מכיוון שכל בית הסוהר היה רק חדרון אחד בלבד שיכול היה לקלוט שיכור מזדמן, האסירים פוזרו בין אכסניות שונות ובתי מלון בסביבה. יהודים על חשבון הג'וינט וטייסים בריטים על חשבון אנגליה. לאחר המלחמה העירייה הפכה את הכלא למוזיאון.

IMG_5943
Charles Chuck Yeager

בין "תושביו" היותר מפורסמים היה צ'אק ייגר. במקרה כמה ימים מאוחר יותר ליד הכפר אייר Ayer בצרפת פגשנו טייס מסוק שמחלק מזון לאכסניות הרריות בפירנאים. הוא סיפר שפעם הטיס את צ'אק ייגר מעל דרום צרפת בנסיון (כושל) לזהות את דרך המילוט שלו כשמטוסו הופל במלחמת העולם השניה.  סיפורו הונצח בספר ובסרט בשם The Right Stuff . בהמשך הקריירה שלו הוא היה הטייס הראשון לשבור את מחסום הקול. על הקיר תלויה רשימה של כל האסירים ובחיפוש קל זיהינו את שמות יקרינו. כמה הם שמחו להגיע לבית סוהר זה.

רשימות האסירים
רשימות האסירים

זה היה מאוחר ביום שישי. למרות ששבת נכנסת בקיץ מאד מאוחר בספרד היינו צריכים בכל זאת להזדרז להגיע חזרה למלון ב-וויילה. שבת שלום!

השאר תגובה

דילוג לתוכן